Skocz do zawartości

Stukanie przy ruszaniu (sprzęgło!!).


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam wszystkich,

wczoraj nabyłem auto (używane, Belg, Astra III) i już mam z nim pewne problemy...

 

1. mniej więcej w przedziale 50-110 km/h, gdy wrzuce na luz (albo nawet i nie), słychać coś jakby "buczenie" i raczej dochodzi to z tyłu.. moje pierwsze domysły - łożyska lub opony. Opony rzeczywiście są w kiepskim stanie i chyba sprawię sobie 4 nówki.

A co jeśli to nie pomoże? Auto ma 50 tys. km - więc nie sądzę, że to łożyska.. może też warto sprawdzić geometrię (zbieżność)?

 

2. To co bardziej mnie niepokoi.. jak ruszam dynamicznie (ale bez pisku) jest wszystko ok, jednak gdy ruszam bardzo powoli (mało gazu i powolne puszczanie sprzęgła) słyszę jakieś dziwne, głuche stukanie z przodu (i tylko na "1" biegu lub wstecznym) 2, 3, i kolejne biegi bez stukania. Na zakrętach nic nie stuka - tylko przy bardzo spokojnym ruszeniu. Co o tym sądzicie?

PS. Dziś zmieniałem koła z przodu na tył.. i okazało się, że lewa, przednia felga jest trochę ubrudzona jakimś smarem.. więc teraz jestem na 90% pewien, że może coś z przegubem (osłonką przegubu). Ale nawet jeśi osłonka jest pęknięta i ten smar wycieka, to byłby powód do takiego stukania? Jeżeli to rzeczywiście osłonka, to czy jej wymiana i uzupełnienie tego smaru rozwiąże problem?

 

Przepraszam za - być może - nieprecyzyjny język.. nie znam się za bardzo na autach.. i przyznam, że trochę się zawiodłem, tym bardziej, że auto ma niecałe 2,5 roku.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Gość Anonymous

Kolego nie sugeruj się przebiegiem 50.000 km na liczniku :roll: W ciągu 10 minut można to zmienić na 5.000 km.

Z opisu można wywnioskować, że "wyją" Ci łożyska w kołach. Sprawdź po zakończeniu jazdy, czy się nagrzewają (nie sprawdzisz po intensywnym używaniu hamulca bo wszystko będzie ciepłe). Podnieś samochód i poprzez obracanie koła sprawdź czy można wyczuć jakiekolwiek opory lub inne nieprawidłowości (luzy, tarcie itp.). Łożyska słychać przy prędkości rzędu 60-90 km przy spokojnej jeździe lub przy jeździe na "luzie".

Co do stuków: z Twojego opisu wydaje się, że to na 90% przeguby. Jeśli doszło do uszkodzenia gumy to do środka dostawał się piach i inne zanieczyszczenia. Sprawdź przeguby. U Ciebie są tam (chyba? - nie pamiętam) łożyska igiełkowe, które są wrażliwe na działanie zanieczyszczeń. Sama wymiana osłony gumowej i uzupełnienie smaru w przypadku zużycia przegubów niestety nie wystarczy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

no to nieciekawie.. a jakie są orientacyjne koszty naprawy tych rzeczy? ..czyli łożyska i ew. przegub + osłonka..

PS. a czy to buczenie, nie jest np. spowodowane złą geometrią albo zbieżnością i opony powodują taki dźwięk? Bo w sumie nie jest to stricte buczenie tylko bardziej coś w stylu startującego ciężkiego samolotu odrzutowego :roll: coś jakby był specyficzny bieżnik (PS. opony są b. wytarte i trochę ścięte z zewnętrznej strony)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Anonymous

Witam

Niestety i mnie dopadł problem stuków dobiegający gdzieś jakby z przedniego zawieszenia z lewej strony. Początkowo stuk pojawiał się przy gwałtownym puszczeniu pedału gazu i drugi raz przy jego ponownym (wcale już nie gwałtownym)wciśnięciu. Niby nic ale trochę upierdliwe. Ale zrobiło się jeszcze gorzej :( Nie wiem, czy to jest ten sam powód, bo tamta dolegiwość pozostała. Teraz dodatkowo przy jeździe na luzie (chyba na każdym biegu bez 1 i R :D ) dochodzi odgłos stukania: rytmicznie, proporcjonalnie do prędkości obrotowej kół jezdnych, też z lewej przedniej strony samochodu. Jak powiedziałem, nie wiem czy łączyć te objawy w całość, czy mogą to być dwie usterki :)

Czy ma ktoś jakiś pomysł? Proszę o pomoc :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
arek

bie jest to czasem przegub

Czy to do mnie? Podejrzewasz, który przegub. Bo chyba nie przy kole? Półosie nie mają luzów. No nie wiem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

No i po kłopocie ;) 150zł i ciszaaa :)

Wymieniłem poduszkę skrzyni, tę nad belka i uwaga... poluzowały się mocowania sanek :lol: Tak sobie myślę, że to przez tę poduszkę. Miało luz, pukało, pukało i się poluzowało. Grunt, że jest już normalnie.

Pozdrawiam :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Anonymous

Ja mam te same problemy co u luko w punkcie drugim.

Jak będziesz coś więcej wiedział to daj znać, może inni mieli taki przypadek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no i jestem kolejnym klientem głuchych stuków mianowicie przy ruszaniu i skrecie w lewo albo prawo cos mi stuka a w dodatku jak przy skrecie wpadne w dziure to jest odglos jakby sie autko miało rozleciec - czy to są przeguby i jak moge to poznac w domowych warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności