Skocz do zawartości

jadę na lpg, a komputer oblicza mi spalanie benzyny


Gość Slawo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przejrzałem posty i nie znalazłem podobnego problemu do mojego.

Otóż, instalację gazową (Stag4, wtryski AC) założyłem około 3 miesiące temu. Do tej pory wszystko było ok.

Ostatnio byłem u elektronika (kasowanie jakichś błędów) i po przejechaniu ok 50 km pojawił się na komputerze komunikat 'zasięg' benzyna. Mimo, że jechałem na lpg, to komputer wyliczał mi kilometry z benzyny. Wskazówka poziomu benzyny oczywiście nie opadała. Auto - opel astra 3 - silnik 1,6 16V.

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że jechałem na lpg, to komputer wyliczał mi kilometry z benzyny

 

Witam. wszystko się zgadza . Dawkowanie Pb komp oblicza na podstyawie danych z czujników , a zasięg na podstawie poziomu z pływaka . Jak zaczniesz jeździć na Pb , to zasięg będzie się zmniejszał. W fabrycznych instalacjach można spotkać , że komp podaje też spalanie lpg. Instalki z zakładów mają od tego ten kolorowy bajer z diodami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasięg zmniejsza się, mimo iż jadę na gazie

 

 

To już oznacza dziurkę w zbiorniku ( nieszczelność w przewodach)lub podjada na lpg.Obadaj układ paliwowy , a jak jest ok, to do gaziarzy - niech się martwią.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka rozwiązana;)

Przez kilka miesięcy jazdy na lpg miałem zawsze min 1/3 baku benzyny. Podczas testów elektronik jeździł tylko na benzynie i zostało ok 1/8 zbiornika pb.

Okazało się, że komp trochę wariuje podczas jazdy na lpg i szafuje zasięgiem. Przykładowo - w baku jest benzyny na ok. 200 km; a komputer zniża zasięg do ok 130 po czym stopniowo wraca do 200 - i tak cały czas.

Przy małej ilości paliwa w baku zasięg zniża się do 50 km i to już wymusza komunkat na ekranie kompa "zasięg"

Może komuś się przyda ta dziwna sytuacja - opel astra 3 1,6 twinport 105km - gaz stag 4.

 

Vertix - dzięki za pomoc

 

Pozdro dla forumowiczów!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczanie zasięgu przez komputer w mojej Astrze H 1.6 (benzyna) to jest porażka.

Po zatankowaniu do pełna podaje jakiś wymyślony i nierealny zasięg - ponad 700 km, mimo wysokiego spalania chwilowego na pierwszych 200-500 metrach (np. 10-11 l/100 km). Przecież bak ma ok. 50 l więc nie wiem skąd mu się bierze te 700 km. Potem oczywiście wskazanie trochę spada, ale przez cały czas zasięg utrzymuje się na poziomie nierealnym do osiągnięcia przy aktualnym spalaniu średnim i chwilowym. A kiedy zbliża się do rezerwy, nagle zasięg zaczyna spadać dosłownie w oczach do zera i krótko potem zapala się kontrolka rezerwy. Porażka, bo w ŻADNYM momencie ten wskaźnik zasięgu nie daje mi użytecznej, czyli rzeczywistej wartości.

Jeżdżę po mieście i mam spalanie na poziomie 9 l/100, więc oczekuję wskazań zasięgu na poziomie 550 km przy pełnym baku, a opotem proporcjonalnie mniej. U mnie nigdy się to nie zgadza, dopiero na samym końcu komputer, w panice chyba ;-), przelicza to co mu zostało w baku, dzieli przez średnie spalanie, i dopiero na ostatnich kilometrach pokazuje przez moment prawdziwe liczby. Ale wskazanie zużytego paliwa jest OK, więc ten komputer ma problemy z arytmetyką ;-)

 

Zasięg podawany przez BC = gadżet i tyle :-(

Edytowane przez vitoldo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności