Skocz do zawartości

Listwa dolna szyby czołowej - naprawa


Gość darnow6839

Rekomendowane odpowiedzi

Gość darnow6839

Jak powszechnie wiadomo w owej listwie zatopione są elementy metalowe, które z czasem korodują. Wtedy listwa nieestetycznie odstaje od szyby. Zamienniki są kiepskiej jakości, oryginał dość drogi. Postanowiłem bliżej przyjrzeć się tej listewce i mocowaniu. Po wyjęciu starej listwy wyrwałem skorodowane elementy metalowe i dokładnie ją oczyściłem. Prace te prowadziłem tak, aby nie uszkodzić elementów gumowych, które od strony spodniej tworzą przez całą długość listwy korytko. Dokładnie oczyściłem i odkurzyłem rant karoserii, na którym listewka była wciśnięta. Oczywiste stało się, że aby listwę zamontować ponownie należy korytko czymś wypełnić i dopiero wcisnąć na rant. Mój wybór padł na klej konstrukcyjny Technicoll - jest to klej który utwardza się pod wpływem wilgoci i jednocześnie zwiększa swoją objętość wypełniając szczeliny. Obserwowałem działanie tego kleju na innych łączonych powierzchniach i wydawał mi się dobry. Po wyschnięciu wygląda trochę jak pianka montażowa ale wypełnienie jest bardziej twarde i zwięzłe.

Klej nałożyłem równomiernie do korytka listwy (zużywając całą tubkę 20g.) po czym listwę zamontowałem w aucie i docisnąłem na całej długości ciężkimi przedmiotami aby dobrze przylegała do szyby. Po kilku godzinach docisk zdjąłem - listewka przylega bardzo ładnie, tylko w jednym miejscu na odcinku kilku cm minimalnie odstaje od szyby (ale to wina niezbyt starannego dociśnięcia). Zaletą tego rozwiązania jest niska cena (kilka zł) natomiast trzeba mieć świadomość że takiej listwy prawdopodobnie się już nie zdejmie bez uszkodzenia. Można to potraktować też jako rozwiązanie czasowe, poprawiające estetykę.

 

Pozdrawiam

Darek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość arturro-55

Dodam tylko do wypowiedzi kolegi informację że zanim podejmiemy radykalne kroki warto sprawdzić w firmach zajmujących się wymianą szyb w samochodach.

Ja taką uszczelkę kupiłem za 65zł, ASO Opla śpiewało 150zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności