Skocz do zawartości

Jak odkodować datę produkcji akumulatora?


Gość DAROMV6

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Mariusz_760301

Witajcie jak w temacie - proszę o podzielenie się w/w informacją.

Mnie osobiście interesuje jak to koduje Varta ale myślę, że inne marki innym się także przydadzą.

 

Proszę o przykłady wraz z decyfracją.

 

P.S znalazłem coś takiego:

 

Pierwsze trzy znaki to kod zakładu produkcyjnego kolejne trzy to kod daty produkcji, kolejne to zmiana i pozostałe dalsze nieistotne 4 cyfy. Co do daty to przykładowo jest tak:

Kod daty produkcji oznacza miesiąc wyprodukowania akumulatora i rok

 

389 – wyprodukowano we wrześniu 2003

081 - wyprodukowany w styczniu 2000

583 - wyprodukowany w marcu 2005

792 - wyprodukowany w grudniu 2007

Pierwsza cyfra to rok produkcji kolejne dwie to miesiąc od 81 styczeń do 92 grudzień.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza cyfra to rok produkcji kolejne dwie to miesiąc od 81 styczeń do 92 grudzień.

przecież nie ma takich dat

dzisiaj akurat patrzyłem na jeden (nie wiedziałem że temata pisałeś) niby oryg. audi/vw - nie wiem od jakiego wytwórcy i była bita data 4cyfrowa na słupku - tydzień i rok produkcji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mariusz_760301

Sprawdzałem u mnie w Varcie się to zgadza.

Na początku są litery potem 992 czyli 2009r. coś koło grudnia.

 

Ten co pisał ten opis (cytat) niestety nie podał do jakiego aku się to stosuje. :wesoly:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kazdy producent ma swoj system szyfrowania daty produkcji - robia to celowo, aby ktos jak w sklepie zobaczy ze np akumulator lezy juz z pol roku nie zrezygnowal z jego zakupu i nie poszedl poszukac takiego ktory krocej stal na sklepie...........

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Systemów szyfrowania dat produkcji jest mnóstwo.

 

Niektórzy producenci kodują tydzień i rok np.: 0210 co będzie oznaczać 2 tydzień 2010 roku i ten system jest najbardziej popularny.

 

Ale są też systemy inne np.: 2459 będzie oznaczać 245 dzień 2009 roku.

 

Czasami są też system kodowania, które pozwalają na identyfikację dnia, miesiąca, roku, zmiany i stanowiska gdzie dana część została wyprodukowana. Generalnie identyfikacja produkcji części bardziej jest ważna dla dostawcy i dla Opla niż dla klienta końcowego. Chociaż tu są wyjątki np.: opony.

 

Co do akumulatora, sprawdź miernikiem w sklepie jakie ma wartości. Na datę produkcji raczej nie zwracałbym uwagi. W przypadku nowego samochodu to zanim aku zostanie włożony do samochodu, zanim auto wyjedzie z fabryki, zanim trafi do dealera i na końcu do klienta to też mija sporo czasu gdzie aku jest praktycznie nieużywany i przecież nic mu się nie dzieje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

w aku Hoppecke, jeden z 1996, a drugi z 2003 - pełna data produkcji była na spodzie akumulatora

 

w tym aktualnym mam GM Opel i data w formie: nr tygodnia/rok jest wybita na ujemnym biegunie aku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klema jest zakończeniem/na końcu przewodu, a nie częścią aku

o słupku akumulatora jest mowa w temacie (potocznie biegunie - jak to czasami się słyszy)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności