Skocz do zawartości

ESP czy TC a może jeszcze coś innego?


Rekomendowane odpowiedzi

Gość marekww33

Sam nie wiem co mam. Na liczniku mam kontrolkę auto w poslizgu w trójkącie i nawet dziala to coś bo kontrolka gaśnie i sie zapala a jak koła sie ślizgają to mryga i silnik sie muli. Czytając forum już zgłupiałem bo:

nie jest to ESP bo nie ma czegoś takiego jak na fotce http://www.langzeittest.de/opel-zafira/technik/esp.php

nie jest to TC bo nie ma wyłącznika na desce rozdzielczej.

Myślałem że to jest ASR. Ale ASR to to samo co TC http://pl.wikipedia.org/wiki/System_kontroli_trakcji

Zafira 2002, 2.0 DTI rok modelowy 2003.

 

Ma ktoś jakiś pomysł na tą łamigówkę??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

ESP a TC to jest dokładnie to samo tylko różnie firmy samochodowe nazywają swój system jest to kontrola trakcji możesz mieć właśnie ABS z ASR co zapobiega tylko poślizgowi kół przy ruszaniu na śliskiej nawierzchni jak się zakopiesz w zaspie to czasem nawet lepiej i wyłączyć ASR bo jak sobie system nie daje rady zmieniając ciśnienie płynu hamulcowego to zaczyna zmniejszać moment napędowy przekazywany na koła napędzające czyli jakby ogranicza ci moc silnika ! Tak więc ta migająca lampka pewnie ci miga tylko jak ostro ruszasz na śliskim ? Pozdrawiam w.s.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

ESP to nie jest kontrola trakcji.

ESP ma za zadanie zapobiegać poślizgowi bocznemu kół podczas pokonywania zakrętów (wypadaniu z nich) albo podczas gwałtownych zmian np. pasa ruchu (zarzucaniu tyłem prowadzącemu do obrotu auta).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marekww33

Z tego co jest napisane w instrukcji na stronie 160 i 161 ESP i TC to są dwa różne systemy

a ten link do wielkiej encyklopedii to opisane jest tam że TC i ASR to jest to samo tylko że, firmy samochodowe różnie to oznaczają.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

TC - to z angielskiego kontrola trakcji być może opel na wyrost tak sobie nazwał system zapobiegający poślizgowi przy ruszaniu na śliskiej powierzchni w Boschu taki termin w ogóle nie istnieje jest ABS ASR i ESP najlepiej buyłoby sprawdzić czy masz w swoim pojeździe czujnik przyśpieszenia poprzecznego lub czujnik kąta obrotu kierownicy i wtedy będziesz wiedział, co masz ! bo z tych czujników ściąga dane o zachowaniu się auta no i oczywiście jaki masz sterownik do tego systemu powinno z oznaczeń się dojść .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Opel nie nazwał TC na wyrost. Działa on w każdych warunkach gdy zrywana jest przyczepność kół napędowych, a nie tylko podczas ruszania. I jest to kontrola trakcji czyli po naszemu przyczepności.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

IMHO to masz TC a wylacznika nie masz bo jesli sie nie myle to od 2001 juz go nie montowali jak mialem zafire z maja 2000 to mialem wylacznik TC a teraz mam z 2002 i nie mam tego wylacznika a TC mam bo tak samo samochod sie zachowuje jak poprzednik z wlaczonym TC. ESP nie mam i nie mialem :?:

(wylacznika ABS tez nie masz :wink: a ABS masz )

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marekww33

tzn. mam TC, ale bez wyłącznika bo już ich nie mątują.

A jak mi się zachce robić piruety na lodzie to jak mam się tego pozbyć (zeby zostało wyłączone).

Szukałem odpowiedniego bezpiecznika, ale w opisie nic nie znalazłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

widzę na tisie niestety tylko po angielsku że jakiś bezpiecznik w ukłądzie jest bodajże który odpowiada za klimę też jeżeli nie znajdziesz tego to na pewno musi być też jakiś od ABS a wszystkie te układy w większej czy mniejszej części są oparte na tym systemie tak więc wyłącz abs a na pewno tc samo przestanie ci chodzić napewno też zaświeci ci się pewnie błąd ale co tam sam wiesz przecież co zrobiłeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności