Skocz do zawartości

Montaż webasto thermo top c diesel - manual.


Gość jawor36

Rekomendowane odpowiedzi

witam. zbliza sie zima wiec postanowiłem zamontowac do mojej astry ogrzewanie postojowe. wybór padł na webasto Thermo Top C diesel. kupiłem cały zestaw używany po kompletnej regeneracji z roczną gwarancją.

 

Dołączona grafika

 

na fotce brakuje pompki paliwa i wiazki bo już je wczesniej zamontowałem w samochodzie ale zapomniałem aparatu zeby cyknac fotki.

i jeszcze fotka tabliczki na piecyku

 

Dołączona grafika

 

opiszę pokrótce mmontaz tej zabaweczki. zaczynamy od zdjecia przedniego zdezaka i przeniesieniu sygnałów dzwiękowych z prawej strony na lewą ponieważ w prawym przednim nadkolu zamontwałem piec webasto. do przeniesienia sygnałów dzwiękowych nalezy przedłużyc wiązkę zasilającą i przeniesc je na lewą stronę. jest tam wystarczająco duzo miejsca zeby sie zmiesciły.

 

Dołączona grafika

 

a w tym własnie miejscu bedzie zamontowany piec webasto.

 

Dołączona grafika

 

kolejnym krokiem było dorobienie uchwytu zeby przykręcic piec do karoserji samochodu, uchwyt jest w zestawie oryginalny ale nieda sie na nim zamocowac pieca w tym miejscu co ja montowałem. uchwyt zrobiłem z blachy nierdzwenej o grubosci 3mm.najpierw zrobiłem szablon z kawałka kartonu a pozniej wyciąłem to samo z blachy. tak to wygląda.

 

Dołączona grafika

 

mocujemy teraz nasz piec do uchwytu i przykręcamy do karoserji samochodu.

 

Dołączona grafika

 

teraz zabieramy sie za ułozenie przewodów płynu chłodzacego od silnika do webasto i powrót do silnika. nalezy zdjąc obudowę filtra powietrza i odpiąc cału dolot do tubiny.na fotce niema przewodów ale dorysowałem jak są położone i zaznaczyłem kierunki przepływu.mam nadzieje ze na fotce wszystko bedzie widac i kazdy bedzie wiedział o co chodzi. trzeba spuścic płyn chłodniczy z silnika.

 

Dołączona grafika

 

a tu już zamocowany piec z tłumikiem, ssaniem powietrza i doprowadzonym paliwem.

 

Dołączona grafika

 

przyszedł wiec czas na podłaczenie elektryki. webasto ma mozliwosc właczania wentylatora nawiewu wewnątrz auta gdy temp. płynu osiagnie okreslona temp. w wiazce jest dodatkowy przekaźnik który steruje właczaniem wentylatora nawiwu. ja juz wczesniej poprowadziłem wiazke do wnętrza samochodu. wchodzą tylko 2 przewody. w celu ich podłaczenia musimy wymontowac schowek po stronie pasażera. odnajdujemy złacze X6 czarna kostka 6-pinowa. w kostce jest zarny gruby przewód. o ten własnie przewód nam chodzi. przecinamy ten przewód. i podłaczmy przewody z przekaźnika wiązki webasto. do przewodu (tego rozcietego) idącego do kostki podłłaczmy przewód czerwony z wiazki webasto na którym sie pojawia 12V po załączeniu pieca , a do drugiego konca podłaczmy drugi przewód z przekaźnika wiazki webasto. całośc lutujemy i dokłądnie izolujemy. moze już zamontowac schowek. tak wygląda kostka i rozciętu przewód.

 

Dołączona grafika

 

nalezy teraz zalac płyn do układu chłodzenia silnika. zamontowalismy webasto wiec pojdzie około 1,5 litra płynu wiecej. odpowietrzamy układ chłodzenia. napisze jeszcze cos o doprowadzeniu paliwa do webasto. ja przewód paliwowy jak i przewód zasialnia pompki paliwa ułozyłem wzdłuż oryginalnych przewodów palia i pozadnie poprzypinałem je opaskami samozaciskowymi. pompkę paliwa webasto zamocowałem za zbiornikiem paliwa pod samochodem po prawej stronie patrzac z tyłu na samochod. samo podłłaczenie paliwa jest zrobione w miejscu gdzie są podpiete oryginalne przewody paliwowe. trzeba wywiecic otwór i umiescic tam cienką najlepiej miedzianą rurkę. ja zastosowałem przewód hamulcowy, poprostu wywierciłme cienki otwór i wkleiłem rurkę na poxipol. do rurki podłączyłem przewód idacy do pompki paliwa webasto(niestety brak fotek). zeby wszystko miało ręce i nogi zostało jeszcze zamontowanie sterownika którym bedziemy załaczac piec recznie jak równiez mozna ustawic na daną godzinę i piecyk sam sie uruchomi. czas pracy pieca mozna dowolnie ustawic w zakresie od 10 min do 60 min. fotka zamontowanego sterownika(zegarka)

 

Dołączona grafika

 

tak wygladał montaz webasto u nie w samochodzie. mam nadzieje ze moze komuś sie przyda jak by tez montował. w razie jak by ktoś potrzebował pomocy przy montażu słuzę pomocą. dodam jeszcze ze piecyk , a mam go od kilku dni sprawuje sie extra. rano włacza sie automatycznie i po 15 min pracy w srodku auta cieplutko, samochoód zapala na dotyk, i silnik niedostaje tak w dupę. pozdrawiam .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam kolegę jawor36 i wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników webasta :beer:

 

Do tematu mogę dorzucić, że miałem problemy z odpalaniem autka przy uruchomionym webasto.

 

Mam zamontowane WEBASTO i kiedy w samochodzie już jest ciepło a silnik dopiero się ogrzewa to cały układ dolotowy jest jeszcze bardzo zimny. A czujnik temp. podaje, że silnik jest już ciepły (mierzy ciepło na płaszczu wodnym) i wtedy komputer nie załącza świec i mam problem z odpaleniem. Tej zimy już raz „wykręciłem” akumulator. Oczywiście można ustawić grzanie na 30-40 min. i jeszcze odczekać z 10 min. aż ciepło się rozejdzie ale nie zawsze jest czas.

 

(opisałem to tu:

http://forum.opel24.com/zapalanie-zafirki-po-uruchomieniu-webasta-vt56771.htm#459980

 

Dzięki temu forum i kilku podpowiedziom kupiłem na allegro „chip ułatwiający rozruch”, montują go gdy siada pompa i są problemy z odpalaniem na ciepłym silniku. Filozofia tego chipu polega na tym że na ok. 5 sekund po przekręceniu kluczyka (chip jest podłączony szeregowo do czujnika temp.) podaje do komputera, że temp. jest b. niska (zapewne zmienia rezystancję :(, mimo, że na zewnątrz może być + 35C. Komputer załącza świece i zmienia parametry między innymi skład mieszanki i silniczek pali od strzału :beer:

Tak że polecam zakup takiego urządzonka (koszt to ok. 60PLN) i nie mamy problemu przy „połowicznie” nagrzanym silniku przez webasto.

 

Pozdrawiam Poter70

 

„Zadowoleni Ci co mają garaż lub zamontowali webasto,

albowiem oni nie muszą szkrabać szyb i wsiadają do ciepłych autek” :beer::beer::beer:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności