Skocz do zawartości

Naprawa impulsatora (potencjometru) w radioodtwarzaczu VDO/Siemens CDR 500


Gość kolor1

Rekomendowane odpowiedzi

Naprawa impulsatora (potencjometru) w radioodtwarzaczu VDO/Siemens CDR 500

 

Posiadaczy CDR 500 prędzej czy później dotknie problem niesprawnego włącznika/regulatora głośności. Objawia się to utrudnionym włączaniem/wyłączaniem urządzenia (trzeba mocno naciskać gałkę) oraz nieprecyzyjną regulacją siły głosu (niekntrolowane zmiany głośności bądź brak reakcji na ruch gałki).

Przyczyną jest niesprawność impulsatora, a konkretnie elementu [C] łączącego oś gałki z talerzykiem [D].

 

IMG_1212.jpg

Plastikowy element [C] od strony gałki posiada zagłębienie, w której producent umieścił drobną poprzeczkę (patrz powiększenie), o którą przy obrocie opiera się zagłębienie w osi gałki . Niestety połączenie to nie wytrzymuje próby czasu i wyłamuje się. Aby usunąć tę usterkę trzeba najpierw dobrać się do impulsatora:

 

  • dejmujemy górną i dolną pokrywę odtwarzacza (montowane na wcisk - zaczynamy od tyłu)
  • zdejmujemy przedni panel (kilka plastikowych zaczepów)
  • zdejmujemy gumową gałkę potencjometru (montowana na wcisk)
  • odkręcamy płytkę drukowaną od panela (kilka torxów)
  • wylutowujemy z płytki impulsator

 

Teraz, gdy impulsator mamy w garści trzeba:

 

  • odgiąć 4 blaszki na jego spodzie
    IMG_1203.JPG
  • rozebrać i wyczyścić (np. kontaktem lub spirytusem) jego elementy – Uwaga! Sprężynujące druciane styki w elemencie [E] są bardzo delikatne - na końcach mają „haczyki”. Trzeba tu bardzo uważać z patyczkami do uszu by czegoś nie zaczepić włóknem wacika i nie pogiąć. Ewentualnie bardzo delikatnie odginamy śrubokrętem do góry wspomniane „druciki”.
  • oś w elemencie można delikatnie nasmarować
  • wkładamy kropelkę Poxipolu do otworu w elemencie [C] (tam gdzie jest uszkodzona poprzeczka) – Uwaga by nie przesadzić z ilością kleju i nie skleić el. [C][D]!
    IMG_1209%252520copy.jpg
  • składamy w kolejności elementy [D][C] - równo i lekko dociskamy do stwardnienia kleju (10 min)
  • składamy impulsator w całość
  • lutujemy do płytki i składamy odtwarzacz.

 

Cieszymy się sprawnie działającą regulacją głośności. :]

Edytowane przez kolor1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W CAR300 i CAR400 jest chyba taki sam impulsator

 

Miałem oba te modele i przynajmniej z zewnątrz wyglądają identycznie jak ten w CDR 500.

Czy w środku są takie same nie mam pojęcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

temat w prawdzie o innym radiu ale czy mozliwe jest ze problem powtaza sie w radiu CD70 NAVI?

mam dokladnie ten sam obiaw z tym ze nie dzialaja mi 2 pokretla to od glosnosci i to od wyboru menu

Czy spotkal sie juz ktos z tym problemem w radiu CD70 i ewelnualnie udalo sie mu cos naprawic?

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności