Skocz do zawartości

Jaki olej uważacie za najlepszy????


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

->voodoo. To moze ty bedziesz bardziej wylewny w opisach.

 

1. Nic nie piszesz na jakim dokładnie oleju mobila jezdziles a jakim zalales castrolem (mam nadzieje ze nie zmieniles połsyntetyka mobil na syntetyk castrol)?

2. Czy porownanie to było w okresie poprzedzającym wymianę zużytego oleju mobil i zaraz po zalaniu nowego castrol czy może wymyśliłeś bardziej obiektywy sposób?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozpisałem się ale 503 mnie zabił,

w moim przypadku porównanie dotyczyło oleju półsyntetycznego,wcześniej już śmigałem na castrolu magnatecu 10w/40 ale ze też często słyszałem jaki to dobry mobil więc przy kolejnej wymianie postanowiłem go spróbować,zawiodłem się bardzo silnik zachowywał się jak stary klekot,głośno pracował,wszystko ogólnie sprawiało wrażenie jak by pracowało na sucho (a spróbowałem go w vectrze b z bardzo dobrym stanem silnika) więc dałem mu jeszcze chwilkę i po 5 tys powrót do castrola magnateca i zupełnie innej kultury pracy silnika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal bardzo sceptycznie podchodze do niektórych wypowiedzi - w moim złomie nawet przy przejsciu z Mobila syntetyka na połsyntetyk nie usłyszałem żadnej rożnicy(-nie wiem może corsy mają za ciche silniki).

 

Co do konkretnej marki oleju opinii jest tyle ilu ich użytkowników. Wydaje sie mi że Mobil nie jest przeraklamowyny, ale na pewno drogi.

 

ps. właśnie wróciłem z garażu gdzie "prawie" udało się mi wyprostować wgniecony błotnik - to był prawdziwy problem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie rozważań dot. oleju i opinii artekwalczak & FENIX2

 

Po pierwsze - jaki olej ?

Oczywiście w klasach lepkości (_W_) i jakości (API_), jakie są zalecane dla danego silnika.

Ani klasa jakości ani lepkości nie mówi nam, czy jest to olej mineralny, półsyntetyczny czy syntetyczny, dlatego tu trzeba wiedzieć co bylo lane poprzednio do silnika. To ważne, gdyż przejście z oleju mineralnego na syntetyczny lub półsyntetyczny może rozszczelnić silnik, zatrzeć silnik lub w najgorszym wypadku silnik zacznie zużywać dużo oleju, a to przez rozpuszczenie nagaru w silniku, który stanowił swoisty uszczelniacz z zanieczyszczeń.

 

Po drugie - olej a głośność silnika

Oleje gęstsze ze względu na lepkość, czyli z wysokimi liczbami przed literką W np. 15W.., 10W będą powodowały cichszą pracę silnika, ale i większe zużycie paliwa wynikające z większych oporów stawianych przez gęstszą ciecz.

Identycznie sprawa ma się dla olei w zależności od rodzaju. Mineralne są najbardziej gęste a syntetyczne najmniej. Ze względu na wysokie temperatury krzepliwości szybko gęstnieją i silnik dużo gorzej się uruchamia. szybciej się zużywają i silnik wcześniej zaczyna głośniej pracować.

Zalanie jakiegokolwiek oleju (dolanie oleju) powoduje, że silnik przez jakiś czas chodzi ciszej. Zużyty olej traci właściwości lepkości filmu olejowego, nie osadza się na częściach silnika, nie w powoduje wypełnienia przestrzeni między elementami i zmniejszenia tarcia oraz lepszego odprowadzenia ciepła. Z czasem silnik zaczyna klekotać na każdym oleju. Sam zauważysz, że im bliżej terminu wymiany oleju tym motor głośniejszy.

 

Lepkość - czyli to co przed i za W

Im mniejsza liczba przed W tym lepiej.

Im większa liczba za W tym lepiej.

 

Jakość - czyli API

Tu sam nie wiem, jak zobaczysz oleje Lotos to one mają lepsze parametry od Mobila czy Castrola, ale zdaje mi się, że nie określają składu dodatków do oleju. Kierując się nosem powiem, że wolę obce produkty niż krajowe.

 

Więc co robić

Lej olej najlepszy jaki jest przeznaczony do twojego auta. Mamy takie sam rodzaj silnika i ja w książce mam Full Synthetic 0W40. Kupuję zawsze Mobil 1 Supersyn. Zobaczysz, że zimą autko łatwo sie odpala i krótko klekocze do momentu nagrzania się silnika.

Piszesz, że masz olej 10W40 - ale półsyntetyk czy syntetyk? Przejście z półsyntetyka na pełny syntetyk może spowodować efekty, o których pisałem powyżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności