Skocz do zawartości

Bezpiecznik termiczny nawiewu


Gość Luccas

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, mam pytanie. W zeszłym roku zauważyłem, iż nawiew działał tylko na 4. Wymieniłem bezpiecznik termiczny na 167st. Minęła zima, i w tym roku już dwukrotnie miałem taka sytuacje. Orientuje się ktoś co może być nie tak? Może za mały bezpiecznik daję? Jaki powinien być?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj rezystor wentylatora odpowiada za prawidłową pracę na wszystkich prędkościach.

Jeśli u Ciebie pracuje tylko na 4-tym biegu, to powinieneś zakupić drugi.

 

Zwiększając moc tego termika doprowadzisz do uszkodzenia instalacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj rezystor wentylatora odpowiada za prawidłową pracę na wszystkich prędkościach.

Jeśli u Ciebie pracuje tylko na 4-tym biegu, to powinieneś zakupić drugi.

 

Zwiększając moc tego termika doprowadzisz do uszkodzenia instalacji.

 

Ale to podobno standard przy przepalonym termicznym, że działa tylko 4.

W zimie się nie przepalało, jak to zatem wytłumaczyć. I gdzie problem,

w kostce, bezpieczniku czy samym silniku nawiewu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy wymienić filtr pyłkowy.

Zapchany będzie powodował większy opór dla przepływu powietrza i tym samym bardziej będzie obciążony silniczek wentylatora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wystarczy wymienić filtr pyłkowy.

Zapchany będzie powodował większy opór dla przepływu powietrza i tym samym bardziej będzie obciążony silniczek wentylatora.

 

Przy wymianie bezpiecznika tydzień temu wyczyściłem filtr który jest z czerwca zeszłego roku.

Za bardzo nie rozumiem tej idei. Silniczek powoduje nawiew, ale co ma do tego temperatura

rezystora umieszczonego przed filtrem kabinowym?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli silniczek jest bardziej obciążony np przez zatkany filtr, lub zużyte łożyska, to pobiera większy prąd. Co wiąże się z większym wydzielaniem ciepła.

Zakładam że silniczek jest 100% sprawny elektrycznie.

 

U mnie na maksymalnej prędkości też wywalał termik, po wymianie filtra który był zawalony problem ustąpił.

Byłem jednak przygotowany na to że trzeba będzie wyjąć silniczek, sprawdzić, wyczyścić i przesmarować lub zmienić łożyska.

 

Jeśli więc po wymianie termika wracają pozostałe prędkości, to zainteresuj się samym silniczkiem i jego kondycją.

 

Spróbuj też kilka dni pojeździć bez filtra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli silniczek jest bardziej obciążony np przez zatkany filtr, lub zużyte łożyska, to pobiera większy prąd. Co wiąże się z większym wydzielaniem ciepła.

Zakładam że silniczek jest 100% sprawny elektrycznie.

 

U mnie na maksymalnej prędkości też wywalał termik, po wymianie filtra który był zawalony problem ustąpił.

Byłem jednak przygotowany na to że trzeba będzie wyjąć silniczek, sprawdzić, wyczyścić i przesmarować lub zmienić łożyska.

 

Jeśli więc po wymianie termika wracają pozostałe prędkości, to zainteresuj się samym silniczkiem i jego kondycją.

 

Spróbuj też kilka dni pojeździć bez filtra.

 

Zimą przy rozruchu czasami słyszałem dźwięk jakby był nienasmarowany, kwiczał wraz z obrotami. Po pewnym czasie ustawało.

Może jak go posmaruję to mu pomoże?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba zauważyłeś że najpierw trzeba usunąć przyczynę problemów zamiast leczyć tylko skutek.

Zabezpieczenia zawsze dobrane są optymalnie , a zwiększenie progu zadziałania może skończyć się źle.

 

Jeśli zimą ten wentylator piszczał to warto go wyjąć, zrobić przegląd i jeśli nic nie pomoże to wtedy dalej się martwić.

 

 

 

 

 

Ważne !

Odpowiadając nie cytuj poprzedzającej wypowiedzi. Zejdź na sam dół strony do okna odpowiedzi i wtedy pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności