Skocz do zawartości

linux ubuntu


Gość GmsMetallica

Rekomendowane odpowiedzi

Gość GmsMetallica

Witajcie

postanowilem zalozyc temat zeby nie dreczyc juz kol. darkp1 przez pw a moze i innym sie przyda, bo win sie ostatnio coraz bardziej sypie i szkoda nerwow na niego,

 

Mianowicie chcialbym dowiedziec sie wszystkiego na temat tego linuxa - ubuntu (poradzil mi darkp1 bo jest juz taki jak to powiedziec zwindosowany :wesoly: , no chyba ze znacie lepsza wersje to piszcie )

mam tez kilka pytan,

1) obecnie jestem na XP prof. i czy dane zapisane na CD i pendrivach bede mogl zgrac na linuxa bez zadnych problemow ;p

2) czy ubuntu ma jakies wymagania :) bo chcialbym sprobowac odpalic na probe (zeby swojego nie stawiac 500 razy w ta i spowrotem) na jakims starszym kompie, (licze ze ktos z moich znajomych mi urzyczy :D w zasadzie to potrzebuje jakis dysk wolny bo kumpel ma kompa nie jest ktos chetny :):shock: )

3) wiem ze trzeba jakies komendy pisac, czy sa one skomplikowane i glownie do czego one sluza (co one robia inaczej mowiac) :P

4) ile potrzeba miejsce na sam system ;-)

5)bede pytania dopisywac jak mi cos wskoczy do glowy :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

1) obecnie jestem na XP prof. i czy dane zapisane na CD i pendrivach bede mogl zgrac na linuxa bez zadnych problemow :shock:

 

Nie. Znaczy tak ;-)

2) czy ubuntu ma jakies wymagania ;p bo chcialbym sprobowac odpalic na probe (zeby swojego nie stawiac 500 razy w ta i spowrotem) na jakims starszym kompie, (licze ze ktos z moich znajomych mi urzyczy :D w zasadzie to potrzebuje jakis dysk wolny bo kumpel ma kompa nie jest ktos chetny :):wesoly: )

 

A nie lepiej jakiego Vmware Playera czy Virtual Boxa (http://www.virtualbox.org/)

Generalnie jakis procek klasy Athlon 2000 XP do tego z 512 MB ram i smiga. Wiadomo lepiej 1GB :P na słabszych maszynach też pójdzie ale Gnome czy KDE bedzie sie cieło.

3) wiem ze trzeba jakies komendy pisac, czy sa one skomplikowane i glownie do czego one sluza (co one robia inaczej mowiac) :)

 

www.jakilinux.org z prawej strony pierwsze kroki z linuksem :)

4) ile potrzeba miejsce na sam system :P

 

Z 10 GB spokojnie starczy jako minium nawet i 5 :P

5)bede pytania dopisywac jak mi cos wskoczy do glowy :D

Spoko no problemu Linux jest mnie problematyczny niż moja Astra :P :P wiec pisz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GmsMetallica

4) a 3 GB starcza zeby instalnac system i oswoic sie z nim :wesoly:

ten komp co pozycze od kumpla ma 800 Mhz i 128 ram jak sie nie myle da rade :shock:

 

A nie lepiej jakiego Vmware Playera czy Virtual Boxa (http://www.virtualbox.org/)

Generalnie jakis procek klasy Athlon 2000 XP do tego z 512 MB ram i smiga. Wiadomo lepiej 1GB :P na słabszych maszynach też pójdzie ale Gnome czy KDE bedzie sie cieło

a czym one sie roznia ;p chcialbym taka wersje ktora bedzie zblizona do win XP-przemieszczaniem sie

 

[ Dodano: Sro Lut 04, 2009 13:05 ]

5)jaka wersje wybrac bo tyle tego jest :) najnowsza czy moze jest jakas sprawdzona :)

 

[ Dodano: Sro Lut 04, 2009 13:13 ]

6) jak sprawa bedze sie miala ze sterownikami do karty graficznej (radeon 9550) dzwiekowej (jakas zintegrowana) modemu do internetu z netii (tam gdzie podales bylo do neostrady i nie wiem czy to ma sie tak samo)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

1. Komputer troche za słaby ;)

2. Vmware Player nie pozwala tworzyc maszyny wirtualnej tylko ja odpala. Jesli chcesz stworzyć to trzeba uzyć Vmware Server. Vbox pozwala na wszystko :shock: i IMO jest latwiejszy w obsludze. Popczytacz czym sa VMware Player i Vbox tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Maszyna_wirtualna

3. Najnowszą oczywiśćie stabilną jeśli chodzi o linuxa

4. Sadze ze Ububtu albo Fedora na początek bedą ok ale na tej maszynie co masz od kumpla to sczerze zapomnij. Chyba ze XDE użyjesz z Fedorki jako środowiska graficznego.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GmsMetallica

kurczaki chyba bede musial zrobic tak ze dysk wezme na swoja maszynke P4 3Ghz 1 GB Ram, a chciale tego uniknac zeby miec internet i w razie cos lukac sobie co i jak

 

[ Dodano: Sro Lut 04, 2009 22:21 ]

2. Vmware Player nie pozwala tworzyc maszyny wirtualnej tylko ja odpala. Jesli chcesz stworzyć to trzeba uzyć Vmware Server. Vbox pozwala na wszystko ;) i IMO jest latwiejszy w obsludze. Popczytacz czym sa VMware Player i Vbox tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Maszyna_wirtualna

niewiem czy dobrze rozumuje, ale przez te programy moge na swoim kompie na XP przetestowac linuxa i jego obsluge tak jakbym normlanie bym linuxa zainstalowal jako podstawowy system operacyjny :shock:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

niewiem czy dobrze rozumuje, ale przez te programy moge na swoim kompie na XP przetestowac linuxa i jego obsluge tak jakbym normlanie bym linuxa zainstalowal jako podstawowy system operacyjny :shock:

Dokładnie to jest program który tworzy wirtualny komputer ;) dysk w nim jest zapisywany jako plik na dysku komputera hosta . Wtedy możesz sobie w wirtualnym komputerze instalować co chcesz :) a całość obsługujesz jak Worda np. :) po prostu wirtualny komp dziala jako aplikacja w Windowsie XP w twoim przypadku.

Pozdrawiam

 

Co do punktu 6 ;)

Jeśli instalujesz w wirtualnym kompie to wsio ryba bo karta grafiki i reszta jest emulowana i w pelni obsługiwana out of box. Wada nie ma akceleracji 3D choć Vbox niby coś tam ma ale nie testowałem. Sieć w wirtualnym kompie jest też emulowana przez emulacje :) karty sieciowej która jest od razu przez NAT podłączona do sieci w twoim przypadku neostrady i nic nie musisz kombinować.

 

Jeśli chodzi o instalacje na dodatkowym dysku są sterowniki pod Radeona ;) a i neostrada jest pod Ubuntu do wyklikania za pomoca UBUDSL czy UBUneo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GmsMetallica
piotreek, ale ja wlasnie neostrady nie mam tylko z netii net24 a tam na stronach nic nie ma napisane :shock: i obawiam sie o sterowniki do tego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

piotreek, ale ja wlasnie neostrady nie mam tylko z netii net24 a tam na stronach nic nie ma napisane ;) i obawiam sie o sterowniki do tego

Z tego co wiem ten UBU cos tam obsługuje również Net24 i pare innych :lol: nie bój żaby :?:

O masz do poczytania http://ubudsl.com/services.php ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

na swoim drugim kompie mam XP i Ubuntu Hoża Hawajka. jako że nie chciało mi się bawić w konfigurację kompa dla 2 systemów, po prostu wrzuciłem drugi dysk do kieszeni, z niego wystartowałem kompa i na nim zainstalowałem Ubuntu, potem podpiąłem ten główny dysk, którego normalnie używam pod XP. dzięki temu uniknąłem wcale nie łatwego konfigurowania dysków do pracy pod kontrolą dwóch systemów, a bios mojej płyty głównej umożliwia szybki wybór dysku rozruchowego, więc wszystko jest dość wygodne. po zainstalowaniu miła niespodzianka - system ma zaimplementowane kodeki do filmów, przyjemnie się prezentuje graficznie, obsługuje kilka pulpitów, ma jeszcze kilka innych zalet, ale o tym pisać nie będę. mimo wszystko cały Linux jest dla mnie nowością, do której trzeba się przyzwyczaić, Ubuntu jest jednak wersją chyba najbardziej przyjazną nawet dla świeżaka w świecie Linuxa.

 

Internet mam w Vectrze i po zainstalowaniu Ubuntu wszystko śmigało bez żadnej konfiguracji z mojej strony. Jeśli chcesz sprawdzić, jak działa Ubuntu możesz go uruchomić bezpośrednio z płyty, bez żadnej instalacji, w tym trybie niestety system ładuje się trochę dłużej niż normalnie, ale w prosty sposób ocenisz, czy Ubuntu spełni Twoje oczekiwania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności