Skocz do zawartości

Brak zasilania sprężarki klimatyzacji


Gość Razuh

Rekomendowane odpowiedzi

W zeszłym roku kupiłem astre II (rok produkcji 2000) silnik 1.6 8V z niesprawna klimatyzacją. W tym roku chciałem ją naprawić. Po diagnostyce okazało się że ma uszkodzoną cewkę sprężarki oraz brak jest napięcia w kablu zasilającym cewkę.

Z cewką sobie poradziłem, ponieważ wystarczyło wymienic bezpiecznik na niej . Pozostał jedynie problem z zasilaniem.

Z informacji wyczytanych na forach wynika że mogą być dwie przyczyny braku zasilania:

1) uszkodzony czujnik ciśnienia (bo klimę dobiłem już freonem i sprawdziłem jej szczelność)

2) uszkodzony przekaźnik klimatyzacji

 

Czy ktoś może wie jak sprawdzić te dwa elemanty??

 

Zauważyłem jeszcze następujące zjawisko: po odłaczeniu kabla z czujnika ciśnienia klimatyzacji uruchamiają mi się dwa wentylatory na chłodnicy

Dodam, że bezpieczniki sprawdziłem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z informacji wyczytanych na forach wynika że mogą być dwie przyczyny braku zasilania:

...3cia możliwa przyczyna to bezpiecznik, a czwarta to:

http://forum.opel24.com/topic/44486-Nie-wlacza-sie-klima/page__view__findpost__p__448838

 

ten czujnik jest na dole chłodnicy blisko sprężarki klimy. Możesz na próbę odłączyć czujnik i zmostkować - u mnie kolory są: brązowy (masa), brazowo-chybabiały, żółto-brązowy. Jak zmostkujesz brązowy z brązowo-chybabiałym to na włączonym zapłonie włączą się wentylatory, a jak zmostkujesz brązowy z żółto-brązowym to uruchom silnik włącz przycisk klimy i powinna się włączyć sprężarka.

To prosta klima manualna jeżeli okaże się to co napisałem, to jeżeli nie chce ci się kupować tego czujnika to zmostkuj (brązowy z zółto-brązowym) cienkim drucikiem i wetknij czujnik i tyle ;)

 

To jest ten sprawca braku prądu na sprężarce u mnie:

dscf0352lg.jpg

By xflash1 at 2012-07-17

dscf0351g.jpg

By xflash1 at 2012-07-17

 

Koszt nowego od 20pln jakieś (ja kupiłem HansPries/topran - 37pln)

Edytowane przez xflash

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorki, że tak długo nie odpowiadam, ale na urlopie byłem.

 

Wszystko sięzgadza, tylko ja mam astrę g (II) a to co przedstawiłeś to czujnik od astry f, no przynajmniej tak mi się wydaje.

U mnie w astrze G mam tylko jeden.

 

Czy ktoś się może orientuje jak sprawdzić, czy nie jest uszkodzony? Albo chociaż jak działa (tzn. czy np na kablu go zasilającym można coś zewrzeć aby zasymulować jego poprawną prawidłową sygnalizację?)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, to w AF, mam 2 czujniki - na górze 2 pinowy i właśnie ten na dole z boku 3 pinowy

81710641.png

 

myślałem, że jak ten sam silnik to będzie podobnie (ale dobrze wiedzieć, że w AG już nie jest to samo)

Pytanie -

ile przewodów idzie do tego czujnika u Ciebie? ...i czy w ogóle połączony jest za sprężarką klimy?

 

jak sprawdzić, czy nie jest uszkodzony?

jeżeli jest dwupinowy -dwa przewody idą do niego i w żaden sposób nie jest połączony ze sprężarką, to jeśli włącza się wentylator na chłodnicy to czujnik raczej jest dobry. Jak najbardziej możesz złączyć razem piny we wtyczce żeby sprawdzić -powinien się wtedy włączyć wentylator,

a jeżeli masz 3 piny to jakie są kolory przewodów?

 

-jeszcze dodam piątą mozliwą przyczynę - po prostu włącznik (przycisk) klimy uszkodzony.

 

a czujnik ciśnienia i przekaźnik w końcu sprawdzone??

Edytowane przez xflash

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrze g czujnik umieszczony jest na zbiorniku osuszacza, tj. po lewej stronie chłodnicy zaraz za przednim zderzakiem, po otwarciu maski go widać.

 

Piny są 3, ale żeby sprawdzić jakie to kolory to musiałbym wtyczkę rozebrać.Piny są ustawione podobnie jak w tym czujniku co dałeś zdjęcie (tylko te dwa co są jednej linii są obrócone o 90st - wzgledem Twojego zdjęcia).

 

Dodatkowo na kablu zasilajacym zmierzyłem napięcie pomiędzy środkowym pinem a jednym z tych ustawionych w jednej linii i wynosiło ok 4.88V.

 

Próbowałem także zewrzeć piny na kablu zasilającym, ale to nic nie dało.

 

Jeżeli chodzi a sprawdzenie czujnika to tyle co zrobiłem, natomiast przekaźnik nie wiem jak sprawdzić. Wiesz może jak to zrobić?

 

A i jeszcze jak sprawdzałem opel scannerem błedy to wyskoczył mi błąd P1540, nie wiem czy to ma jakiś związek z klimatyzacją ale nie mogę go usunąć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przekaźnik nie wiem jak sprawdzić. Wiesz może jak to zrobić?

po prostu podmień na inny -pewnie przekaźnik jest zielony, wyjmij inny (...oby był taki sam) i włóż na chwilę zamiast tego ;)

 

Sprawdź miernikiem (multimetrem) przejście - czy od któregoś z dwóch pinów na wtyczce sprężarki jest przejście do któregoś z 3ch pinów wtyczki czujnika

Edytowane przez xflash

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, przejście jest czyli przekaźnik raczej ok. Wiec na razie podejrzenie pada na czujnik ciśnienia. W weekend dokładnie sprawdzę przekaźnik.

 

Jeszcze mam pytanie co do czujnika ciśnienia klimatyzacji. Czy można sprawdzić jego uszkodzenie przez sprawdzenie przejścia pomiędzy pinami, czy trzeba koniecznie wykorzystać drugi sprawny czujnik? Bo sprawdziłem i na żadnej parze nie mam zwarcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, przejście jest czyli przekaźnik raczej ok

tzn jeżeli chodzi o przejscie z wtyczki spreżarki do wtyczki czujnika to nie chodziło mi o sprawdzenie przekaźnika, to nie ma ze sobą nic wspólnego. Chcialem dopytac czy masz tak jak u mnie, że jeden przewód do sprężarki idzie od czujnika, bo wtedy można zmostkować na wtyczce czujnika właśnie ten przewód (pin) z drugim (nie wiem który to będzie w AG) i tak można by sprawdzić czy to czujnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności