Skocz do zawartości

Astra h czy to zacięty termostat?


basteeq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam astra h 1.4. Mam pytanie bo chciałbym potwierdzic swoja diagnozę. Silnik na postoju zagrzewa się do 100stopni i załącza wentylator i spada do 95. Później znów 100 i wentylator. Dodam że podczas jazdy spada do około 87-90 i waha się w tych okolicach. Czy to uszkodzony termostat i zacial się w pozycji zamknietej? Już raz wymieniłem ale silnik się nie dogrzewal. 

Dziękuję za pomoc 

Edytowane przez basteeq

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie te dzisiejsze termostaty już się nie zacinają w pozycji zamkniętej tylko jak już w pozycji otwartej.  Ale termostat to nie majątek więc na początek warto go wymienić.  Skoro się gotuje na postoju to jakby obiegu nie miał. Podczas jazdy to by już kipiał nie tyle że się gotował. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam chyba pompa jest dość wysoko montowana nie napędzana rozrządem jeśli mnie pamięć nie myli. Ale sprawdź. Ja myślę ogólnie że problem jest z ruchem płynu chłodzącego ale czy przez jakieś niedrożności czy coś innego to do sprawdzenia dopiero. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na postoju to nawet mi się zagrzewa do 100 i to normalne jest. Jaki problem wyjść, dotknąć węża od termostatu i sprawdzić czy idzie gorący płyn do chłodnicy? Uwierz w tym silniku jakby Ci się zaciął termostat w pozycji zamkniętej to by Ci wywaliło płyn choćby przez pompę. A już na pewno nie spadła by temperatura do 87-90. Na postoju to mi się nawet Corsa C 1.2 (podobny konstrukcyjnie silnik), potrafiła tyle zagrzać na postoju a podczas jazdy ledwo 90, szczególnie w zimniejsze dni. Jaka pompa była wstawiona? Mi się Dolz posypał jeden po roku, druga zaliczyła zgon przez właśnie zacięty termostat, jak płyn wyszedł właśnie nią. 

Jak będziesz zmieniał termostat, to zainwestuj w coś dobrego pokroju Behra. Jako jedyny mi trzymał temperatury 92 st. bo niestety zamienne wkłady w oryginalnej obudowie to tak sobie pasują.

Pomyśl na logikę, jakby był zacięty termostat, to jakim cudem wentylator wiejący na chłodnicę, przez którą płyn by nie szedł, zrzucałby temperaturę?

@wesoltak tam w 1,4 XEP jest łańcuch i pompa jest na pasku wielorowkowym. Nie wiem jak 1.4 ale 1.2 bardzo słabo się dogrzewały, a że to bardzo podobne konstrukcje to i silnik pewnie ma podobnie. Do 100 st. bym się w ogóle nie przejmował. W silnikach XER to nawet 115 st. jest normą ;) Płyn temperaturę wrzenia też raczej ma ponad 106 st. a pod ciśnieniem pewnie i więcej.

Edytowane przez topiq

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość deodekabokat
Witam astra h 1.4. Mam pytanie bo chciałbym potwierdzic swoja diagnozę. Silnik na postoju zagrzewa się do 100stopni i załącza wentylator i spada do 95. Później znów 100 i wentylator. Dodam że podczas jazdy spada do około 87-90 i waha się w tych okolicach. Czy to uszkodzony termostat i zacial się w pozycji zamknietej? Już raz wymieniłem ale silnik się nie dogrzewal. 
Dziękuję za pomoc 
Panowie, mi to zwyczajnie wygląda na poprawne działanie gównianego termostatu. Jak słusznie zauważono wentylator nic by nie zadziałał przy braku obiegu czy to pompy czy chłodnicy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@basteeqTo przynajmniej kup coś porządnego, bo te gówniane zamienniki tak się właśnie otwierają. Chociaż nie zawsze to chodzi o otwarcie a raczej o wpasowanie do oryginalnej obudowy. Jak jak swój zmieniałem ostatnio, to gotowałem go w garnku i testowałem ciśnieniowo czy trzyma. A i tak na koniec uszczelka się rozwaliła i poszedł Victor Reinz ;)  Akurat w 1.4 dostęp jest elegancki. Pod blokiem idzie wymienić.

Tylko nie pamiętam czy kupowali mi Behra czy Mahle. @deodekabokat co byś polecił? Behr to w sumie do 1.8 robił, widziałem sztuki ze spiłowanym znaczkiem GM :D Nie mogę namierzyć zdjęcia, ale termostacik był świetny i na zimę trzymał temperaturę jak trzeba a nie gdzieś pod 90 st.

Dobra, znalazłem zdjęcie i to Behr u mnie siedział.

Edytowane przez topiq

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności