Skocz do zawartości

Błąd P0130 c.d.


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

Wiem że ten temat był często poruszany na forum ale jak dotąd nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: "co jest nie tak?"

Jestem posiadaczem Zafiry 1,8 16V z 2000 roku z instalacją gazową, od kilku tygodni mam następujący problem: po odpaleniu silnika (zimny) pracuje nierównomiernie, jakby palił na 3 cylindry, po wciśnięciu gazu obroty dochodzą do 1500 i stoją, silnik dławi się, gdy puszczę pedał gazu to obroty dochodzą do 2000-2200 i spadają. Jazda w tym momencie jest niemożliwa-mocno szarpie-jedynie gdy pulsacyjnie dodaję gazu auto przyspiesza, na rozgrzanym silniku jest lekka poprawa ale dalej szarpie i nie wchodzi na obroty.

Dodam że na gazie silnik pracuje trochę lepiej jak na benzynie.

Wcześniej zapalała się kontrolka silnika i po podłączeniu do kompa błąd P0130, a więc wymieniłem sonde i na krótki czas pomogło tzn. kontrolka silnika zapalała się rzadziej, gdy nie świeciła wszystko było OK, teraz świeci cały czas!

Przemyłem dzisiaj przepływomierz bo po odłączeniu go auto wchodziło na obroty i silnik lepiej pracował, natomiast podczas dojeżdżania do skrzyżowania (wciśnięte sprzęgło+hamulec) silnik gasł.

Wymieniona została sonda lambda i świece, co jeszcze mógłbym zrobić ewentualnie sprawdzić żeby doprowadzić tą sprawę do końca.

Z góry dziękuję za wszelkie porady i sugestie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to podmien ten przeplywomierz i zobaczysz bo blad sondy lambda nie zawsze oznacza za jest ona zepsuta bo rownie dobrze moze szwankowac ci wlasnie przeplywka,jesli bedzie przeklamywac wartosci ktore wysyla na ECU to w efekcie najbardziej odczuwac to bedzie wlasnie lambda z powodu zle dobranej mieszanki i bedzie wchodzic w wartosci poza zakresem co wiaze sie z wyrzuceniem bledu P0130 a tak naprawde moze byc dobra :lol:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z miłą chęcią podmieniłbym go ale nie mam takiej możliwości, a nie chcę ładować kolejnych pieniędzy, a metoda wymiany dobrych części na nowe jest dość kosztowna.

Po podłączeniu do kompa kolega sprawdzał w blokach pomiarowych i przepływka jest OK, można to jeszcze inaczej sprawdzić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można to jeszcze inaczej sprawdzić?

moglbys jeszcze zwyklym miernikiem ale bloki czytane sa bezposrednio ze sterownika wiec dokladniej sie nie da ;)

a skoro ma tester umozliwiajacy czytanie wartosci z blokow to niech zobaczy jak pracuje sonda i dowiesz sie co z nia jest nie tak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w jakim przedziale powinna pracowac? zastanawiam się czy ta sonda nie padła ponieważ po wymianie było lepiej, tzn. kontrolka zapalała się czasami, a teraz cały czas swieci. Jest możliwość sprawdzenia ECU, słyszałem że też często padają?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mialem to samo blad 0130 zla praca zimny na benzynie na gazie tez myslalem ze to sonda potem ze komp benzyny a winna byla zle wyregulowana instalacja gazowa.Jest tak ze komp benzynowy nie wie na czym jedzie pobiera zle dane ze sterownika gazu uczy sie ich i kaszana,u mnie to byla tragedia,wiec polecam najpierw pojezdzic z 200 km na benzyniepowinno sie poprawic albo na techa i reset.Odpiecie aku w zafirze nic nie da.Pozniej dobre dostrojenie instalacji gazowej i klopot z glowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności