Skocz do zawartości

Zafira 3-punktowy pas środkowy na tylnej kanapie ?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam.

Tak się zastanawiam bo widziałem w Zafirach na tylnej kanapie trzypunktowy pas bezpieczeństwa na środkowym miejscu. Oczywiście widziałem też Zafirki gdzie pas a środkowego na tylnej kanapie nie było i takie gdzie jest pas dwupunktowy (biodrowy).

 

I mam takie pytanko, czy jest możliwość zastąpienia pasa biodrowego - pasem trzypunktowym.

 

Dla uszczegółowienia - Zafira 2001.

 

Niestety nie udało mi się obejrzeć wnętrza Zafirki z pasem trzypunktowym na środkowym miejscu, a przez szybę nic nie widać. Może są tam jakieś gotowe "dziury" w które należy wkręcić trzypunktowy pas ?

 

pozdrawiam

Grzegorz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Ja mam auto z 2003. Część oparcia, mniej więcej za lewym uchem osoby siedzącej na środku kanapy, jest wypuszczona ponad górną krawędź oparcia całej kanapy. Z tego podwyższenia właśnie wychodzi pas. Prawdopodobnie (nie sprawdzałem) rolka pasa ukryta jest również w oparciu. Chodzi o to, że pas powinien być wyżej niż ramię pasażera.

Przypuszczalnie można zamontować rolkę na plecach oparcia kanapy i puscić pas po jakimś podwyższającym drucie, również przymocowanym do tego oparcia. Ale czy to będzie ładne i funkcjonalne? A przede wszystkim zgodne z przepisami?

 

W niektórych autach rolka pasa podwieszona jest pod sufitem. Ale w takim wypadku pas wisi na stałe i w jakiś sposób ogranicza przestrzeń ładunkową przy złożonej kanapie.

 

Jeśli trzypunktowy pas jest Ci na serio potrzebny, pomyślałbym o zdobyciu całej kanapy. Być może wystarczy samo oparcie, możliwe że pasuje.

Ale zwróć uwagę, że oprócz miejsca z biodrowym pasem, masz w aucie sześć innych miejsc z pasami trzypunktowymi. Więc czy na serio potrzebujesz siódme takie miejsce?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Ja mam auto z 2003. ... Prawdopodobnie (nie sprawdzałem) rolka pasa ukryta jest również w oparciu.

chyba muszę to gdzieś na żywo obejrzeć

 

 

Ale czy to będzie ładne i funkcjonalne? A przede wszystkim zgodne z przepisami?

Montowałem taki pas w VW Vento, rolka do poprzeczki pod tylną szybą, nie ograniczało to funkcjonalności, i z wewnątrz wyglądało na "fabryczne" a mocowanie było solidniejsze niż pasa dwupunktowego ??? . Oczywiście że to niezgodne z przepisami - taka przeróbka wymaga ponownej homologacji a sam przegląd nie wystarczy. ( tak mi powiedział wypytywany policmajster na komendzie, ale dodał że pewnie żaden policjant się nie przyczepi :cry:

 

Jeśli trzypunktowy pas jest Ci na serio potrzebny, ...

Jasne że mam jeszcze dwa miejsca , ale spróbuj zapakować bagaże na wakacje i wpakować jedno z trójki dzieci na rozkładany fotel - ani to wygodne ani to bezpieczne.

 

A dlaczego trzypunktowy :shock: - taka ciekawostka - foteliki dla dzieci mogą posiadać własne pasy , ale .... norma określa ich wytrzymałość na 18 kg, dodam że dziecko powyżej 12 lat lub powyżej 150cm ważące mniej niż 18 kg to anoreksja.

 

teoretycznie mogę takie dziecko posadzić na przednim fotelu z podstawką

lub zapiąć dwupunktowym pasem bez podstawki

lub posadzić na rozkładanym fotelu z podstawką

każde z tych rozwiązań jest zgodne z przepisami ale ma sporo wad

 

to i kombinuję jak koń pod górę

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Kuknąłem wczoraj na tylną kanapę. Nie wiem ja to u Ciebie wygląda ale u mnie jest tak:

Siedzisko zostawiamy w spokoju. Ono jest osobne. Oparcie jest podzielone na trzy części. Prawa normalna, środkowa wąska, mogąca służyć po złożeniu jako podłokietnik-stolik, lewa taka jak prawa z podwyższeniem, z którego wyłazi pas. Pochylenie wszystkich oparć jest regulowane od trochę więcej niż pion do poziomu. Przypuszczalnie każdą część można zdemontować. Moim zdaniem wystarczy, że kupisz lewe oparcie kanapy. W środku będzie pewnie miejsce na założenie bębna i pasa.

Ale jeżeli chcesz tam przypiąć tylko fotelik, to chyba wystarczy jak przymocujesz bęben pasa do tylnej ścianki oparcia, lub do podłogi bagażnika. Fotelik nie wystaje ponad krawędź oparcia tak jak ramię osoby dorosłej, więc nie musisz podwyższać pasa.

Jak nie możesz znaleźć żadnej fotki, albo w salonie nie ma nowej Zafiry, to daj numer komórki, puszczę Ci fotkę jak ta kanapa wygląda u mnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Kuknąłem wczoraj na tylną kanapę. Nie wiem ja to u Ciebie wygląda ale u mnie jest tak:

Siedzisko zostawiamy w spokoju. Ono jest osobne. Oparcie jest podzielone na trzy części.

 

No tak ... a ja mam niedzielone oparcie z tyłu. czyli jednak raczej musiałbym dokupić całą kanapkę.

Dzięki za info.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Kuknąłem wczoraj na tylną kanapę. Nie wiem ja to u Ciebie wygląda ale u mnie jest tak:

Siedzisko zostawiamy w spokoju. Ono jest osobne. Oparcie jest podzielone na trzy części.

 

No tak ... a ja mam niedzielone oparcie z tyłu. czyli jednak raczej musiałbym dokupić całą kanapkę.

Dzięki za info.

 

Dżizus, jak sens ma wyposażanie samochodu wielofunkcyjnego jakim Zafira niewiątpliwie jest, w monolityczną kanapę.

I co? Przedniego fotela pasażera też nie możesz położyć do przodu?

U mnie jest tak, że jak położę przód i prawy tył, to na pozostałe fotele posadzę w sumie cztery osoby, a na położone fotele mogę deskę surfingową położyć. Od szyby do szyby jest ponad 2,5 m.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Wersja nomen omen elegance .... no teraz zabiliście mi ćwieka. Jak jutro będę musiał odszczekać to będzie wstyd. Ale sprawdzę dokładnie...

 

PS: oglądałem też kilka autek sprowadzonych z Włoch - tam WCALE nie było środkowego pasa na tylnej kanapie - nawet dwupunktowego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by dokladnie pozagadac po katalogach jak to bylo z tym pasem

bo jak kojarze to one mialy tez w bagazniku ten 3 rzed siedzen i wtedy byly rejestrowane na 6 osob a nie na 7 :)

moze jak byly sprowadzone z wloch to "ktos" ( ten handlarz co to sprowadzil) wyjal ten 3 rzad ( bo wiem ze sie tak da - ale czy wszedzie :) ) i wtedy masz poprostu glebszy bagaznik i z tylu ( na 2 rzedzie) zostaje miejsce tylko dla 2 osob czyli tylko 2 pasy i biodrowy nie ma wtedy homologacji :)

 

a to ze na niej pisze elegance to wiele nie znyczy

u mnei na asterce pisalo "gpc" ponoc to ma cos wspolnego z wersja wyposazenia a jak tak potem bardziej sie tym zainteresowalem to ona wypasiona jest ale wszystkiego co powinno byc w gpc tez nie ma

a teraz ostatnio jak musialem zmienic dzrwi bo mialem mala przygoda z rowerem to z gpc zrobilo sie SPC

i podejrzewam ze tak tez bylo i wczesniej

wiec moze autko bylo bite i jak tam gdzies na slupku (bo o ile kojarze to tam w zafirze jest to oznaczenie) pisze ELEGANCE to moze tylko dlatego ze po malowaniu byla dziura a na allegro napisy ELEGANCE byly akurat najtansze :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Arek, chyba się mylisz. Zafiry zawsze miały dwa fotele w podłodze bagażnika. Pewnie da się je zdemontować ale wtedy w podłodze zostają dziury. Więc demontaż nie ma sensu. Wręcz przeciwnie, bo przy złożonych siedzeniach podłoga jest równa.

Co do wersji z pasem biodrowym na środku tylnej kanapy to jestem w stanie uwierzyć. W wersję całkowicie pozbawioną pasa już raczej nie. Przecież tylko w Polsce istniał ten głupi przepis a osobowych autach rejestrowanych jako ciężarowe. Takie auto zmontowane specjalnie na rynek polski mogło być pozbawione środkowych pasów. Niektóre miały nawet stały podłokietnik na środku kanapy.

 

Grzegorz, zrób to co ja w Fabii. Zapnij spód fotelika pasem a górę przywiąż na stałe taśmą do jakiegoś uchwytu z kanapą. Albo posadź w środku żonę a dzieci po bokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności