Skocz do zawartości

Wymiana oleju z filtrem i filtru powietrza - Meriva 1.6 16V


Gość mazbasi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dzis wymienialem filtry w swojej Merivie i zrobilem kilka zdjec. Moze pozwoli to niektorym zaoszczedzic troche grosza i wymienic samemu. :mad:

 

Pacjentem jest Meriva 1,6 16V z silnikiem Z16XE.

 

Filtr powietrza:

 

- do wymiany potrzebujemy krzyzaka i klucza 7 (przynajmniej tak bylo w moim przypadku).

Dołączona grafika

 

- filtr znajduje sie w lewej gornej czesci komory silnika. :spoko:

Dołączona grafika

Najpierw zajmujemy sie elementem oznaczonym czerwona strzalka (nie wiem co to jest, chyba jakis zaworek podcisnieniowy, ale pewny nie jestem). Odpinamy wtyczke z lewej strony, odciagamy zatrzask i podnosimy zaworek do gory. Sciagamy 2 weze z niego i odkladamy zaworek na bok.

 

Teraz niebieska strzalka, czyli sciagamy wtyczke przeplywomierza i luzujemy opaske na rurze, wychodzacej z filtra. Wyciagamy rure z filtra i mamy w koncu dostep do wszystkich srub. Zaznaczylem je na niebiesko.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Odkrecamy sruby i sciagamy pokrywe filtra (z lewej strony sa 2 wysuwane zaczepy). Wyciagamy stary filtr i czyscimy syf, ktory mamy na dnie.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Nastepnie wkladamy nowy filtr w miejsce starego.

Dołączona grafika

 

Nastepnie skladamy wszystko w odwrotnej kolejnosci, czyli zakladamy pokrywe, dokrecamy sruby, zakladamy rure do filtra, skrecamy obejme, podlaczamy wtyczke do przeplywki, zakladamy weze na zaworek, wsuwamy go w zaczep i podlaczamy wtyczke.

 

Gotowe. :cry:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wymiana oleju wraz z filtrem.

 

Przed wymiana pasuje rozgrzac silnik, bo rzadszy olej lepiej bedzie splywal. Nie spuszczamy zimnego oleju.

 

Przed wymiana najlepiej odkrecic korek wlewu oleju oraz wyciagnac bagnet.

 

Sruba spustowa znajduje sie w tylnej czesci miski olejowej, a do jej odkrecenia potrzebujemy klucza typu torx.

Dołączona grafika

 

U mnie korek byl dokrecony naprawde mocno i musialem wspomoc sie metrowa rurka, by go odkrecic. Podczas odkrecania trzeba uwazyc, by nie poparzyc sie cieplym/goracym olejem.

 

Gdy olej splywa do pojemnika, mozemy zajac sie odkreceniem filtra oleju, ktory znajduje sie mniej wiecej na wysokosci przedniej belki, z przodu silnika.

Dołączona grafika

 

Szczerze mowiac nie wyobrazam sobie wymiany tego filtra bez kanalu, bo dostep do niego nie jest rewelacyjny. Chociaz jesli ktos ma dobry klucz do filtra, to pewnie da rade odkrecic go lezac pod autem.

 

Ja klucza dobrego nie mialem i mialem spore problemy. skonczylo sie na mlotku i przecinaku i walke z filtrem wygralem. :mad:

 

Przy odkrecaniu filtra rowniez nalezy uwazac na wylewajacy sie olej.

 

Gdy caly olej juz splynie, czyscimy szmatka miejce, gdzie zamocowany byl filtr oraz korek wlewu.

 

Uszczelke w nowym filtrze smarujemy olejem i dokrecamy go. Ja dokrecilem reka do oporu, kluczem nie poprawialem juz.

 

Nastepnie wkrecamy korek spustowy (mozna wymienic oring) i wlewamy olej. Lepiej wlac za malo niz przelac. Ja wlalem 3 litry z groszem. Wg ksiazki, do Z16XE wchodzi 3,5l oleju, ale wiadomo, ze calosci oleju nam sie nie uda spuscic i zawsze troche zostanie w silniku.

Po wlaniu oleju czekamy kilka minut az splynie, po czym sprawdzamy stan na bagnecie. Jesli jest powyzej minimum, to wkladamy bagnet, zakrecamy korek wlewu, patrzymy czy nie cieknie z korka spustowego i spod filtra. Jak jest ok, to odpalamy silnik, czekamy az kontrolka cisnienia zgasnie i mozemy sie troche przejechac.

 

Pozniej odstawiamy auto, patrzymy czy nie ma wyciekow i sprawdzamy stan oleju. Jak jest za malo, to dolewamy.

 

Co jakis czas warto sprawdzic poziom oleju oraz okolice filtra i korka spustowego na wypadek ewentualnych wyciekow.

 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

potrzebujemy klucza typu torx

dokładnie torx 45, a co do filtra wystarczy grzechotka, przedłuszka, przegub kulowy + nasadka to filtra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności