Skocz do zawartości

Nagły brak wspomagania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio niespodziewanie zaraz po ruszeniu wyłączyło się wspomaganie. Sprawdziłem bezpieczniki OK, podłączyłem pod OP-Coma i jedyny aktywny błąd jest z układu wspomagania:

C1550 - Wymienić Electronic Control Unit (ECU)
(39) - Obecny

Auto poszło do mechanika, który wymontował pompę podłączył na krótko zasilanie i diagnoza - pompa jest uszkodzona.

Jednak jak patrzę na schemat do pompy dochodzi zasilanie z bezpiecznika 80A, zasilanie z bezpiecznika A27 i magistrala CAN.

Pytanie czy bez sygnału z magistrali CAN pompa w ogóle powinna wystartować? Może ktoś wie jak sprawdzić pompę, żeby być pewnym, że to ona jest uszkodzona. Szukałem po sieci, ale żadnych informacji na ten temat niestety nie znalazłem, a.przed wymianą wolałbym mieć pewność. Zakup regenerowanej to wydatek w granicach 800,- + robota mechanika więc nie mało.

Kiedyś już wtopiłem 800,- za wymianę pedału przyśpieszenia który w sumie okazał się sprawny, a problem był w złączce i stykach. Chwilę później sam go wymieniłem na stary i działa do dzisiaj, choć mechanik cały czas twierdził, że sprawdzał i na pewno był on uszkodzony :-).

 

Może miał ktoś podobny problem i wina leży gdzie indziej? Auto jak w profilu Zafira B 2006 CDTI 120KM.

 

Dodam może jeszcze, że po podłączeniu OP-COM-a błędów było więcej ale nieaktywnych.
Ostatni raz spawdzałem błędy dość dawno, ale nic się z autem nie działo więc przypuszczam, że wszystkie pojawiły się w momencie utraty wspomagania.
Jak przestało działać wspomaganie to zapaliła się na chwilę kontrolka silnika i ABS. Zgasiłem silnik zapaliłem i kontrolki zgasły, wszystko było OK, poza wspomaganiem oczywiście które już nie wróciło.
Napięcie w trybie diagnostycznym wskazuje dość stabilnie na poziomie 13,9-14V.
Co ciekawe wszystkie nieaktywne błędy dotyczyły magistrali CAN, co sygnalizuje, że przez chwilę był z nią problem.
Tak sobie myślę, że może np. moduł elektroniki w pompie coś świrował i przez chwilę zakłucał transmisję, albo może problem z przewodami, jakieś zwarcie?

Nieaktywne błędy:
Source Address: CIM
U2100 - Brak komunikacji z magistralą CAN (duża szybkość)
U2111 - Brak komunikacji magistrali CAN z układem kierowniczym EPS

Source Address: ECM
U2103 - <Nieznany kod błędu>
U2103 - Nieprawidlowe dzialanie magistrali CAN

Source Address: ABS/TC/ESP
U2143 - Mag. CAN - brak łączności z czujnikiem kąta obrotu kierownicy SAS)
U2100 - Brak komunikacji z magistralą CAN (duża szybkość)

No i aktywny błąd - Source Address: EHPS
C1550 - Wymienić Electronic Control Unit (ECU)

Jakiekolwiek pomysły mile widziane,
tak czy siak dzięki i pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów

wspomaganie Zafira B MJ06.pdf

Edytowane przez kasperrk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dla potomnych, może komuś się przyda.

Okazało się, że uszkodzona była pompa. Zakup regenerowanej 800,- + mechanik 200,- i Zosia znowu śmiga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności