Skocz do zawartości

Zawieszenie tył astra f


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Muszę wymienić sprężyny w mojej asterce chciałbym zapytać jakiej firmy sprężyny polecacie do astry f sedan?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz kase to KAYABA jak nie to jamex

A te sprężyny jamex są w miarę dobre i trwałe? czy po roku znowu będę je musiał wymieniać... dodam że częściej jeżdżę sam niż w komplecie. I czy są one wzmocnione bo chwiałbym trochę usztywnić moją astrę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś już miał z nimi do czynienia wcześniej? Może D&D lepsze by były? Z ego co czytam to jamexy pa roku robią się miękkie jak guma i strasznie szybko korodują?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Robert_W

Z mojego niewielkiego doświadczenia na przód polecam KAYABA, osobiście mam w Asterce G kombi/Z16XE KYB RH1156 z 8 m-cy i spisują się dobrze (nie dobija nawet przy pełnym obciążeniu, a prześwit przodu (mierzony na dole zderzaka zwiększył się o około 1,5cm względem oryginalnych sprężyn).

Jednocześnie będąc niezadowolonym z tylnych w hatchbacku o oznaczeniu KYB RJ5135 - na dołkach dobija już przy jednej osobie na tylnej kanapie (ok 75 kg + zbiornik LPG 43L).

 

Dla mniej wtajemniczonych, oznaczenie RJ mają sprężyny o zwężonej średnicy drutu na górze i na dole sprężyny (środkowa część jest grubsza), komfortowe ale siadają przy obciążeniu i nierównościach. Na przełomach na naszych drogach zdarza się obcierka o asfalt chlapaczami.

 

W związku z tym jestem w rozterce czy kupić do Astry G hatchback-a na tył:

- KYB RX5418 przeznaczone do hatchback-a ale wzmocnione

- KYB RX5137 zwykłe do kombi

- KYB RX5419 wzmocnione do kombi

 

Czy może już ktoś z Was testował założenie do hatchback-a sprężyn od kombi? Mam na myśli odległość względem jezdni tylnego zderzaka na pusto i pod obciążeniem, dobijanie na dołkach, komfort jazdy. Pozdrawiam, Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś już mogę sobie sam udzielić subiektywnej odpowiedzi - do Astry G hatchback Z16XE+LPG na tył założyłem JAMEX HD i w porównaniu do KYB RJ5135 są następujące różnice

- KAYABA RJ5135 miękkie samochód siadał pod obciążeniem, komfortowo na dołkach super wybierały nierówności, na pusto odległość od najwyższej części opony do krawędzi nadkola około 2 cm, wysokość sprężyny 307 mm, drut 8mm na dole, około 12 mmm środek sprężyny, około 8 mm góra (cena za 2 szt 176 zł)

- JAMEX HD, duża przerwa pomiędzy najwyższym punktem opony a krawędzią nadkola około 7-8 cm, reakcja na obciążenie prawa strona (pasażer+ładunek) razem około 130-140 kg z około 7-8 cm zrobiło się 5,5-6,5 cm.Trochę twardziej na nierównościach, ale nie ma efektu zardzewiałego resora. Tył się podniósł na pusto znacznie, ale w granicach mojej tolerancji. Wysokość sprężyny 307mm drut o stałej średnicy 12 mm (cena za 2 szt 110 zł)

 

(na JAMEX-ach obecnie zrobione około 400 km pod obciążeniem, zobaczymy jak się spiszą długodystansowo)

Reasumując jeśli w przyszłości będzie ktoś z klubowiczów zmieniał tylne sprężyny to polecam sprężyny z drutu o stałej średnicy (jak KAYABA to z oznaczeniem RX) - jeśli toleruje się trochę twardsze zawieszenie w imię większej nośności.

 

Idąc za ciosem kupiłem od razu sprężyny JAMEX HD na tył do Astry F X16SZR 1998 r sedan + LPG (dziwne że te same są do Vectry A) i tu muszę przyznać że zrobiło się wysoko z tyłu (trochę przesadnie), sytuację poprawia pełna butla LPG i 1/2 zbiornika PB, przy takim obciążeniu + 1 pasażer z tyłu samochód stoi jak na fabrycznych sprężynach bez obciążenia z prawie pustymi zbiornikami, progi na drodze już nie są straszne chlapaczom :-)

 

Pozdrawiam,

Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności