Skocz do zawartości

Łożysko w piaście, przód - hałasuje..


Gość harnas1515

Rekomendowane odpowiedzi

Gość harnas1515

Niedzielny powrót z przejażdżki rodzinnej.

 

Zaczyna się wycie wewnątrz auta. Początkowo na zakrętach. Następnie na jeździe na wprost.

 

Dźwięk dochodzi z prawej przedniej piasty. (Wymieniana rok wcześniej u mechanika).

 

Zrobione z tych warunkach (wyjacych) że 100 kilometrów.

 

Dziś pojechałem na wulkanizacje aby mi nakretkę piasty ruszył pneumatem......

....

A tu zonk...

Nakretka luźna...

Tego się nie spodziewałem....

 

Dokrecona wiec pneumatem. I o dziwo przestało hałasować.

 

 

Co myślicie ? Kupować odrazu piaste nową ?

Łożysko dostało po dupie ?

Czy czekać ?

 

Za dwa tygodnie chce przejechać kilka setek kilometrów..

 

Co robić ? Macie jakieś doświadczenie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

skoro nic nie szumi, nie stuka puka tzn że łożysko jest ok, tylko czemu się nakrętka poluzowała? przecież sporo siły trzeba by drgnęła

(chyba nakrętka jest zakuwana w nacięcie na gwincie osi)

pozdr

Edytowane przez tokar2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oglądałem tego nigdy dokładnie, ale nie powinno być jakiegoś zabezpieczenia na tej nakrętce? Jeśli masz trasę za dwa tygodnie, to tydzień pośmigaj jeszcze na tej i zobacz czy sie nie pogorszy, jak się coś odezwie to zdążysz wymienić przed jazdą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabezpieczenia żadnego nie ma, najpewniej dokręcić kluczem dynamometrycznym. Siła jak dobrze pamiętam to 160 Nm.

Mam znajomego w warsztacie co przykręca np koła pneumatykiem a potem i tak dociąga zwykłym kluczem bo uważa ze nie można mieć 100% pewności że dociągnięte jet tak jak powinno.

Jacek ja na huczącym łożysku zrobiłem jeszcze jakieś 3-4 tyś km więc do Watykanu i z powrotem też dojedziesz.

Zrób znaczek np farbą na nakrętce i piaście abyś mógł skontrolować za jakiś czas.

 

Chyba że pękło łożysko w poprzek i dlatego zrobił się luz.ale to chyba mocno naciągana hipoteza.

Tak więc zaznacz i sprawdź za kilka dni czy można znowu dokręcić i czy nakrętka przestawia się.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość harnas1515

Ja nie wiem jak mechanik to dokrecał.

Nawet go nie znam, ani nie wiem ile ma kilogramów. ;)

 

Jednak przez ponad rok się trzymało.

A teraz nagle luźne...

Właśnie obawiam się czy tam coś nie pękło ?

 

Nakretka jest jakąś samokontrujaca. Nie ma tam widocznych zabezpieczeń jak w 126p. (Przecinak i młotek) :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość harnas1515

Śruba (nakretka znaczy) ponownie się poluzowala.

Kręci się dobrze. Nie halasuje jak jest dokrecone. Ale się luzuje sama.

Nie wiem dlaczego.

Chyba potrzebuje nowa nakretke samokontrujacą.

Gdzie to dostanę najprędzej. Zna ktoś rozmiar i skok ? Czy mam sobie sprawdzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku

Numer GM 10257766 nr kat. 3 26 967

 

Średnica gwintu: M27 Skok gwintu: 2,00 mm Średnica: 47mm Wysokość: 18mm Wymiary: 33mm głowy.

 

Najprościej to udać się do serwisu i zamówić http://sklep.dixi-car.pl/nakretka-piasty-sintra-p-1147.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość harnas1515

Co tam jest kontrą?

Sama nakretka?

A może jakiejś podkladki (koronki) brakuje i dlatego się luzuje.

Dokrecona była porządnie na wulkanizacji i jednak puściła. Teraz pociągnąłem rurą....

Kacper zerknij na rysunkach czy czegoś tam nie ma.

 

 

Nakretki kontrolujące są zwykle ponacinane lub blaszkowe. A ta wygląda na zwykłą. Czyli taka jaką mam.

Gwint ma dobry.

 

Edytowane przez harnas1515

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładek żadnych tam nie ma http://ecat24.com/catalog/part/1/35/435/4362/3704,3707,3710/ u mnie jak odkręcałem też nie było.

Zamień może nakrętkę lewą z prawą.


Mam jeszcze taką trochę naciąganą teorię:

Masz spory luz na pomiędzy piastą i przegubem na tym wieloklinie. Piasta przez to nie jest sztywno, pracuje i to jest przyczyną luzowania nakrętki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności