Skocz do zawartości

Kolizja drogowa, jakie dane wziąść??


Gość Pawel1924

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

mam takie pytanie:

 

W razie kolizji drogowej (nie czekając na policję), jakie powinienem wziąć dane od sprawcy aby później dostać odszkodowanie z jego polisy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej wypełnić gotowy druk typu "oświadczenie sprawcy kolizji" wpisz to w google i wyskoczy.Wydrukuj sobie i woź w samochodzie.

Teraz coś z doświadczenia,w miarę możliwości postaraj się o świadków,znalazłem się kiedyś w sytuacji,gdzie po kolizji wspólnie wypełniliśmy oświadczenie,koleś był miły itd.ale kiedy sprawa znalazła się w toku,gościu się wyparł,gdyby nie świadkowie to nie wiem jakby się to skończyło.Tak więc obiecałem sobie,że mimo wszystko będę wzywał policję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wazne jest zeby bylo napisane wyraznie kto sie przyznaje do winy, jak rowniez opis sytuacyjny (gdzie, jakie znaki, jakie predkosci mialy pojazdy, itp)

mozna rowniez zadzwonic na policje zglaszajac kolizje w danym miejscu podajac dane osobowe oraz kto jest winny, oczywiscie nie wzywajac radiowozu...

 

i tak jak pisze voodoo swiadkowie,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Niedźwiedź

"oświadczenie sprawcy kolizji"

Polecam - ja już to miałam okazję wykorzystać; raz dosłownie na sobie, a drugi raz w wspomóc kolegę w potrzebie.

Jeśli nie ma potrzeby wzywania policji bo sprawy się komunikują w sposób cywilizowany to naprawdę dobra forma.

A jeśli nie można się dogadać, bo emocje wezmą górę to nie pozostaje nic innego jak natychmiast wzywać policję i cierpliwie na nią czekać.

 

Niestety jest ryzyko, że winny odwoła swoje przyznanie się do sprawstwa celem zachowania swojego OC lub z innych względów. Nie pozostaje nic innego jak chyba sąd

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość GmsMetallica

wazne jest zeby bylo napisane wyraznie kto sie przyznaje do winy

i jego dane PESEL, imię, nazwisko, tel kontaktowy, miejsce zamieszkania, nr. rejestracyjny i marka pojazdu,

 

i tak jak pisze voodoo swiadkowie,

to zalezy od "klienta" co jest winny, jak wyraźnie będzie napisane ze przyznaje się do winy, oświadczenie w 2óch egzemplarzach to raczej nie wywinie się choć można,

 

Pisownia/Tajga

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, osobiście miałem już tą nieprzyjemność kolizji ale obyło się bez policji i druczków, po prostu typ mi zapłacił.

 

Ale na przyszłość nie wiedziałem właśnie jak ma wyglądać takie oświadczenie.

 

W załączniku jest to zaświadczenie, jeżeli czegoś tam brakuje a z doświadczenia wiecie że powinno być to proszę napisać.

 

A i nie wiedziałem że sprawca może się z tego wywinąć.

 

tak sobie myślałem o takiej sytuacji....

 

Zgubiłem portfel z dokumentami (prawko, dowód osobisty, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie)

 

osoba która go znajdzie i przykładowo walnie w płot swoim samochodem a później mając wszystkie moje dane potrzebne do spisania oświadczenia, zrobi mnie sprawcą i pójdzie po odszkodowanie, co wtedy?

 

 

ooooo..... tu nie można dawać załączników:)

A więc napisze to tu:

 

OŚWIADCZENIE SPRAWCY KOLIZJI-WYPADKU

 

Ja………………………………………………………………………………

Zamieszkały/a………………………………………………………………….

posiadający/a dowód osobisty nr………………………………………………

Pesel nr………………………………………………………………………...

Nr. Tel……………………………….

prawo jazdy nr………………………………. kategorii………………………

kierując w dniu………………….ok. godziny………………..samochodem marki……………………………………………………………………………….

o nr rejestracyjnych………………………………………………………będący własnością…………………………………………………………………………. zamieszkałego/ej……………………………………………………………………

posiadający polisę ubezpieczeniową OC w firmie…………………………………

nr……………………….. z siedzibą w…………………………………………….

 

W (miejscowość)………………………………. Na trasie/skrzyżowaniu/ulicy

………………………………………………………………………………. z……………………………….. do/z………………………………………… spowodowałem/am kolizję z samochodem marki…………………………………………..

Nr rejestracyjny……………….. kierowanym przez………………………………………….

Będący własnością…………………………………………………………… zamieszkałego…………………………………………………………………………………..

Opis zdarzenia:

W moim samochodzie uszkodzony jest: przód, tył, lewy bok, prawy bok (niepotrzebne skreślić).

W samochodzie poszkodowanego/ej nr rej…………………. uszkodzony jest przód, tył, lewy bok, prawy bok (niepotrzebne skreślić).

Inne …………………………………………………………………………………………….

Oświadczenie składam dobrowolnie, z własnej woli, będąc świadomym/ą odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, nie będąc pod wpływem alkoholu ani środków odurzających. Oświadczam, że bezsprzecznie ponoszę osobiście winę za zaistniałą kolizję-wypadek.

Oświadczenie jest moim ostatecznym i niepodważalnym przyznaniem się do spowodowania tej kolizji-wypadku, złożonym dobrowolnie w obecności poszkodowanego. Oświadczenie to nie będzie w żadnym wypadku- nigdy zmieniane a inne składane po nim oświadczenia nie będą miały mocy prawnej co potwierdzam własnoręcznym podpisem.

…………………………………………………………………………………………………...

(Poszkodowany) (sprawca-składający oświadczenie)

 

 

 

 

SZKIC MIEJSCA ZDARZENIA

 

 

 

 

 

 

 

Świadkowie zdarzenia:

1. (imię nazwisko i adres zamieszkania)

 

 

 

2. (imię nazwisko i adres zamieszkania)

 

 

 

 

DODATKOWE UWAGI I WYJAŚNIENIA:

 

 

 

 

 

 

 

 

Podpis sprawcy-składającgo wyjaśniena

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Niedźwiedź

Ja mam trochę inną wersję z rysunkami, na których można zaznaczyć które miejsca pojazdu zostały uszkodzone.

Ale myślę, że nie forma jest ważna tylko to, że sprawca w sposób czytelny przyznaje się do winy i wszystkie jego dane, zarówno na wersję uzyskania naprawy z jego OC jak i na cięższy kaliber

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość djtrupek27

witam ... tak czytam wasze posty i w 95% sie zgadzam ... zastanawia mnie jedynie kwestia predkosci ... koledzy nigdy nie mozecie okreslic dokładnej predkosci jedynie w przyblizeniu tzn np( ok... x km/g) zapamietajcie jedno ... zaden człowiek radaru w oczach niema ... i nie jest w stanie okreslic predkosci natomiast jesli przyjdzie co do czego to druga strona zawsze moze zmienic zdanie i powiedziec ze jechała wolniej ... i wazna rzezc ... ktos wyzej wspominał o swiadkach ... trafne spostrzezenie ... swiadkowie to połowa sukcesu jesli sie nie wzywa policji ... a to oswiadczenie co jest wyzej to polecam druknac i wozic przy sobie ... pozdrawiam i szerokosci bez kolizji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności