Skocz do zawartości

Pilot do bramy i garazu - fotorelacja


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Juz od jakiegos czasu brakowalo mi udogodnienia bardzo powszechnego w samochodach amerykanskich, czyli zabudowanego w samochodzie pilota do otwierania bramy i garazu.

W autach zza wielkiej wody zwykle taki interfejsik jest zamontowany w klapce przeciwslonecznej, ale mi lepiej pasowalo wykorzystanie do tego celu lampki, latwo tam sie dostac do zasilania i nie potrzeba zbyt wiele przerabiac.

Zasilanie latwo wziac ze zlacza lampki. Sa 2 opcje:

pin 9 - stale zasilanie 12V

pin 2 - zasilanie wystepuje po przekreceniu kluczyka (czyli tak jak zapalniczka)

pin 8 - masa

 

Ja uzylem pinu 2. Jest to bezpieczniejsza opcja, bo w razie wlamania zlodziej nie otworzy sobie bramy, poza tym elektronika pilota nie obciaza stale akumulatora.

Dodatkowo pomiedzy pin 2 a styk zasilania pilota wlutowalem rezystor 470 Ohm, zawsze to jakies zabezpieczenie, bo instalacja samochodu po wlaczeniu silnika daje ponad 14V, a pilot nominalnie zasilany jest bateria 12V.

 

Tak wyglada lampka po zamontowaniu dodatkowych przyciskow:

Dołączona grafika

 

Tak wyglada oryginalny pilot Nice Smilo:

 

Dołączona grafika

 

Uzylem takich przelacznikow astabilnych:

Dołączona grafika

 

Wazne, zeby przycisk byl odpowiednio duzy, aby latwo go bylo znalezc bez patrzenia.

Moje maja srednice 5mm.

 

Przelaczniki zaglutowalem klejem na goraco, zeby sie dobrze trzymaly obudowy lampki:

Dołączona grafika

 

Tak wyglada plytka pilota Nice z dolutowanymi przewodami zasilania i do przyciskow:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Generalnie trzeba bardzo sie pilnowac przy lutowaniu. To jest montaz powierzchniowy, a co za tym idzie elementy sa bardzo male i nie mozna ladowac za duzo cyny.

 

 

Tak to wyglada po zmontowaniu calosci:

Dołączona grafika

 

 

Mam nadzieje, ze komus sie to przyda. Naprawde wygodne w uzyciu, bo nie trzeba juz szukac pilota przy kluczach no i nie trzeba zmieniac baterii http://localhost/opel/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

Pierwotnie wrzucilem tego posta na forum Zafiry, ale przeciez to zupelnie niezalezne od modelu Opla, a nawet od marki ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności