Skocz do zawartości

Astra H 1.8 b+g 2008r - radio pioneer, wideorejestrator, 12v po stacyjce - post informacyjny.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam ten post aby podzielić się moim drutowaniem odnośnie elektryki w swoim asterixie. Wymarzyłem sobie aby wideorejestrator był całkowicie bezobsługowy (tryb parkingowy na wyłączonym silniku, po uruchomieniu silnika uruchamia się kamerka i jest ładowana, po wyłaczeniu silnika ładowanie znika aby akumulator nie umierał + wchodzi w tryb parkingowy z prądem z wbudowanej baterii wideorejestratora, uruchomienie radia wraz z uruchomieniem silnika). W fotkach daje mój totalnie amatorski "schemat" aby przedstawić co i jak wykminiłem. Z racji że mój asterix nie ma 12v po stacyjce w kostce radia (sterowanie CAN czy jakoś tak) a customowe radyjko które sobie wybrałem takowego potrzebuje zaporzyczyłem zasilanie 12v z zapalniczki poprzez przekaźnik, zapalniczka też ma stałe 12V. Szczerze nie pamiętam już którego zasilania "po stacyjce" użyłem do aktywowania przekaźnika, jest troche możliwości, np pompa paliwa czy niektóre światła w samochodzie (pociągnałem coś z kostki obok pedału sprzęgła, kwestia tylko odszukania kabla dającego 12v po stacyjce, pare min roboty) Prąd jest pobierany z zapalniczki gdyż jest tam większy bezpiecznik, gniazdo przystosowane do większego obciażenia. Przetwornica do ładowania wideorejestratora jest za radiem, kabel poprowadzony przez schowej, pod uszczelką karoseryjną drzwi, podsufitką i wychodzi zza lusterkiem wstecznym, idealnie zasłania wideorejestrator więc jest kompletnie niewidoczny i bezobsługowy. W ustawieniach wideorejestratora (xiaomi 70mai 1s kupiony z alliexpress za niecałe 120zł są odpowiednie ustawienia odnośnie uruchamiania gdy jest zasilanie  i tryb parkingowy, normalnie w zestawuie jest dorzucona ładowarka z wejściem samochdoowym ale to działa tylko w momencie gdzie zasilanie zapalniczki pojawia się po zapłonie, w moim oplu jest cały czas) Jedyny minus tego  rozwiązania jest taki że nie ma radia podczas wyłaczenia silnika, nawet jak kluczyk jest w stacyjce, działa tylko jak jest zapłon albo uruchomiony silnik. Dla mnie to żaden minus gdyż wgl nie używam radia jak nie jest włączony silnik. W takiej konfiguracji jeżdze już ponad pół roku, zrobione z 15k km, wszystko działa jak należy, bezproblemowo. Jak ktoś ma jakieś pytania/sugestie to śmiało :D


Przekaźnik - zwykły samochodowy z wbdowanym bezpiecznikiem, tego typu:
https://allegro.pl/oferta/przekaznik-samochodowy-4pin-12v-30a-bezpiecznik-on-5039014068
2021-06-27_202719.png
Przetwornica której użyłem:
https://allegro.pl/oferta/przetwornica-oskj-step-down-12v-24v-5v-3a-7706330568 

 

 

2021-06-27_202747.png



Lutownica, pare rurek termokurczliwych czy szybkozłączek ;)

photo_2021-03-10_08-13-02.jpg

photo_2021-03-15_14-30-03.jpg

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dopisując, radio które podpinałem: 

https://allegro.pl/oferta/pioneer-mvh-s300bt-mp3-usb-bt-radio-samochodowe-fv-7530476940


w dniu zakupu kosztowało niecałe 300zł, heh. ta sama zasada w sumie w każdym customowym (czy nawet niekiedy fabrycznym) radiem 1 bądź 2 dni (2 wiązki zasilania, stałe 12v do podtrzymania pamięci oraz 12v po stacyjce do uruchamiania) 

123123123.jpg.f6e544f4897492738dd757d4237e8ab4.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności