Skocz do zawartości

problem z klimą lub z wentylatorami


Rekomendowane odpowiedzi

Gość bomber888

Cześć koledzy ;) mam problem ... posiadam Corse B z silnikiem 1,4 z 1994 z klimą. Otóż od paru dni niepokoi mnie fakt że przy dłuższej jeździe albo jak silnik pochodzi tak gdzieś około 30 minut to włączają się dwa wentylatory. Pierwszy na chłodnicy od silnika a drugi na chłodnicy od klimy a oczywiście żeby było śmiesznie agregat nie pracuje bo jest wyłączony. Wentylatory pracują tak na pół gwizdka jak bym miał załączoną klimę a tak nie jest. Oczywiście temperatura silnika około 92 stopnie. Dodam że grzebałem w panelu sterowania nawiewem bo chciałem zobaczyć na włącznik od ogrzewania tylnej szyby ale to już inna historia. I od tego momentu coś przerywa mi w podświetlaniu kokpitu. Jak docisnę pokrętło od wentylatora to zaczyna wszystko świecić. I tutaj moje pytanie bo w tym panelu tez jest właśnie włącznik klimy i czy mogłem coś naderwać przez co robi się jakieś spięcie przez co włączają się wentylatory i pracują jak przy włączonej klimatyzacji. Sądzę że przedstawiłem dość czytelnie mój kłopot ... może jakieś sugestie z waszej strony ? Proszę o pomoc. Dziękuje i pozdrawiam ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy :mrgreen: mam problem ... posiadam Corse B z silnikiem 1,4 z 1994 z klimą. Otóż od paru dni niepokoi mnie fakt że przy dłuższej jeździe albo jak silnik pochodzi tak gdzieś około 30 minut to włączają się dwa wentylatory. Pierwszy na chłodnicy od silnika a drugi na chłodnicy od klimy a oczywiście żeby było śmiesznie agregat nie pracuje bo jest wyłączony. Wentylatory pracują tak na pół gwizdka jak bym miał załączoną klimę a tak nie jest. Oczywiście temperatura silnika około 92 stopnie.

A przed paroma dniami który wentylator i przy jakiej temperaturze Ci się załączał?

(pytam bo moim zdaniem to co opisałeś to norma)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć po raz kolejny przepraszam za mój drugi post. Problem mam nadal jak powyżej. Ogólnie można jeszcze dodać że klima w tym momencie jest nie czynna wykryto dziurę na chłodnicy od klimatyzacji a problem z wiatrakami nadal pozostał. Jak się nagrzeje silnik czyli termostat się otworzy wentylatory na dwóch chłodnicach chodzą na pół gwizdka czyli tak jak by była włączona sprężarka. W momencie włączenia się wiatraków słychać dźwięk stykania się styków (trudno go nazwać) pochodzący od przekaźników znajdujących się nad schowkiem

Dołączona grafika

tutaj moje pytanie czy może ktoś się orientuje który z przekaźników odpowiada za działania klimatyzacji ?

Dołączona grafika

Dodam że nie mam już zamiaru dokładać do tej klimy bo to worek bez dna. Olewam ją działać nie musi. Czy jak wypnę jeden z przekaźników to mój problem chodzących wentylatorów minie :beer: Lub czy odpinając jeden z nich czegoś nie popsuje bardziej ?

Bardzo proszę o pomoc. Jak na razie żaden mechanik nie wie w czym problem siedzi ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klima i chłodzenie silnika są sprzęgnięte, to nie są dwa autonomiczne układy. Jak wiesz jak działa przekaźnik to zerknij na schemat nr 7 http://corsa-b.cba.pl/ele.htm. Silniki od wentylatora klimy i chłodnicy mogą pracować szeregowo lub równoległe. Moim zdaniem to sytuacja normalna, tym bardziej że też mam zepsuta klimę i załączają mi się dwa wentylatory. To że przy 92 stopniach to akurat źle. Ale przyczyny tego mogą być rożne albo niesprawny czujnik temperatury w chłodnicy silnika albo coś z klimą (np. uszkodzony czujnik ciśnienia)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie mam pojęcia jak działa przekaźnik ... ogólnie z elektryki jestem noga. Tak myśląc to czujnik na chłodnicy raczej odpada bo wentylatory chodzą jak pisałem wcześniej na pół gwizdka nie kręcą na maksa. A wiesz może gdzie jest ten czujnik ciśnienia ? Wypięcie go powinno zakończyć sprawę ? Ogólnie jestem pełen obaw o te wentylatory bo czasami aż parę razy w ciągu chwili potrafi się przekaźnik odezwać (w sensie słychać go jak się przełącza). Ogólnie jeden plus jest tego taki że silnik nie będzie się aż bardzo przegrzewał w lecie. Przed zimą również miałem nie sprawną klimatyzację i problemu wentylatorów nie było.

Nie irytują Cię chodzące non stop wentylatory?

Dzięki za jakąkolwiek pomoc :beer:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie chodzą non stop. Mi obydwa wentylatory załączają się około 100 stopni. To że Tobie załączają się przy 92 to źle. Czujnik ciśnienia znajduje się w rurce biegnącej pod chłodnicą wody wygląda to tak http://autolech.com.pl/index.php?p791,czujnik-cisnienia-klimatyzacji-opel-astra-f-corsa-b-omega-b-vectra-a-delphi-tsp0435039.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam źle Cię zrozumiałem z tymi wentylatorami chodzącymi non stop. Ten czujnik też odłączałem i nic to nie dało ... o ile mogło coś dać odłączenie tego czujnika :wink: No to spróbuje wymienić czujnik na chłodnicy silnika. W zimie miałem też mały incydent z zamarzniętą chłodnicą, przy wymianie chłodnicy za słabo mi rozrobili koncentrat co było tego powodem zamarznięcia i może faktycznie coś się mogło stać z tym czujnikiem cieczy chłodzącej. Przy najbliższej okazji wymienię go i dam znać co i jak http://localhost/opel/ipb/public/style_emoticons/default/smile.gif

Dzięki za zainteresowanie tematem.

 

[ Dodano: Sro Kwi 21, 2010 21:21 ]

Przepraszam post za postem. Problem usunięty. Wentylatory się już bez potrzeby nie włączają. :D Chaber wielkie dzięki za pomoc diagnoza z czujnikiem temperatury była trafna :beer: a ciekawostka się stała ale wcześniej nie widziałem że mam dwa takie czujniki w chłodnicy. Dzięki i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Pureenergy

Witam. Postanowiłem się podpiąć pod temat. Również mam problem z wentylatorem na chłodnicy. Problem polega na tym że gdy temperatura silnika osiągnie około 95stopni włącza się najwyższy bieg wentylatora i z pod maski słychać głośny i charakterystyczny dźwięk "ocierania" się łopatek bądź innych części. Dźwięk ten nasila się podczas hamowania i jazdy na nierównościach. Dźwięk jest bardzo podobny do tego który wydobywa się kiedy do szprych od roweru przyłożymy jakiś patyk.

Po dłuższej jeździe, kiedy temperatura silnika obniży się do 90 stopni, hałas "ocierania" znika całkowicie.

 

Mogę tylko podejrzewać że łożysko się skończyło, nie mam pojęcia co innego może być przyczyną tego hałasu. Jest to na pewno wiatrak od chłodnicy bo jeździłem na wyłączonej klimatyzacji i problem dalej występował.

 

Czy ktoś spotkał się kiedyś z takim problemem? Da rade może wymienić same łożysko na wiatraku czy nie będzie to warte zachodu i lepiej wymienić cały wentylator?.

Posiadam corsę C 1.8 GSI model silnika z18xe. Na allegro widziałem kilka wiatraków ale nie od corsy lecz od zafiry czy astry z modelami silników z18xe. Czy będą pasowały do mojej corsy o tym samym oznaczeniu silnika?

Proszę o pomoc. Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk jest bardzo podobny do tego który wydobywa się kiedy do szprych od roweru przyłożymy

też jestem ciekaw diagnozy bo mam podobne objawy szorowania/terkotania ale pojawiają się one czasem tuż po uruchomieniu klimy i czasem w czasie jazdy :cry:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sebastiankefir

podobne pstrykanie mialem ja, opisany w poscie "dziwne pstrykanie " tez własnie jak wiatraki chodzily i klima sie załaczała umnie było to powodem wykonczenia juz alternatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności