Skocz do zawartości

Wspomaganie - sterownik EPS nie widoczny pod OPCOMem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, wiem że temat wspomagania w Mery to temat rzeka ale w moim przypadku mam wrażenie że jest nieco inny.

 

Otóż pod Opcomem kiedyś do sterownika EPS normalnie mogłem wejść, pojawiał się nr seryjny i takie tam inne, mogłem zdiagnozować praktycznie wszystko.

Dzisiaj rano jak EPS się zaświecił tak już został. Przekaźnik pod deską pocykał i zapalony EPS został.

 

Sprawdziłem bezpiecznik ten 50A, zasilanie na złączu silnika jest, zasilanie na wtyczce sterownika jest (przewody czarny i czerwony) ale przez opcoma do sterownika wejść się nie da, pusty ekran, żadnych danych. Niezależnie czy wtyczka jest do niego wpięta czy nie. Do innych sterowników czy ABS, czy silnik, zegary itp wejść się da jak zwykle. A sterownika EPS jakby nie było.

 

Stąd moje przypuszczenie że uwalił się sam sterownik (moduł) wspomagania.

Wcześniej pojawiały się zaniki wspomagania ale wracało. Błędów czujnika momentu czy tym podobnych które świadczyły by o uszkodzeniu czujnika w kolumnie nie było.

Ładowanie jest prawidłowe, rzekłbym nawet bardzo dobre, około 14-14,2V

 

Czy może to być sam przekaźnik? Nie przypuszczam żeby to byl on bo nie bylo by zasilania na samym silniku. A może...

 

Jakieś sugestie, co jeszcze i jak sprawdzić żeby się upewnić czy to moduł wspomagania na pewno?

 

dzięki za rady.

Edytowane przez Sev

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,może spróbuj sprawdzić auto pod kontem obecności modułów ,będziesz widział czy opecom widzi ten moduł ogólnie ,druga sprawa sprawdzałeś auto w zakładce ,,automatyczna identyfikacja pojazdu,, a potem wykaz błędów w aucie/wszystkich .?Jeśli masz możliwość podpiąć inny opecom ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sterownika wchodziłem bezpośrednio. Sęk w tym że żadnych błędów nie ma. Poszperam jak wykryć wszystko itd. Niestety innego opcoma nie mam jak i skąd wziąć.

 

W opcomie jestem jeszcze noga, lepiej radzę sobie z vag-comem ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i żopa, nie widać nie łączy itd.

Kompletny odczyt z pojazdu nie aktywny a gdy wchodzę w sterownik którego wiem że nie ma, np skrzyni easytronic (mam manuala) to jest: Inicjalizacja ECU, sterownik nie odpowiada, 2 sek, itd. w kółko. Logiczne bo go fizycznie nie ma.

 

Ale z EPS który musi być sytuacja jest identyczna. Inicjalizacja, nie odpowiada, 2sek i a piać od nowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Moje diagnozy się potwierdziły. Uwalił się sterownik ale co ciekawe to czy działa czy nie zależy od samego silnika wspomagania. Mój mechanik musi to niestety odesłać gdzieś w Polskę, do Pruszkowa czy gdzieś do jakiś nagików co są w stanie zregenerować sterownik/silnik, jedno z dwóch. W przyszłym tygodniu mam nadzieję uporać się z problemem.

 

Jak się nie uda reanimować to wymiana na inną sprawną używkę.

 

Te same dolegliwości co Mery ma Nissan Micra ale tam to się przytrafia po ok 100tys km i głównie po nauce jazdy a nie w mamochodzie z przebiegiem ledwo co 50tys km... Od wożenia dzieci do przedszkola i zakupów w hipermarkecie? ;)

 

Już się zastanawiałem czy to nie jakaś spiskowa sprawa z czasowym aktywowaniem, cztery i pół roku i łup. :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wlokło się to jak smród po gaciach, od jednego speca do drugiego, trzeciego itd.

W końcu - sterownik EPS się po prostu... spalił, jeszcze go nie widziałem rozebranego ale ponoć w środku się sfajczył :mellow: ponoć jakieś przepięcie, nie wiem czy na regulatorze napięcia alternatora nie trzeba troszkę przyciąć voltów bo ponad 14 jest.

 

Poszukiwania nowego (tzn. używanego ale sprawnego) zakończone sukcesem, dziś lub jutro odbieram auto z naprawy.

 

...w końcu, żona mi spokoju już nie dawała i Skodaru musiałem jej pożyczać :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności