Skocz do zawartości

[1.7 Y17DT ] Demontaż pompy oleju, koła zębatego z wału.


Gość Pietrekzlasu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Pietrekzlasu

Witam, jestem w trakcie demontażu pompy oleju w Astrze G 1.7 CDTi - isuzu ( nie jestem pewien oznaczenia y17dt - nie znam sie na tych oznaczeniach, od niedawna posiadam samochód.

 

Zaczne od początku.

 

Zmieliło mocowanie koła pasowego pompy oleju.

Zabrałem się za naprawe, silnik częściowo rozebrany, pompa już praktycznie na wierzchu ALE... Nie możliwe jest jej wyjęcie, na 90% trzyma koło zębate wału korbowego którego nie moge odkręcić.

 

Jak zablokować wał żeby odkręcić tą śrubę ? Zaznaczam że nie jestem w stanie odkręcić jej "rozrusznikiem" i na biegu z wciśniętym hamulcem... nie mam nikogo do pomocy. Jest też zdjęty pasek gdyż przeskoczył o kilka zębów prawdopodobnie więc nie zablokuje na wałku rozrządu.

 

Czy w skrzyni lub bloku jest jakiś otwór blokujący koło zamachowe ?

 

Czy po zdjęciu koła zębatego wału korb. Pompa schodzi bez problemów czy szykować się na następne komplikacje ?

 

2 szpilko pompy przechodzą przez górną część miski olejowej, konieczne jest jej sciągnięcie czy może zostać ?

 

 

 

 

 

Walcze z tym drugi dzień, utknąłem w martwym punkcie.

Google milczy na ten temat, szukajka na forum również nie bardzo mi pomogła, być może przez brak znajomosci oznaczen silnika.

Tak czy siak szukałem długo i na różne sposoby, odpowiedzi ani porad dotyczących wymiany pompy nie znalazłem.

 

 

Każda podpowiedź jest dla mnie cenna, gadaż mam przy domu więc mogę szybko działać.

 

Jeżeli uda mi się rozwiązać problem zrobię dokładną fotoleracje dla potomnych.

 

 

 

Proszę o pomoc.

 

dzięki !

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michał64

Witam.

Wymieniałem pasek rozrządu jakieś trzy lata temu.

Zdejmowałem też koło pompy olejowej bo wymieniałem pierścień uszczelniający na pompie olejowej. Zdejmowałem też koło zębate paska rozrządu na wale korbowym. A więc tak . Jeżeli masz zdjęty pasek rozrządu to nie kręć wałem korbowym . Ja poradziłem sobie w ten sposób.

Odkręciłem koło paska wieloklinowego na wale korbowym , później dorobiłem sobie prymitywny ale skuteczny przyrząd ( tutaj masz link do zdjęcia) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ad07d190c98336c8.html

Przykręciłem go do wału korbowego tymi samymi czterema śrubami które trzymały koło wieloklinowe a rurkę oparłem o wahacz.

Później porządny klucz z przedłużką na śrubę wału i poszło.

Nie rozbierałem pompy olejowej ale z tego co zauważyłem to trzeba zdjąć pokrywę pompy i wygląda na to, że trzeba też zdemontować miskę olejową bo dwie szpilki z pokrywy przechodzą przez nią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pietrekzlasu

Śruba koła zębatego odkręcona. ale sama zębatka z wału nie chce zejść... poważałem, stukałem nie poszło, nie posiadam ściągacza...

 

 

Jakieś sugestie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość michał64

Jeżeli masz taką możliwość to zrób sobie ściągacz, kawałek metalu (płaskownika)

wywierć dwa otwory przez które przykręcisz go do koła zębatego a po środku centralnie w środek wału wywierć i nagwintuj otwór na śrubę 12, jak nie masz takiego gwintownika to przyspawaj nakrętkę, wkręcaj śrubę powinno zejść . Ja miałem ściągacz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pietrekzlasu

Już po sprawie, kupiłem sciągacz do łożysk za 25zł i poszło.

 

Bez zdejmowania górnej miski się nie obeszło, konieczne jest jej zdemontowanie, czyli przy okazji trzeba odkręcić też wydech i wyjąć smok pompy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności