Skocz do zawartości

problem z klimą zafira


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam.Mam problem z klimą opel zafira 2001r.silnik 2,0.Kupiłem zafirę byłem dzisiaj nabić facet od klimy nabił,odgrzybił i niby było dobrze,proszę powiedzcie mi jak długo trzeba czkać jak się załączy klimę na żądany efekt,oczywiście żeby było chłodno.Dziękuję za odpowiedzi.Pozadrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po kilku sekundach powinieneś ten chłód czuć z nawiewów

a całe wnętrze - może to być i kilka min. (2,3, ... ) - to już zależy jak bardzo jest nagrzane wewnątrz, jak jest temp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jaka to klima ale jeżeli manualna to:

 

Trochę to zależy od temperatury zewnętrznej.

Z kratki nawiewu tej środkowej powinno zacząć lecieć zimne powietrze po 2-3 minutach (przy około 20stC na zewnątrz).

 

We wnętrzu w aucie to już trochę dłużej się temperatura stabilizuje bo zafira troszku ma objętości.Jeżeli do tego wnętrze jest nagrzane od słońca do 50 st C to nawet i 20 minut może nie wystarczyć do obniżenia o np 10 stC.W przypadku nagrzanego auta zaleca się wpierw wystudzić wnętrze otwierając przed jazdą drzwi na kilka minut a potem w czasie jazdy okna i dopiero po wystudzeniu jako takim wnętrza włączać klimę a dla zwiększenia jej efektu można zastosować klima+zamknięty obieg powietrza we wnętrzu.Polecam także parkowanie autka w cieniu-to na prawdę najlepiej pomaga w upalne dni.

 

Jak po 5 minutach ze środkowej kratki nie poleci zimne (termometrem zmierz bo ma być około 8 st C) to masz uwalona klimę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slawinek, coś to u mnie i nie tylko - dużo szybciej działa niż podałeś

Zależy od stanu pogody i towarzyszącej jej temperaturze.

Zakładając że jest 15 st powietrze i do tego nie ma słońca a auto stało sobie kilka godzin pod chmurką to po kilku sekundach od włączenia klimy zapewne poczyjemy zimełko.

 

Inaczej jednak będzie się miała sytuacja gdy na zewnątrz będzie w cieniu 25 st C + słoneczko ,które nagrzeje wszystko co się tylko da (nawet wnętrze nawiewu) to zapewne zimęłka po kilku sekundach odczuć się nie da bo najpierw musi się czynnik sprężyć potem rozprężyć potem ochłodzić wymiennik potem gorącymi kanałami dotrzeć do zadanego miejsca itd itp.

 

Jeszcze gorzej sytuacja przedstawi się w upały.W moim aucie w dni upalne nie wystarczy 20 km przejechać żeby autko się wewnątrz ochłodziło choć już wtedy z nawiewów leci "mrozem".Nagrzana blacha (mam czorną furę+nagrzana tapicerka+nagrzane szyby+nadal grzejące słońńce robią swoje)

W związku z czym jadąc w czasie gdy nadal świeci słońce auto dodatkowo się jeszcze nagrzewa i dlatego nawet w instrukcji zaleca się kierowanie wylotu powietrza na okolice klatki piersiowej-choć to niezdrowe bardzo.Osobiście w długiej trasie kieruję je w nogi i nastawiam na 3/4 mocy bo nie lubię chorować :roll:

pozdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w porownaniu z mondeo MKIII - tez klima automatyczna (w zafce ustawienie nadmuchu na sredni stopien) moge powiedziec ze zafka dluzej sie ochladza, szybciej sie nagrzewa, zwlaszcza w bardzo upalne dni...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie slawinek, zdaję sobie sprawę odnośnie wpływu różnych warunków na jej skuteczność. Możliwe, iż w różnych modelach będzie pewna różnica, ale nie powinna być ona wielka. Czasami przyczyną może być mała już "sprawność" sprężarki, jej podzespołów, czy ew. ilość czynnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie powinna być ona wielka

zapewne myślisz o porównaniu dwóch takich samych aut w tych samych warunkach-pewno i tak to by powinno być :wink:

 

Co do zużycia sprężarki podzespołów i ilości czynnika - to jakby zakładam,że wszystko w miarę sprawne bo wiadomo,że jak któryś z tych elementów będzie miał obniżone parametry to o chłodzie można pomarzyć :wink: ale chyba w zimie :wink:

 

Myślę,że jak u sejse70 włożony w kratkę nawiewu termometr po kilku minutach (5-max10) pracy pokaże okolo 8 stC to można by się nie martwić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość huri_khan

U mnie po około 10- 20 sek. już mrozi z nawiewu i nie ma znaczenia jaka temp. na zewnątrz. A jak już dłużej popracuje to temp. w kratkach osiąga 3st.

 

P.S. Co roku robię przegląd klimy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

dziękuje wszystkim za odpowiedzi ,ale z tego co napisaliście to mam walniętą klimę ,jest odgrzybiona nabita i nic byłem u tego pana od klimy i powiedział że teraz to jest już sprawa elektryka samochodowego.dzięki.

 

[ Dodano: Nie Cze 21, 2009 18:49 ]

dziękuję wszystkim za odpowiedzi ,ale z tego co napisaliście to mam walniętą klimę ,bo niema nic byłem u tego pana od klimy i on powiedział że to już teraz jest sprawa elektryka .dzięki i pozdrawiam.

 

[ Dodano: Nie Cze 21, 2009 19:06 ]

witam jeszcze raz czy może to być bezpiecznik :spoko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności