Skocz do zawartości

obieg cieczy chłodzącej w "małym obiegu" - webasto


Gość Griszka

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Mam zafirkę 2,2 Diesel z silnikiem Y22DTR 2003 r. z klimatyzacją (elektroniczny panel sterowania).

Kilka dni temu zamontowałem "piecyk" EBERSPACHER HYDRONIC II D5Z-H i niestety.... ogrzewanie nie działa tak jak powinno :cry:

Piec "zapala", chwilę "pochodzi" i wyłącza się.

Dosyć długo trwało zanim doszedłem co jest przyczyną.

Okazało się, że pompka obiegu cieczy nie daje rady wymusić odpowiedniego przepływu w układzie chłodzenia i nie jest to wina pompki! Przez to - piec szybko się nagrzewa i wyłącza płomień, uznając, że dogrzał już cały układ.

Robiąc różne próby okazało się, że w "małym układzie" (nagrzewnica + silnik), przy wyłączonym silniku, ciecz przepływa z dużym oporem. W innych samochodach - ciecz przepływa zupełnie swobodnie i pompka wymusza bardzo szybki strumień cieczy.

Mając już porozpinany układ nagrzewania - sprawdziłem jaki jest przepływ przy pracującym silniku. Okazało się, że przy obrotach do ok. 1700 obr. przepływ ten jest dosyć "mizerny" i dopiero powyżej 2 tysięcy ciecz płynie szybko, całym przekrojem rurki.

W chwili obecnej mogę "wymusić" pracę piecyka przy wyłączonym silniku, ale wymaga to najpierw załączenia silnika, przegazowania go powyżej 2,5 tyś obrotów - wtedy piec pracuje bez problemu (obieg wymusza pompa wodna silnika) i po chwili mogę już wyłączyć silnik - piec pracuje normalnie....

Czy w tym modelu samochodu jest w układzie ogrzewania jakiś zawór? (z tego, co poczytałem - był takowy, ale we wcześniejszych modelach).

Co może być przyczyną "przytkania" (?) układu ogrzewania?

 

Czy ktoś montował już w zafirce układ webasto/eberspacher i mógłby podzielić się ze mną swoimi doświadczeniami?

 

Zainteresowanym mogę podpowiedzieć jak wpiąć się w sterowanie klimatyzacją gdy nie ma w wiązce odpowiedniego przewodu (jest to trochę zabawy!). U mnie nie było wiązki do dodatkowego ogrzewania, a chciałem, żeby automatycznie załączał się wentylator z nawiewem na szybę - tak jak jest to w fabrycznych instalacjach. Wcinka się udała, ale i tak nie mogę w chwili obecnej tego wykorzystywać :(

Teraz mogę tylko używać piecyka jako "dogrzewacza" przy pracującym silniku.

 

pozdrawiam

Griszka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spotkalem sie kiedys z dodatkowymi pompkami elektrycznymi ktore to w takim "mokrym" webasto dzialaja razem z piecykiem i wymuszaja obieg cieszy chlodzacej mimo ze silnik stoi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde ogrzewanie postojowe musi mieć pompkę obiegową.

U mnie jest taka sytuacja, że ta dodatkowa pompka napotyka zbyt duże opory i nie przetłacza odpowiednio "szybko" cieczy chłodzącej.

 

pozdrawiam

Griszka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze nie dokonca jasno sie wyrazilem

ja spotkalem takie cos ze koles mial webasto w ktroym byla pompka - jak przy piecu ze od razu podawala dalej ogrzana woda/plyn

 

ale oprocz tego mial wpeta w uklad jeszcze jedna dodatkowa pompka ktora to pchala dalej

bo jak piszesz ta przy webasto nie byla w stanie se z tym poradzi - poprostu ejst za slada na ilosc plynu do przepchniecia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstawienie drugiej pompki - może jest jakimś pomysłem, tylko dosyć znacznie wzrośnie mi pobór prądu.

Nie rozumiem jednak skąd jest taki "opór" dla cieczy w "małym układzie" ogrzewania.

Montowałem ogrzewacze w innych samochodach i tam, bez problemów, ciecz krążyła swobodnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności