Skocz do zawartości

Podświetlenie wskaźników i inne cyrki z elektryką


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam niemały problem z elektryka w mojej Vectrze-B 16V 1.6 z 1999r. i liczę na Waszą pomoc.

 

Pewnego dnia, po zapaleniu auta, ni stąd ni zowąd, zgasło mi podświetlenie wskaźników oraz podświetlenie

przycisków od klimatronika (wobec czego zakładam że to nie żarówki). W pierwszym etapie był problem wyłącznie z podświetleniem,

także jadąc w nocy, mocno wytężając wzrok mogłem zobaczyć prędkość, obroty, poziom paliwa, temperaturę.

 

Następnie po kilku dniach problem się niestety pogłębił - oprócz podświetlenia, przestały działać zegary wszelkie (wszystkie wskazówki w pozycji zero)

oraz wskaźniki - jednym słowem grobowa ciemność na desce rozdzielczej.

Zauważyłem, że zaraz po odpaleniu samochodu, nie działają również kierunkowskazy, co wcześniej nigdy nie miało miejsca!

 

I teraz jest ciekawostka prawdziwa - po dodaniu gazu i osiągnięciu wyższych obrotów (aż silnik zawyje głośniej),

nagle zapala się wskaźnik ładowania (czerwony z symbolem akumulatora) oraz wskaźnik ABS i w tym samym momencie nagle

zaczynają działać kierunkowskazy. Zostaje tak do momentu zgaszenia silnika.

 

Samochód zawiozłem do serwisu, zmierzyli napięcie ładowania: 11.75V. Za małe.

Wymienili regulator napięcia, szczotki węglowe i skasowali 200zł :mrgreen:

Niestety problem z brakiem podświetlenia, wskaźnikami, ABS, kierunkowskazami wcale nie zniknął - samochód dalej

zachowuje się w dziwny sposób i muszę "przygazować" żeby uruchomić kierunkowskazy, a podczas jazdy cały czas

pali się lampka czerwona od alternatora oraz pomarańczowa ABS (który oczywiście nie działa).

 

Co to może być? Zwarcie jakieś? Gdzie?

Czytałem kilka innych wątków z podobnymi problemami i widziałem że to może być cały ten multimetr (regulator czasu)

- postaram się coś takiego gdzieś dostać i zobaczymy czy wymiana pomoże w tym przypadku...

 

Jeszcze dodam tylko (choć nie wiem czy to mogło mieć wpływ tutaj),

- pierwszym jakimkolwiek niepokojącym objawem elektrycznym (zanim nastała ciemność na desce rozdzielczej)

była mrugająca lampka w bagażniku, która wcześniej paliła się ciągłym światłem, a stało się to w czasie ostatnich mrozów

syberyjskich w grudniu.

Czy taka "pierdółka" mogła pociągnąć za sobą cały opisany przeze mnie ciąg usterek???

Jak się do tego zabrać?

 

Liczę na waszą pomoc, bo mnie już witki opadają na tą Vectrę...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym regulatorem to fajna cena :)) A powiedzieli Ci kolego jakie masz ładowanie po tej wymianie ?? Badałeś bezpieczniki ?? Bo od tego bym zaczął.Przynajmiej samo podświeltenie mogło paść z powodu bepiecznika.Zbadaj ładowanie jak masz czym i daj znać ile V pokazuje na wolnych obrotach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie problem został już rozwiązany!! :)

 

Sam nie robiłem w końcu niczego, oddałem do elektryka-magika i zrobił w kilka godzin.

Okazało się, że nastąpiło zwarcie w wiązce przewodów idącej pod progiem od strony kierowcy

(pewnie dlatego pierwszym objawem była migająca lampka w bagażniku).

Po zrobieniu porządków z tymi przewodami, wszystkie objawy które wymieniłem zniknęły:

kontrolki wszystkie OK, ABS działa, kierunkowskazy również.

 

Jedyne co zostało, to brak podświetlenia zegarów (tylko zegarów, podświetlenie przycisków od klimatronika już są OK) - podejrzewam, że z tego wszystkiego żarówka pod zegarami dostała kopa i przestała świecić, więc będę ją sobie musiał jakoś wymienić.

 

A ta wymiana szczotek i regulatora w pierwszym serwisie (bosch-service) pewnie nie była w ogóle potrzebna bo nic to nie dało. Źle zdiagnozowali problem i nie potrafili sobie z tym poradzić przez ponad tydzień, więc na pewno będę się odwoływał i żądał zwrotu pieniędzy, bo elektryk zrobił to od razu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności