Skocz do zawartości

Demontaż bębna corsa c 1.7dti


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po odkręceniu koła na środku bębna znajduje się kapsel pod którym jest śruba i łożysko. Czy samo zdjęcie bębna celem przesmarowania piszczących mechanizmów jest ryzykownym zabiegiem. Chodzi mi dokładnie o łożysko. Czy te łożysko mocuje koło czy tylko sam bęben? Czy trzeba je dokręcać z odpowiednią siłą?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożysko jest wprasowane w bęben, śmiało możesz ściągać, jeśli chodzi o dokręcenie to jeśli jest łożysko stożkowe nie można dokręcać na full

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje się tylko tego, że w łożysko wejdzie jakiś brud, piasek itp. i szczeli mi po krótkim czasie...

Druga rzecz... Te piski dochodzą tylko podczas wciśnięcia i puszczenia hamulca, nożnego lub ręcznego. Przypuszczam, że piszczy mocowanie szczęk podczas pracy. W związku z tym zastanawiam się czy warto robić sobie tyle roboty dla przesmarowania?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli normalnie zdejmiesz bęben i położysz go na jakiejś szmatce bądź kartonie to nic się z nim nie stanie, co do piszczenia może czas na wymianę szczęk ?? patrzyłeś w jakim są stanie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje się tylko tego, że w łożysko wejdzie jakiś brud, piasek itp. i szczeli mi po krótkim czasie...

to musiałbys ten piasek sypać do środka żeby coś sie stało...

 

W związku z tym zastanawiam się czy warto robić sobie tyle roboty dla przesmarowania?

ile roboty?? zdjęcie bębna i obejrzenie stanu układu to 10 minut...

Zdejmujesz kapsel z bębna ( w teorii jednorazowego użytku) w praktyce można go potem ładnie młotkiem wyprostować, odkręcasz nakrętkę trzymającą całość i zdejmujesz bęben...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marcel_kk

W tamtym roku wymieniałem bębny + szczeki.

1.Podważyć delikatnie aluminiowy dekielek ( sprawdzona metoda: nóż kuchenny, szpachelka)

postaraj sie jej nie zniszczyć, kupić ja mozna tylko w ASO Opla, koszt ok.15 zł / szt.

2.Zanim podniesiesz auto na lewarku, trzeba wstepnie poluzować nakretke piasty koła,

jest ona przykręcona bardzo duzym momentem!

3.Podnosisz auto, ściagasz koło.

4.Wykrecasz całkowicie nakrętke piasty koła.

5.Zdejmujesz beben.

6.W razie trudności z ściągnięciem wprowadzic wkretak z tyłu

tarczy nośnej hamulca przez taki mały otwór i docisnąć nim dźwignie hamulca awaryjnego

na zewnatrz do żebra szczęki hamulca.

7.Wymiana łozysk jest nie mozliwa bez zniszczenia pierścieni czujnika ABS nabitych na bęben.

Do zdobycia tylko w ASO, koszt 54 zł / szt.

8.W Twoim przypadku najprawdopodobniej bedą wytarte szczęki hamulcowe, bądz za duzy rant na bebnie.

b3sgma.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie. Czy podczas wyjmowania bębna łożysko się nie rozsypie? Co to za łożysko i czy trzeba je smarować czy jest uszczelnione?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marcel_kk

Łożysko nie rozsypie się, nie trzeba smarować, jest uszczelnione.

Cały trud to będzie ściągnięcie bębna, bo mogą go mocno

trzymać szczęki. Łożysk się nie smaruje, tylko wymienia,

ale tak jak pisałem: aby je wybić musisz zniszczyć

pierścień czujnika ABS.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale będę tylko ściągać bęben więc puki co łożyska nie będę wymieniać także pierścień czujnika abs zostanie nie ruszony. Ale dzięki za info. W przyszłości przy wymianie łożyska wyposażę się w nowy pierścień abs.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marcel_kk

Tak, ale będę tylko ściągać bęben więc puki co łożyska nie będę wymieniać także pierścień czujnika abs zostanie nie ruszony. Ale dzięki za info. W przyszłości przy wymianie łożyska wyposażę się w nowy pierścień abs.

Jeszcze się upewnij czy Twoja Corsela ma ABS.

Nie wiem jak jest z przetaczaniem bebnów,

gdyż jest bardzo mały naddatek na przetoczenie

(nominalny 200mm,graniczna średnica bębna 201 mm)

Jeżeli któryś z forumowiczów to robił to chętnie się dowiem

czy to warto.

 

Root-5, jak juz sciągniesz to warto pomierzyć bębny+szczęki,

będziesz wiedział kiedy spodziewać się wymiany.

Zaopatrz się w dobry klucz, bo nakretka piasty dokręcona bardzo

duzym momentem. Dla ułatwienia dodam tabelke z wymiarami:

w86eee.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności