Skocz do zawartości

Wymiana zamkna tylne drzwi


Gość pawelci

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam Maryśkę z 2004 i zaczął już dawno szwankować zamek w tylnych drzwiach prawych (nie zawsze zamyka, albo za 'n' tym razem, czasami ciężko zamknąć/otworzyć ręcznie ryglem).

Sprawdziłem połączenia kabli i jest wszystko Ok. W czasie wakacji, gdy postał w słońcu to drzwi się zamykają bez problemów. Parodia zaczyna się gdy jest chłodno więc chcę zakupić zamek z allegro i go wymienić.

Mam dylemat gdyż, są dwa rodzaje zamków do wyboru wg. serwisu opla:

- nr 5133080 model GH bez ochrony przeciw kradzieży

- nr 133093 model EH z ochroną

 

Czy ktoś wymieniał zamek w drzwiach i czy będzie pasował zamek EH, gdy nie ma w aucie alarmu fabrycznego (moje takie jest)?

Czy lepiej się upewnić co się ma i dokładnie taki sam model zamówić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w związku z tym, że nikt nie chce/ nie wie/ nie umie odpowiedzieć postanowiłem sprawdzić okablowanie i napięcie w przewodach w kostce wchodzącej w drzwi.

Poniżej zamieszczam link do zdjęć jakie zrobiłem kostce rozłożonej na czynniki pierwsze. Zaznaczonymi przewodami płynie prąd otwierający i zamykający zamek drzwi.

 

DSC_0060.jpg

DSC_0065.jpg

poniżej zamieszczam link do filmiku gdzie nagrałem jakie mam napięcie przy otwieraniu i zamykaniu drzwi.

http://youtu.be/TPEjdVuUwak

 

Wiem, że to może być niewiarygodne bo ciężko zbadać napięcie tylko przy jego skoku. Dodam, że między przewodami nie mam żadnego przebicia i przewody wyglądają na zdrowe a pomimo to drzwi nie zawsze zamykają się, czasami rygiel tylko drgnie przy zamykaniu i tak samo przy otwieraniu. Pozostałe 2 kabelki są od głośników (muza gra bez problemów).

Czy w tym wypadku czeka mnie wymiana zamka w drzwiach??

 

PS. Posiadam model GH zamka.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie napięcie na przewodach jest zbyt krótko i dlatego nie działa zamek prawidłowo.

Jak już ustaliłeś które to przewody sterujące, to sprawdź "na krótko" jak działa zamek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla otwarcia czy zamknięcia zamka prąd w przewodzie nie musi płynąć sekundami (długo), prawidłowo jest gdy jest skok napięcia dodatni na jednym kablu (+) w celu otwarcia drzwi albo na drugim kablu (-) w celu zamknięcia drzwi. Ważne jest podanie sygnału na elektro magnes zamka aby on zareagował.

Jeżeli chodzi o podłączenie ‘na krótko’ to mam chęć sprawdzić przez napięcie z zapalniczki i muśnięcie kablami czy drzwi się zamkną prawidłowo czy nie. Na razie brakuje mi mniejszych drucików i aby to bezboleśnie w kostkę drzwi wpiąć.

Jeżeli na krótko będzie działało to będzie mnie czekać dostanie się całej wiązki kabli w progu drzwi, ale … w tym celu widzę, że bez demontażu foteli (przedniego i tylniego) oraz zdemontowaniu obudowy słupka oraz plastików w bagażniku się nie obędzie bo próg jest przykryty tymi plastikami i przyciśnięty fotelami. Jeżeli ktoś w Warszawie dobierał się do tej wiązki kabli w progu drzwi w Merivie to chętnie prosił bym o wsparcie w jakiś wieczór czy sobotę. Proszę o info czy ktoś jest w stanie pomóc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje , impuls nie musi być długi. Jednak z tego co widzę to jest tak krótki że napięcie nawet nie zdąży osiągnąć właściwej wartości.

Winowajcy musisz chyba szukać w module strojącym zamkami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem 'na krótko' zamykanie i otwieranie zamka drzwi. Mianowicie wykorzystałem kabelek ze starego auta od autoalarmu, gdzie wtyczka jest taka sama jak w większości stacjonarnych komputerów na płytach głównych, np podłączanie dodatkowego wentylatora na karcie graficznej. Wtyczka tego kabelka idealnie pasowała w gniazdo w drzwiach a prąd pociągnąłem przewodem od lodówki turystycznej z zapalniczki z bagażnika :). Zmieniając kabelki i zwierając na krótko bezproblemowo otwierałem i zamykałem drzwi. Wniosek jest taki, że w drzwiach zamek działa prawidłowo !!!

Dodatkowo sprawdziłem na drzwiach tylnych za kierowcą jakie jest napięcie przy zamykaniu/otwieraniu i jest 9-10V jak w filmiku wcześniejszym i tu drzwi działają bez problemu.

Prawdopodobnie jak pisałem wcześniej czeka mnie dostanie się do wiązki. Czy ta wiązka gdzieś się kończy - tzn. gdzie, albo skąd ona wychodzi ??????

 

Czy ktoś z Warszawy dobierał się do tej wiązki i jest w stanie pomóc w niedługim czasie?????

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i dziękuję za "tak liczne odpowiedzi".

W wolnej chwili sprawdziłem drzwi dając im napięcie do zamka z innych drzwi, tzn. problem jest w prawych tylnych więc pociągnąłem kabelek z wtyczki drzwi lewych tylnych do gniazda drzwi po prawej stronie i niestety drzwi się zamykają ale bez zmian czyli za którymś razem (jak się już 'rozbujają' to zamykają się za pierwszym).

Wcześniejsze sprawdzanie na napięciu z zapalniczki 'na krótko' mogło działać bo mogłem dłużej trzymać dopływ napięcia na kablu a tu tylko wystarczy dać sygnał na elektromagnes w zamku.

Co możecie poradzić? Czy zamek do wymiany w drzwiach? Czy ktoś wie jak go wymontować z drzwi bez demontażu wszystkich innych wnętrzności (szyba, prowadnica szyby, klamka)? Czy ktoś w Warszawie to robił i może pomóc ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak go wymontować ale na pewno musisz zdemontować tapicerkę drzwi i przyjrzeć się gdzie jakie śruby.

Może samo przesmarowanie np smarem silikonowym poprawi jego działanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności