Skocz do zawartości

A16LER wypadanie zapłonu po odpaleniu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam taki problem w opelku Corsie D OPC A16LER. Auto ma wypadanie zaplonu na zimnym silniku, czasem dzieje się tak że auto z ledwoscia odpala już prawie gaśnie aż wypadnie zapłon i chodzi normalnie. Czasami odpali normalnie ale ma niższe obroty niż normalnie przy cold starcie i przy próbie jazdy(na samym sprzegle) też słychać jak wypada zaplon(chyba że doda się gazu), a czasami głównie po dłuższym postoju(ponad tydzień) odpala idealnie. Generalnie zauważyłem, że czym dłużej stoi tym lepiej odpala. Na ciepłym silniku wszystko okej, ma moc nie szarpie, co ciekawe na zimnym również, brak jakiegokolwiek dławienia, wypadania zapłonu, tylko zaraz po odpaleniu. Zauważyłem że najczęściej tak się dzieje jak auto kilka razy w ciągu dnia odpale żeby nim zrobić krótki dystans (Max 1km) lub po prostu je przestawić na podwórku. Problem zaczął sie juz jakieś pół roku temu, zauważyłem, że dłużej kręci, raz nawet, gdy ją myłem i przejeżdżałem na podwórku(trzeba przejeżdżać żeby umyć) to przy 3 odpaleniu ciężko zapalała i zgasła, ale problem był bardzo sporadyczny, czasem pobulgotała przy odpalaniu, ale raz na miesiąc max. Z racji tego, że zaczęło mnie to denerwować, a błędów było brak, postanowiłem wgrać seryjny program w serwisie, no i się zaczęło. Zaczęła odpalać jeszcze górzej, wypadanie zapłonu dość wyczuwalne, z racji przelotowego wydechu zachowuje sie jakby petardy w rurze były, gdy tylko zejdzie z ssania jest idealnie. Co może być przyczyną? Wymieniony map sensor(pokazywała 40* w dolocie przy 15 na dworze i całonocnym postoju, świece i cewka rok temu, przepustnica, pokrywa z odma i czujnik temperatury wody 2 lata temu. Odlaczanie przeplywki nic nie daje, luzy zaworowe sprawdzone we wrześniu zeszłego roku. Jedyne co zauważyłem to że na zimnym jak w końcu sonda zacznie działać to krótkoterminowa korekta -15 do -17 %, stąd myślę że ja zalewa. Na ciepłym podczas jazdy korekta jest ok Max do -6 %, ale wiadomo skacze od minusa do plusa. Pomysły się kończą, a auto błędem nie sypie żadnym. Jest to na tyle nieregularny problem, że jak dałem auto do mechaniora, który właśnie wymienił map sensor to przez 5 dni pod rząd mu zaczęła odpalac normalnie, wróciła do mnie i przez pierwsze 3 dni też odpalała okej, ale potem znowu się zaczęło. Kompresja? Auto ma moc, nie kopci, oleju nie bierze ani kapkę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyczyna była prosta, brak kompresji na 4 tłoku, na zimnym silniku na cylindrach 1-3 wyszło 11-11.5 bara a na czwartym 6 bar. Czas na zakucie silnika, ale najpierw znalezienie przyczyny. Uboga mieszanka odpada, świece czarne a AFR przy pomiarze 10.9-11.2, spalanie stukowe na wskutek zbyt dużego KWZ też wątpię, mapa była robiona na 100 oktan, a w ciepłe dni na pełnym bucie max cofki zapłonu po -1.5, -2 stopnie. Jedyna przyczyna to chyba za późno wykryty overboost, auto mimo zadanego 1.4 bar ładowało 1.9 po podpieciu zegaru, a sterownik wykrywa tylko do 1.55 bar(stąd tak jeździłem, stwierdziłem, że taki mały overboost to nic). Usterka została rozwiązana lecz najwidoczniej za późno. No nic, była zabawa czas na poniesienie konsekwencji i zrobienie tego do porządku ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności