Skocz do zawartości

Stuki z przodu zależne od wilgotności


Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam.

 

Mam dziwny problem ze stukami z okolic przedniego zawieszenia. Zauważalny jest wpływ pogody, im bardziej morko/wilgotno - tym mocniejsze stuki. W suche dni jest to w zasadzie niezauważalne.

Są to metaliczne stuki, czasami jakby chrobotanie, z okolic prawego i lewego koła.

Byłem już u kilku mechaników, w tym w ASO i do tej pory wymieniłem łożyska amortyzatorów oraz tuleje stabilizatora. Żadna z tych rzeczy nie pomogła. ASO Opla po reklamacji, że wymiana łożysk nie pomogła wzięło samochód na trzęsawkę, pół godziny go oglądali i powiedzieli, że nic nie ma. Podobnie inni mechanicy (fakt, że nie zajeżdzałem do nich akurat w czasie deszczu). A w zawieszeniu wali jakby koło miało odpaść (w wilgotne dni).

 

Czy ktoś ma może jakieś doświadczenie z podobnym przypadkiem? Wpływ pogody ma tu duże znaczenie. Amortyzatory badałem, wydajność 53 i 59%, nie wskazują objawów nadmiernego zużycia. Pomóżcie, bo te stuki doprowadzają mnie do szału a nawet ASO Opla twierdzi, że nic nie ma.

 

pozdrawiam, Adam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na poduszki amortyzatora.

Ale przy tym chodzi o temperaturę, jak jest ciepło guma jest bardziej miękka i wszelkie stuki są bardziej głuche miękkie, jak zimno metaliczne i kamienne.

 

Objawy zużytych poduszek amortyzatora:

 

[*:1182c4053a]stuki przy podskokach koła, na pagórkowatych nierównościach podbijających, rzadziej na dziurze jak koło miękko się wtacza

[*:1182c4053a]czyli dziury z ostrymi krawędziami, podbitki na podwyższeniach ok 2cm itp - tutaj obserwuję stuki

[*:1182c4053a]ściąganie przy przyśpieszaniu lub spowalnianiu, zazwyczaj w odwrotnym kierunku dla przyśpieszania i hamowania

[*:1182c4053a]zmiana kierunku jazdy przy ostrym hamowaniu, odczucie niestabilności, pływania, drgania na kierownicy

[*:1182c4053a]drgania na kierownicy już przy małych prędkościach (drgania przy dużych to zdeważone starością tarcze, lub krzywe felgi, ale to osobny temat)

[*:1182c4053a]przy podmuchach wiatru zmiana kierunku jazdy

[*:1182c4053a]przy ruszaniu, np. na skrzyżowaniu w lewo 90 stopni, odczucie jakby całe zawieszenie się ruszało

[*:1182c4053a]objawy nasilają się przy silnym operowaniem gazem, gwałtownym przyśpieszaniu na skręconych kołach czujesz jak koła uskakują, np. jak ruszasz np. z parkingu w bok

[*:1182c4053a]odczucie przesuwania się raczej góry pojazdu, mniej pływania dołu - jak jest przy np. wybitych dolnych sworzniach kulowych mocowania piasty koła do wahacza dolnego

Zużycia poduszek nie zobaczysz patrząc na nie od góry, przy opuszczonym aucie. Wtedy wszytko się usztywnia pod ciężarem. Zbyt duże luzy niewielu mechaników (to są ci dobrzy) wykrywa na oko po podniesieniu auta ruszając amortyzatorem.

 

Po wymianie konieczne jest sprawdzenie geometrii zawieszenia przedniego.

 

Część osób myli objawy z luzami drążków kierowniczych czy maglownicy w układzie kierowniczym, a to często są poduszki amortyzatora.

 

BTW: Ja bym powiedział jednak że są zużyte

Amortyzatory badałem, wydajność 53 i 59%

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Gość Anonymous

Okazało się, że te stuki to typowy problem Vectry C z dwóch pierwszych lat produkcji. Brakowało gumowej osłony sprężyny, która stukała o górny kielich. Teraz mam piękną ciszę.

Jedyny problem to taki, że ASO Opla nie wiedziało o takim przypadku i że w ogóle coś takiego w Vectrach było. Musiałem sam zajechać z opisem naprawy i numerami części, które swoją drogą kosztowały całe 15.

 

pozdrawiam, Adam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Witam.Mam u siebie problem podobny.Otoz posiadam astre g i stuki dochodza z tylnego zawieszenia lecz tylko podczas suchej pogody.Gdy zas jest mokro stuki ustepuja. Ma ktos jakis pomysl? Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam,

 

Czy może ktoś dokładniej opisać o jaka gumowa osłonę sprężyny chodziło?

Czy po prostu o taka gumę naciągana na zwoje sprężyny?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności