Skocz do zawartości

Cewka kompresora klimatyzacji-wymiana bezpiecznika termicznego


Gość daro

Rekomendowane odpowiedzi

Astra G silnik X16SZR kompresor klimatyzacji firmy Dephi klimatyzacja manualna.

Objawy:

Włączając klimatyzację zaświeca się kontrolka AC na przycisku,załącza się nawiew,czasem nawet widać wahnięcie obrotów silnika,lecz sprzęgło sprężarki się nie załącza co można stwierdzić wzrokowo.

Koło pasowe się kreci a pokrywa sprzęgła stoi w miejscu.

dsc00199j.jpg

 

Wstępna diagnoza w warunkach domowych.

Klimatyzacja nabita pół roku wcześniej,naciśniecie na zawór przy chłodnicy klimatyzacji powoduje syk gazu.

Po rozpięciu wtyczki na kompresorze klimatyzacji pomiar wykazuje 14 volt co by by potwierdzało że gaz jest i czujnik ciśnienia nie odłącza napięcia.

Podejrzenie pada na cewkę(elektromagnes)sprzęgła kompresora.

Multimetr wpięty w gniazdo wtyczki cewki(opór i test przejścia)pokazuje brak przejścia,co by potwierdzało wstępne przypuszczenia.

dsc00205h.jpg

Demontaż cewki.

Ściągamy pasek klinowy(wielorowkowy)zakładając na rolkę napinającą klucz 15 i w lewą stronę ku grodzi odciągamy rolkę i zrzucamy pasek.

(zalecane wcześniejsze zdemontowanie puszki filtra powietrza,lepszy dostęp)

dsc00197nb.jpg

Odkręcamy sprężarkę 3 śruby.

dsc00204jv.jpg

Odkręcamy prawe koło i osłonę w celu lepszego dostępu do sprężarki którą po odkręceniu opuszczamy i spieramy na ramie(sankach)

Odkręcamy śrubę pokrywy sprzęgła w razie problemu możemy kluczem (żabą,francuzem)przytrzymać sobie koło pasowe z deklem.

dsc00208uj.jpg

Ściągamy dekiel(u mnie dało rady za pomocą dwóch śrubokrętów.

dsc00209bc.jpg

Następnie szczypcami do segerów zewnętrznych ściągamy pierwsze zabezpieczenie

dsc00211l.jpg

Koło pasowe schodzi bez nadmiernego wysiłku(w razie problemu można użyć ściągacza do magneta w motorowerze do kupienia za 7-10zł)

 

1648036774.jpg

 

i ukazuje się nam cewka zabezpieczona kolejnym segerem który można ściągnąć za pomocą dwóch wkrętaków(szczypce mi niepodeszły bo miałem łamane a seger siedzi głęboko)Samą cewkę też ściąga się bez żadnego problemu.

dsc00212f.jpg

Gdy mamy ją zdemontowaną szukamy zgrubienia lub małego dekielka po przeciwnej stronie wejścia kabli w cewkę.Tam jest ukryty bezpiecznik termiczny który w większości przypadków jest powodem awarii cewki u mnie tak właśnie było.Ominiecie(zmostkowanie) tego bezpiecznika i pomiar cewki wykazał przejście i opór 3,8 Ohm.

Bezpiecznik jaki tam jest to 1A 187*C 250v,ja po przewertowaniu Google postanowiłem zastosować mocniejszy 10A 214*C 250v.

Problem jest z dostaniem bezpiecznika o tak małych gabarytach,ale większy tez można upchnąć z boku i zabezpieczyć np.silikonem wysokotemperaturowym.(wystaje poza obrys cewki jakieś 2mm ale koło pasowe nie haczy o niego.

dsc00410c.jpg

dsc00457o.jpg

Bezpiecznik spiąłem za pomocą rureczek z końcówek elektrycznych (zagniotłem)ponieważ lutowanie tego jest ryzykowne.(termik ma 214*C a cyna topi się przy około 300*C więc szansa że się się przepali podczas lutowania jest spora)

dsc00459fk.jpg

dsc00444bj.jpg

dsc00454ky.jpg

Pozostaje nam teraz wszystko zmontować i cieszyć się sprawną klimą.

Łączny koszt naprawy to bezpiecznik za 2,50zł(mnie kosztował 10zł z przesyłką ;) )no i jakiś browarek. :piwo: :piwo:

Czas operacyjny myślę że jak na pierwszy raz to 2godz wystarczy.

Drugi demontaż i złożenie zajęło mi 40minut.

Ps.Aha,gdyby ktoś chciał wymontować cewkę i złożyć kompresor bez niej i tak chwilowo pomykać to nie ma z tym problemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności