Skocz do zawartości

Oszczędna jazda


Gość Sabak90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jesli temat juz byl to przepraszam. Ja szukalem i nie znalazlem.

 

Mam autko Opel Corsa 1.2 45km benzyna rok 1993. Czytalem wczesniej o duzym spalaniu i mozliwe ze pali normalnie. Bo teraz wychodzi na poziomie 10-12 l/100km ale dystans jaki pokonuje to jednorazowo ok 2-2.5km. Bo z domu na uczelnie mam tyle. Wiec sie silnik nie nagrzewa. Teraz pytanie. Jak moge ograniczyc minimalnie to spalanie? Bo to denerwuje. Takie auto, taki silnik a tyle pali. Teraz mniej troche pali niz w zime, normalne.

Jak jezdzic zeby wyszlo jak najbardziej ekonomicznie? Nie mam obrotomierza wiec biegi zmieniam na wyczucie. Teraz na prostej drodze zmieniam mniej wiecej tak:

Przy 15-20 km wrzucam 2ke, przy 30 3ke, przy 50 4ke, przy 60-65 5tke. Najczesciej jezdze na 4tym biegu. Obecnie nie daje mu kopa, srednio szybko sie rozpedzam. Czy np. lepiej by bylo gdyby szybko sie rozpedzic i jak najszybciej wrzucic 4 lub 5 bieg?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na jakim dystansie jezdzisz? Ja przewaznie te 2 km w jedna strone. I po zajeciach znow 2 trasa do domu. Czasem gdzies dalej. Ale to tez nie duzo. Np. na koniec miasta- ok 5km, ale najczesciej uczelnia-dom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 15-20 km wrzucam 2ke, przy 30 3ke, przy 50 4ke, przy 60-65 5tke. Najczesciej jezdze na 4tym biegu.

chyba trochę przesada tak nisko biegi zmieniać, przeciez jak wrzucisz 5 przy 60 to rozpedzając go do 90 stracisz ok "minutę czasu" pochłaniając przy tym mnóstwo paliwa.

Czy np. lepiej by bylo gdyby szybko sie rozpedzic i jak najszybciej wrzucic 4 lub 5 bieg?

lepiej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba trochę przesada tak nisko biegi zmieniać, przeciez jak wrzucisz 5 przy 60 to rozpedzając go do 90 stracisz ok "minutę czasu" pochłaniając przy tym mnóstwo paliwa.

no i co z tego że wrzuca 5ke przy 60ciu ?

ja to robie przy 50ciu i jakoś nie narzekam na ,mnóstwo pochłanianie,

 

takie są obecnie trenty i zalecenia z zakresu oszczędnej jazdy

dzisiejsze silniki to nie to co 20-30 lat wstecz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiejsze silniki to nie to co 20-30 lat wstecz

Corsa B 1.0 12V

heh, twojemu niewiele brak do 20 :mrgreen:

co jeden to lepszy,

panowie, naczytaliście się bzdur marketingowych,

jazda 50 km/h na 5 biegu i to w tak małym silniku prowadzi do jego destrukcji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie, naczytaliście się bzdur marketingowych,

no tak wiedziałem że znowu tak będzie :mrgreen:

jeden to a drugi tamto :(

Dyskusja o wyższości Świąt ..jednych nad drugimi

Oficjalne poradniki i zalecenia nazywasz bzdurami marketingowymi ,,

Tym samym upewniłeś mnie co do słuszności mojego działania :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zbyszek670

takie są obecnie trenty i zalecenia z zakresu oszczędnej jazdy

dzisiejsze silniki to nie to co 20-30 lat wstecz

 

Nie wszystkie silniki zniosą takie traktowanie.Pzdr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystkie silniki zniosą takie traktowanie.Pzdr.

zbyszek 670 do niektórych to jakby grochem o ścianę,

nie piszę to tylko o tobie pionaj

zresztą dyskusja była już prowadzona nie ma co powielać,.

 

na koniec cytat:

Sposob zmiany biegow dostosowuje sie do indywidualnej charakterystyki silnika a nie do otaczajacej nas przyrody. Kazdy silnik ma inaczej poprowadzone krzywe mocy i momentu obrotowego i tym samym inaczej sie go uzytkuje. Zastosowanie metody "jak najwyzszy bieg przy jak najnizszych obrotach" prowadzi prosto do destrukcji silnika. przed zniszczeniem panewek nie uchroni zaden komputer bo one nie maja zadnego wplywu na uklad smarowania. Tak wiec kit w stylu "1500 obr./min. nie zaszkodzi wspolczesnemu silnikowi" mozna wciskac blondynkom i tym ktorzy poproszeni o opisanie pracy silnika odpowiadaja "brum brum".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności