Skocz do zawartości

Silnik X14NZ a C14NZ


Gość soplica100

Rekomendowane odpowiedzi

Gość soplica100

Witam,

Mam Opla Astrę Classic F z 1998r, 1.4, 60KM, z silnikiem oznaczonym jako X14NZ-02HX3185.

Tak przynajmniej myślałem do tej pory.

Przeglądając ten temat:

http://forum.opel24.com/jaki-mam-silnik-zamontowany-w-samochodzie-vt43678.htm , okazało się, że jest to raczej silnik C14NZ. Silnik w moim samochodzie nie posiada m. in. tej dużej prostokątnej obudowy wokół przpływomierza powietrza, a aparat zapłonowy wyglada dokładnie tak, jak na zdjęciu C14NZ - pomarańczowy, okrągły kształt.

Jakie są zasadnicze roznice miedzy tymi silnikami?

 

Miałem ostatnio problemy z odpalaniem samochodu. Wymieniłem cewkę zaplonową i po 3 tyg bezproblemowej jazdy, znowu jest to samo. Cewkę kupilem do X14NZ, zgodnie z oznaczeniem producenta. Wczoraj zamówilem czujnik Hallla też do takiego modelu silnika.

Czy częsci z jednego pasują do drugiego?

Czy ponowny problem z samochodem moze byc spowodowany niewłaściwą cewką?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja też ...

Witam,

Mam Opla Astrę Classic F z 1998r, 1.4, 60KM, z silnikiem oznaczonym jako X14NZ-02HX3185.

Tak przynajmniej myślałem do tej pory.......

 

Moja Astra z 1997r , 1.4, 60KM w Car Pass X14NZ 02ES9801, a poglądowe zdjęcia na forum mówią - to silnik C14NZ ! Nie mogę znaleźć numeru/typu na moim silniku i mam dylemat X14NZ czy C14NZ. Nawiasem mówiąc zdjęcia na forum przedstawiające oba silniki są te same (zdjęcia).

Ale ...

Przecież X14NZ jest na Dis-ie a C14NZ na aparacie.Skoro masz aparat zapłonowy to pewnie masz C14NZ.

to pewnie jakimś sposobem tak to jest.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem mówiąc zdjęcia na forum przedstawiające oba silniki są te same (zdjęcia).

No nie są takie same,jeden ma cewkę DIS a drugi aparat zapłonowy.

 

[ Dodano: Sro Cze 16, 2010 11:18 ]

soplica100, podaj nr VIN to sprawdzę z jakim silnikiem opuściło fabrykę.(jeżeli się rozkoduje)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość soplica100

Przecież X14NZ jest na Dis-ie a C14NZ na aparacie.Skoro masz aparat zapłonowy to pewnie masz C14NZ.

No właśnie. Więc dlaczego w dowodzie sprzedazy od dealera sprzed 12 lat mam wpisane przy numerze silnika X14NZ? Ciekawe co jest napisane na silniku? Jeśli bedzie taki sam, to juz nie wiem.

Gdzie szukać numeru na silniku, bo na tabliczce nie ma?

 

Ale najbardziej interesują mnie cześci. Czy pasują do C14NZ (bo chyba w koncu taki mam), bo zamówiłem do X14NZ?

 

[ Dodano: Sro Cze 16, 2010 11:43 ]

Nawiasem mówiąc zdjęcia na forum przedstawiające oba silniki są te same (zdjęcia).

No nie są takie same,jeden ma cewkę DIS a drugi aparat zapłonowy.

 

[ Dodano: Sro Cze 16, 2010 11:18 ]

soplica100, podaj nr VIN to sprawdzę z jakim silnikiem opuściło fabrykę.(jeżeli się rozkoduje)

Dzieki za chęć pomocy.

Numer VIN: WOL0TFF19WP657237

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze już zgłupiałem z VINu wychodzi X14NZ.Jeżeli X i C w oznaczeniu silnika jest oznaczeniem klasy czystości spalin,to może te silniki różnią się tym że C14NZ nie miał zaworu EGR a X14NZ go posiadał i spełniał wyższe normy czystości spalin.

 

[ Dodano: Sro Cze 16, 2010 13:37 ]

Norma X w kodzie silnika obowiązuje od 1996roku.Wiec jeżeli idę dobrym tropem to po 96r nie powinno być silników C14nz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zamieszanie stwierdzeniem " zdjęcia takie same ". Tyle się wpatrywałem w te zdjęcia aż ... źle napisałem (jasność pomroczna). Zdjęcia są te same, ale przy C12NZ i C14NZ.

Szukałem typu na silniku, ale u mnie chyba go nie ma.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numeru silnika szukaj tu gdzie czarne paski na rysunku.

Dołączona grafika

Przetrzyj czymś wilgotnym a może nawet będziesz musiał użyć papieru ściernego żeby dokopać się do nr.bo ruda pewnie tam grasuje. :wink:

 

[ Dodano: Sro Cze 16, 2010 19:52 ]

Numeru silnika szukaj tu gdzie czarne paski na rysunku

Oczywiście z pominięciem tego na bagnecie. :drunk:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość soplica100

Przecież X14NZ jest na Dis-ie a C14NZ na aparacie.Skoro masz aparat zapłonowy to pewnie masz C14NZ.

A mógłbys mi wytłumaczyć taką sprawę:

W ksiazce "Sam naprawiam samochód Opel Astra" na str 12 w tabeli silników 1.4, napisane jest, że C14NZ ma układ zapłonowy EZF-h (czyli aparat), natomiast X14NZ posiada układ zapłonowy Multec(?) - wiec ani DIS ani aparat.

W książce "Sam naprawiam samochód Opel Astra i Astra Classic" tego samego autora (tutaj mozna pobrać http://www.xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx), w tej samej tabeli na str. 12 dane na temat układu zaplonowego są takie same, jak w książce powyzej, czyli: C14NZ - aparat (tym razem zaznaczono, ze produkowany do 1996, tak jak pisałeś), a X14NZ - Multec.

Jednakże na stronie 87 tej ksiązki, w tabelce układu zaplonowego, C14NZ i X14NZ razem są przyporządkowane do układu EZF-h (zapłon elektroniczny z czujnikiem Halla w rozdzielaczu zapłonu, z zaprogramowaną mapą kąta wyprzedzenia).

Co to za zapłon ten Multec? Czy to oznacza, że Multec = EZF-h ? ( to by wyjaśniało w końcu wątpliwości jaki ja mam zapłon, ale obalało by wiedze, ze X14NZ ma DISa) Jeśli to jest to samo, to po cholerę w tabelce na początku ksiązki rozróżnili zapłony naMultec i EZF-h?

 

Usunąłem link, §11. Załączniki /daro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności