Skocz do zawartości

Zafira A-Y20DTH-Wymiana koła pasowego wału.


Gość jpalbow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

temat rozwiązany, krótko opisze dla potomnych, żeby rozwiać wszystkie wątpliwości związane z wymianą koła pasowego wału.

 

Wymiana koła pasowego wieloklinowego wału w silniku Y20DTH.

 

1.Podnieść auto tak żęby polożyc sie pod nim (ja postawiłem prawą strone na 2 bloczkach betonowych), sciagnac koło.

2.odkręcic dolną osłone silnika (bedzie wiecej widac i łatwiej pracowac)

3.mozna odkrecic filtr powietrza.

3a.kluczem 19 zluzowac napinacz i sciągnąć pasek wieloklinowy.

4.kluczem nr 24 pneumatycznym (jak ktos nie ma, proszę odwiedzic "wulkanizatora" - ja tak zrobiłem) odkrecic w lewą stronę (w przeciwną do wskazówek zegara) jest bardzo mocno zakrecona ale dobry pneumatyczny klucz sobie z tym radzi.

Prosze pamietac o wrzuceniu 5.biegu i nacisnieciu hamulca w momencie odkrecania i zakrecania.

5.koło jest na wałe założone bardzo lekko na klinie. Dodam ze kolo wchodzi w zimering zamykający wyjscie wału z silnika. Ja go wymieniłem bo nie chciałem ryzykowac i pakowac nowe koło na 10letni zimering.

6.zimering wywalamy dużym wkretakiem, a nowy delikatnie wbijamy małym młoteczkiem.

7.wkładamy koło, dokrecamy najlepiej pneumatykiem i po sprawie. Reszta w odwrotnej kolejności.

 

Moje koło wymieniłem przy 207tys.km ale hałasowało od 190tys.

Odkleiła sie guma od tej czesci metalowej i koło odeszło na zewnątrz jakies 3milimetry tak ze obręcz metalowa zaczęła sie lużno krecic i hałasowac. Pewnie jeszcze zrobiłbym kilka set kilometrów ale to ryzyko. Pasek klinowy na tym cierpi, zużywa sie w takim stopniu że widac pył gumy np. na alternatorze, mój był już do wymiany (był jak go kupiłem 2,5roku, zrobił u mnie prawie 40tys.km)

 

Koszty:

1. Zamiennik koła pasowego wału firmy Febi 350zł

2. Zimering firmy Erling 35zł

3. Napinacz wraz z rolką 210zł (wymieniłem przy okazji tez były oryginalne)

4. Robocizna wg uznania:) (mi zajęło to około 4godzin w sumie - ale było fajnie)

 

To tyle, wszystkim dziekuję za pomoc i wrazie pytan zapraszam na priv

 

Jacek

 

temat przesunąłem, zmieniłem tytuł/zbyszek670

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności