Skocz do zawartości

antena midlend ML 145


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! W moim Oplu omega B mam założone cb radio Presidenta Johnny II ASC wraz z antenką magnetyczną Midlanda ML 145. I mam pytanie czy tą antenkę trzeba stroić, aby nie było szumów, czy owe szumy zależne są od położenia anteny (miejsce na dachu) i umiejscowienia kabla? Jak należałoby to wszystko ustawić, aby rzeczywiście zredukować szumy? Od czego zależy słyszalność (tzn. osoby w odległości do 2km słyszą mnie doskonale, pozostali w ogóle mnie nie słyszą)? Proszę o poradę co mam dalej robić?

Dzięki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antenę trzeba wystroić. Przy okazji strojenia fachowiec powinien znaleźć najlepsze miejsce dla anteny (zwykle jest to koniec dachu). Usługa tania 5-10zł. wiec nie ma co oszczędzać :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ta antenka raczej nie wymaga strojenia ja ją kupiłem i była wystrojona fabrycznie do 1,1 swr więc to jest prawie ideał

szumy nie koniecznie pochodza z antenki

Może masz kiepsko wyzolowaną elektrykę w samochodzie

żeby uzyskać naprawde dobre rezultaty na tej antence zamontuj sobie na klapie bagażnika

stały uchwyt

lepiej się antena wystraja i lepsza ma masę co wpływa na zasięg i czystość odbioru

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ta antenka raczej nie wymaga strojenia ja ją kupiłem i była wystrojona fabrycznie do 1,1 swr więc to jest prawie ideał

Chyba masz dużego farta bo bez auta, antenki i radia anteny nie da sie wystroić...

Stroisz pod konkretne radio i auto, nawet położenie anteny na dachu ma znaczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość Anonymous

I mam pytanie czy tą antenkę trzeba stroić, aby nie było szumów, czy owe szumy zależne są od położenia anteny (miejsce na dachu)

Zestroic antenke musisz na swr 1.0 do 1.1 a szumy to nic innego jak inni uzytkownicy ktorzy sa w oddali albo ewentualnie maja gorszy sprzet to twoj sprzecik wylapuje te wszystkie szumy a zestrojenie nie ma nic wspolnego z szumami tylko z nadawaniem aby nie uszkodzic radia gdy masz swr powyzej 2.0

 

Jak należałoby to wszystko ustawić, aby rzeczywiście zredukować szumy?

W twoim radyjku jest takie pokretlo sqlesch a w dodatku masz ASC czyli automatyczna regulacje szumow sqlesch mozesz ustawic tak ze bedziesz odbieral mocny sygnal i tylko taki sygnal przerwie cisze w radiu i bedziesz slyszal co dany obywatel mowi a wracajac do ASC ja akurat uzywam tej funkcji na swoim radiu pozwala ona na wyciszenie szumow i wylapywanie sygnalow slabszych niz sa potrzebne do przebicia sie przez sqlescha zycze udanego dosrajania :mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ta antenka raczej nie wymaga strojenia ja ją kupiłem i była wystrojona fabrycznie do 1,1 swr więc to jest prawie ideał

Chyba masz dużego farta bo bez auta, antenki i radia anteny nie da sie wystroić...

Stroisz pod konkretne radio i auto, nawet położenie anteny na dachu ma znaczenie.

Yy jasne :?: Z magnesowka to jest zabawa jak cholera. Trzeba ja montowac za kazdym razem w tym samym miejscu. Roznica 5mm juz robi znaczenie. Jak nie przetrzesz dokladnie maski i podstawy magnesowej, antena nie zlapie dobrej masy, SWR odrazu skoczy.

1,1 SWR na kazdym kanale? Az nie chce sie wiezyc, i to na magnesie :)

 

Jak masz mierniczek SWR to sprawdz sobie co sie stanie jak ja zamontujesz jak chcesz, a potem ja zdejmij i zamontuj jeszcze raz. Bedzie roznica.

 

A co do szumow, sam szukam optymalnego rozwiazania. Gaina mam na 90%, squelcha gdzies na polowie i nei wiem jak to ustawic bo albo zbieram kazde pierdniecie muchy albo tylko najmocniejsze sygnaly (ale ta cisza w radiu...tez nie dobrze :?: )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Panowie bez przesady. Anteny nie stroji się pod radio tylko pod miejsce jej zamontowania. Nie ma też konieczności stawiania anteny dokładnie w tym samym miejscu gdzie była ona strojona. Na pewno nie będzie ona miała jakiś strat.

SWR, wiadomo 1,0 czy 1,1 jest idealnym zestrojeniem ale jeśli mamy SWR na poziomie 1,6 to nie próbujmy na siłę go obniżyć, bo po co?

Końcówka mocy może się spalić np. przy SWR 2,1 i nadawaniu 20 sekund ale też nie musi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności