Skocz do zawartości

Gdzie znajduje się czujnik światła cofania


Gość Micchalek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Mam takie pytanie do znawców tego samochodu. Otóż wymieniałem ostatnio w swojej astrze j skrzynie biegów , która pochodziła właśnie od mokki(M32OMDE).
Skrzynia z modelu z silnikiem 1.6 CDTI z 17 roku.

Niestety ku memu zdziwieniu na skrzyni nie było miejsca na czujnik światła cofania stąd moje pytanie gdzie on się znajduje w nowych mokkach?
Chciałbym może skopiować to rozwiązanie do mojej astry gdyż obecnie nie posiadam światła cofania a ponadto nie załączają się czujniki cofania.

Edytowane przez Micchalek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, wesol napisał:

Na wybieraku gdzieś nie ma? 

 

No właśnie kurczę nie ma.
Ze skrzyni (starej) wychodzą dwa przewody (elektroniczne) jeden na wtyczkę jakby 3 pin (jeszcze nie wiem do czego on jest) i drugi na 2 pin (czujnik światła cofania). W nowej skrzyni natomiast jest jedynie ten na 3 piny.

Zakładam jeżeli przekazuje on informację do sterownika o wybranym biegu wówczas można to pewnie zrobić w sterowniku silnika, ale stąd ten post. Jak to jest rozwiązane w tych nowych modelach 16-17.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ArKos napisał:

 

Bardzo dziękuję za zainteresowanie.

W załączniku dodaje zdjęcie (skrzyni o tych samych symbolach), która wygląda identycznie jak ta którą kupiłem od mokki. W czerwonym kwadracie powinien być owy czujnik. Tymczasem nie ma. Gdyby tam był jeszcze np nimbus lub coś takiego to pewnie bym spróbował to odkręcić. Tymczasem jest tam okrągła dziura.


W drugim zdjęciu jest to lepiej widoczne. Spróbuję to jeszcze jutro jakoś złapać i odkręcić, ale jak na to patrzyłem to wydawał mi się to jednolity element skrzyni. Poza tym powinien być chyba jakiś uchwyt do odkręcenia czy to ścięcie czy to nimbus.

 

Poza tym skoro te skrzynie są tak wyjmowane z silnika to tam tego czujnika na pewno nie ma. Dlatego też musi być to rozwiązane jakoś inaczej.

000001521626.jpg

s-l1600.jpg

Edytowane przez Micchalek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku włączanie wstecznego musi się odbywać w oparciu o czujnik wybranego biegu, który widać w wybieraku. Obawiam się, że jakaś gruba przeróbka raczej nie wchodzi w grę, bo wiąże się to również z oprogramowaniem BCM-a.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by spróbować zrobić miejsce na czujnik - otwór i gwintowanie, ale pytanie, czy w skrzyni jest odpowiedni "cycek" który włączy czujnik....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiercenia się trochę boję bo opiłki tam wejdą czy coś i będzie lipa, zapewne trzeba by rozebrać skrzynię/wyczyścić itd.. Poza tym skrzynia siedzi już w samochodzie więc nie bardzo chce mi się to demontować.

 

Obecnie mam plan aby wrzucić ( o ile się da) przełącznik (który zakupię w elektronicznym) pod przycisk w lewarku zmiany biegów (o ile się tam zmieści) i po jego wciśnięciu aby dawał zwarcie do oryginalnego przewodu.

Nie wiem czy to dobry pomysł, ale jutro zamierzam lewarek rozebrać i zobaczyć czy jest tam miejsce. Wówczas bym pociągnął kabel po tych cięgienkach i do czujnika.

 

To co napisał kolega ArKos to w sumie to o czym myślałem. Kwestia tylko, czy czujnik działa na zasadzie komunikat do komputera i komputer wybiera odpowiednie procedury do uruchomienia (światło + czujniki parkowani) czy też jest to bardziej sterowane na poziomie jakichś tranzystorów/przełączników. Zapewne jakiś dobry tuner byłby w pierwszej opcji w stanie to zrobić.

 

Edytowane przez Micchalek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na wybieraku domontował jakiś mały włącznik tak by tylko przy wbijaniu wstecznego załączał. Kiedyś coś takiego robiłem we Francuzie tylko wyszło odwrotnie bo rozłączał na wstecznym a wszelkie inne pozycje były załączone.  To oczewiscie nie problem bo dało się to odwrócić i już wsteczne było okej. 

Edytowane przez wesol

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2019 o 20:35, Micchalek napisał:

czy czujnik działa na zasadzie komunikat do komputera i komputer wybiera odpowiednie procedury do uruchomienia (światło + czujniki parkowani)

Tak, to info dla BCM żeby włączyć.

 

44 minuty temu, wesol napisał:

Ja bym na wybieraku dominował jakiś mały włącznik tak by tylko przy wbijaniu wstecznego załączał. Kiedyś coś takiego robiłem we Francuzie tylko wyszło odwrotnie bo rozpaczali na wstecznym a wszelkie inne pozycje były załączone.  To oczewiscie nie problem bo sali się to odwrócić i już wsteczne było okej. 

Murwa kać... nie wiem jak inni, ale ja nie kleję o co kaman... nie pierwsza zresztą wypowiedź tego typu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności