Skocz do zawartości

Świecący check engine- błąd 71


Gość bogusb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mimo iż forum przeglądam regularnie, jest to mój pierwszy założony temat. Otóż jestem szczęśliwym posiadaczem Astry F z lpg, silnik ECOTEC, rocznik co prawda 1995 ale nie to jest problemem :-)

Problem tkwi w fakcie iż od kilku dni, po podniesieniu temperatury silnika do ok. 90 stopni zaświeca się kontrolka check engine (czyli mały silniczek z błyskawicą)- ma to miejsce zarówno podczas jazdy na lpg jak i na benzynie więc nie jest to raczej kwestia paliwa.

Zgodnie z instrukcją zamieszczoną na forum po zmostkowaniu gniazda diagnostycznego uzyskałem kod błyskowy - po rozszyfrowaniu okazało się ze jest to kod 71 - Czujnik temperatury powietrza - zbyt wysokie napięcie. Poszukiwałem rozwiązania w wielu miejscach niestety - bezskutecznie.

Dlatego proszę o radę - gdzie może być zlokalizowany ten czujnik? Przypuszczam ze nie jest to normalny czujnik temperatury powietrza zewnętrznego, bo termometr wskazuje normalną temperaturę. Za co tak naprawdę on odpowiada, ponieważ ostatnio zauważyłem również zwiększony apetyt na lpg (ok. 12 litrów/100 km przy jeździe mieszanej - miasto i trasa), czy jego wymiana jest szczególnie skomplikowana?

Rozmawiałem z jednym z poznańskich mechaników który stwierdził ze wie gdzie tkwi problem ale mi nie powie bo sam naprawię a u niego kosztuje to 200 PLN (jak na moje zarobki to troszkę dużo). Po części uważam ze miał racje bo sam bym z chęcią to naprawił gdybym wiedział jak, tyle ze chwilowo nie wiem jak...

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Edytowane przez bogusb

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kod 71 - Czujnik temperatury powietrza

 

Do gaźnika (przepustnicy) idzie rura od filtra . Przed przepustnicą jest kostka ( jak pudełko zapałek) przepływomierza , a przed nim jest wpięty czujnik temp. powietrza ( pierwszy za filtrem). Może coś nie tak z kabelkiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'vertix' - dziękuje bardzo - miałeś rację - uszkodzony był kabelek przy samiutkim czujniku - na pierwszy rzut oka niby dobry ale po bliższym zapoznaniu okazało się że był gruntownie przerwany.

Pozdrawiam serdecznie i temat do zamknięcia pozostawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności