Skocz do zawartości

Wskaźnik temperatury - Opel Astra G


Gość Mati8867

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mój problem polega na tym, że odkąd kupiłem swoją asterkę nie działa mi wskaźnik temperatury cieczy - podczas jazdy w ogóle nie podnosi się. Szukałem już na forum wiele tematów podobnego typu i chciałem się podzielić tym co już wywnioskowałem. Termostat wydaje się być w porządku, bo po uruchomieniu silnika nagrzewa się tylko mały obieg, po przejechaniu paru kilometrów dopiero robi się ciepły wąż od chłodnicy. Komputer silnika także poprawnie odczytuje temperaturę, ponieważ po odpaleniu zimnego silnika podnosi sobie obroty po czym w miarę nagrzewania obroty spadają, oraz zagrzanego silnika przed ponownym uruchomieniem wstępnie nie podgrzewa świecami – moje spostrzeżenia oczywiście weryfikowane techem. Wskaźnik na desce również jest dobry, ponieważ po wyskalowaniu techem wskazówka ładnie podnosi się do zadanej temperatury.

Chciałbym teraz dokładnie sprawdzić przewody od samego czujnika, poprzez ECU do deski rozdzielczej – ale nigdzie nie mogę znaleźć dokładnych konkretnych schematów do swojego silnika – a zassałem już tego bardzo dużo. Konkretnie to poszukuję schematów i dokładnej rozpiski kolejności pinów we wtyczkach, w jaki sposób działa czujnik temperatury, czy posiada jeden obwód na komputer i wskaźnik, czy w tym czujniku są dwa oddzielne obwody. Posiadam Opel TIS i tam schematy są bardzo fajnie rozrysowane, ale niestety nie ma nic do modeli poniżej 2002 roku.

Jeżeli ktoś z szanownych forumowiczów posiadał by takowe schematy, albo nakieruje gdzie ew. mogę ich szukać to będę niezmiernie wdzięczny. Oczywiście wszelkie rady ogromnie mile widziane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat wydaje się być w porządku, bo po uruchomieniu silnika nagrzewa się tylko mały obieg, po przejechaniu paru kilometrów dopiero robi się ciepły wąż od chłodnicy. Komputer silnika

także poprawnie odczytuje temperaturę, ponieważ po odpaleniu zimnego silnika podnosi sobie obroty po czym w miarę nagrzewania obroty spadają, oraz zagrzanego silnika przed ponownym uruchomieniem wstępnie nie podgrzewa świecami – moje spostrzeżenia oczywiście weryfikowane techem

jeżeli dobrze zrozumiałem to co piszesz, to szukasz problemu w czujniku temp.do kompa,a czujnik temp. na zegary to przecież inna bajka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie proszę o podpowiedź gdzie w X17DTL znajduje się czujnik temperatury na zegary, bo wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w tych silnikach jest tylko jeden czujnik temperatury na komputer i zegary, znajdujący się w obudowie termostatu - chyba, że przeoczyłem tak ważną rzecz jak drugi czujnik ;(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że w tych silnikach jest tylko jeden czujnik temperatury na komputer i zegary

ja znalazłem to, http://www.allegro.pl/item831834007_czujnik_temperatury_wody_na_zegar_opel_i_inne.html

zastosowanie również do silnika x17dtl,no i na pewno nie jest to czujnik do kompa :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Przerabiałem to niedawno u siebie. A więc podłączyłem pod kompa, posprawdzałem luty w licznikach, sprawdziłem okablowanie a przy okazji wiele rzeczy. I nie potrzebnie, bo termostat pracował czyli otwierał i zamykał ale do 70*C więc licznik nie podnosił się bo jest wyskalowany od 70*C. Zmyliło mnie to że ogrzewanie w kabinie było dobre, na kompie wyszło że ECU widzi temperaturę (nie wziąłem pod uwagę że to tylko 70*C). Nie mogąc znaleźć przyczyny wymontowałem termostat wpakowałem go do gara i zacząłem podgrzewa i przy ok 60*C zaczął się otwiera a przy ok 70 był całkowicie otwarty zaś przy 90*C rozsypał się. Wymiana na nowy (wkład 38 zł) i działa. Nie wiem jak w twoim 1.7 DTL ale u mnie w 2.0 DTL jest tylko jeden czujnik temperatury silnika, może na początek sprawdź termostat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam http://localhost/opel/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

Przeglądnąłem już kilka tematów i różnie to bywa - jedni twierdzą, że w tym silniku jest tylko jeden czujnik temp. ale czujnik który zaproponował kolega voodoo również występuje w katalogach części do X17DTL, i bynajmniej nie jest podobny do tego który jest w obudowie termostatu (tylko nie doszedłem do tego, gdzie mógłby się znajdować). Co do termostatu to też wczoraj stwierdziłem, że chyba jednak go sprawdzę/wymienię - bo wydatek niewielki więc nie zbiednieję. Mechanik u którego sprawdzałem zegary powiedział mi jaką komputer widzi temp. silnika, ale wtedy nie zwróciłem na to uwagi i teraz nie pamiętam jaka to była wartość.

Dzięki za pomoc, jak wymienię termostat to pochwale się, czy to było to. :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Na wstępie chciałem wszystkim forumowiczom życzyć wesołych, radosnych, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Problem ze wskaźnikiem temperatury rozwiązany - niestety wcześniej warunki pogodowe, a raczej temperaturowe :wink: nie pozwoliły na dokonanie stosownych prac, ale się udało. Tak jak kolega hadzii123 sugerował wszystkiemu winny był za wcześnie otwierający się termostat - po wymianie na nowy egzemplarz (Wachler) temperatura silnika dociąga się do 90 stopni i na tym poziomie się utrzymuje.

Jakże przyjemna jest jazda na dogrzanym silniku i wskaźnik poziomu paliwa tak jakby wolniej opadał :P

Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności