Skocz do zawartości

Opony zimowe a temperatura.


Gość JAROGT

Rekomendowane odpowiedzi

witam ponownie wszystkich.

Dzięki za odpowiedzi człowiek całe życie sie uczy ;]

Bo u siebie zauważyłem podobne objawy co kolega SACZI czyli na ostrych zakrętach mam wrażenie jakbym na boku opony jechał itd. pisał ale juz wiem że to zależy od mieszanki opony zimowej.

I mam jedno jeszcze pytanie dlaczego nie można jeździć na kolcach w zimę :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GmsMetallica

a zapewne spowodowane jest to tym iż u nas nie ma takich srogich zim jak w Skandynawii oraz drogi nie maja sporej warstwy lody, czy mocno zbitego śniegu przez co niszczyły by się same kolce jak i asfalt

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotrusss1970

Chyba to że nie ma takich srogich zim jak w Skandynawii nie ma tak wielkiego znaczenia skoro w takich krajach jak Belgia, Francja, Hiszpania, Włochy jest dozwolone używanie kolców. Inna sprawa to że u nas nawet niema zalecanych używania opon zimowych i tylko gdy spadnie pierwszy śnieg to całe miasta stoją w korkach i są komentarze że drogi są nieodśnieżone (może warto zainwestować w opony zimowe), a co mają powiedzieć ludzie mieszkający na wsiach (rzadko kiedy widzi się pługi a o sypaniu dróg można zapomnieć). Ja właśnie mieszkam na wsi (oczywiście mam zimówki) i do tego jeżdżę po różnych drogach, również polnych, leśnych (listonosz wiejski) i nie mam takich problemów. Uważam że powinien być obowiązek używania opon zimowych, a na pewno byłoby mniej kolizji, korków i narzekania że zima znowu zaskoczyła. Trochę się zagalopowałem ale jak jadę do miasta i widzę jak tam odbywa się ruch, bo co drugi ma opony letnie i tylko tamuje ruch to mnie szlak bierze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co się dziwisz, jak lepsze właściwości opon zimowych traktuje się u nas jak tylko chwyt marketingowy doszukując się jakiegoś podstępnego wyłudzenia pieniędzy a nie poprawy bezpieczeństwa, oczywiście wykluczając śnieg na drodze. Ale jeżeli już ktoś ma takie podejście to szkoda mu kupować zimówek biorąc pod uwagę, że w większych aglomeracjach śnieg na drogach leży zazwyczaj do momentu gdy jest intensywny opad, a później powoli drogi są sukcesywnie odśnieżane. Więc te parę dni jak choćby te ostatnie jakoś się przemęczą jeżdżą z prędkością furmanki a potem znów wszystko ok i duma z zaoszczędzenia trochę grosza w kieszeni.

Co do zakazu używania kolców nigdy nie słyszałem o ryzyku ich zniszczenia a raczej niszczącego ich wpływu na powierzchnię asfaltową, co przy naszych technologiach budowy dróg brzmi dość wiarygodnie :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mariusz_760301

Myślę, że na suchej nawierzchni i kolcach kręciło by się fajne bączki :beer:

 

Co do zimówek, to moje są o wiele lepsze od letnich, choć ta sama firma produkowała i jedne i drugie.

Na oponach zimowych, nawet w maju :beer: nie zdarzały mi się uślizgi tyłu, co już miało miejsce na letnich. W zimówkach nie odczuwam także pływania samochodu - myślę zatem, że to raczej specyfika dobrego doboru mieszanki i konstrukcji tej opony.

Gdyby nie hałas, to jeździłbym na niej cały sezon - mam ją już 2 sezony (15 tyś km) i zeszło z niej tylko trochę ponad 1mm (z 8 mm zostało 7mm) a jeżdżę na niej czasem, jak już pisałem, do maja (+ 20 st C ) jak mi się nie chce kół zmieniać :)

 

W deszczu zimówka też ujawniła swą wyższość nad oponą letnią, choć ta letnia ponoć jest rekordzistka jeśli chodzi o ilość odprowadzanej wody (45 l/sek :drunk: ) - no ale to już zapewne marketing :beer: Oba kpl. opon mają taki sam rozmiar 195x60R15, wiec są poprawnie dobrane do konkretnie tego samochodu.

 

Wszystko, wiec zależy od marki (jakości) opony, bo zimówka zimówce nie równa i dla mnie to nie jest chwyt marketingowy, tylko moje realnie odczute bezpieczeństwo zimową porą.

 

Na koniec zarówno jedna i druga opona należą do średniej półki cenowej, wiec nie trzeba płacić Bóg wie ile by sobie i rodzinie zapewnić bezpieczeństwo na drodze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadziam się z kolegami :beer: że powinien być obowiązek jazdy w zimę na zimówkach gdyż są bezpieczniejsze od letnich i nie tylko gdy jest śnieg ale gdy jest też błoto pośniegowe, dużo deszczu itd. :beer:

A co do opon z kolcami miałem okazję jazdy z nimi i stwierdziam że bezpieczniej się jeździ gdyż samochód jest stabilniejszy oraz nie ucieka tył itd. :beer:

Nadają sie najlepiej na ubity śnieg, lód itp. podłoża ale mają wadę można tak nazwać że są bardzo głośne czyli szumią. :COOL:

Z tego co się dowiedziałem to kolce nie niszczą asfaltu bo nawet gdyby tak było to w skandynawi zakazali odrazu :D

Bo tam szybko potrafią odśnieżyć drogę i co wtedy zdejmuj opony bo już śniegu niema więc dla mnie jest trochę dziwne że w polsce jest zakaz jazdy na kolcach :beer:

W niemczech pilnują już żeby jeździli wszyscy na zimówkach więc coś o tym świadczy :beer:

Po ostanich wydarzeniach w polsce to bym nakazał jazdy na kolcach autobusom i km :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności