Skocz do zawartości

Potencjometr ilości paliwa (zesp.cylin.1)


Gość Excalibur

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Excalibur

Witam.

 

Któregoś dnia podczas jazdy (a właściwie dynamicznego wyprzedzania) zaświeciła się kontrolka od błędów. Diagnostyka wykazała:

 

Wykryto kod błędu

Potencjometr ilości paliwa (zesp.cylin. 1)

P0170

Wadliwe funkcjonowanie

Błąd bieżący

 

Czy ten potencjometr to przepływomierz? Gdzie go szukać? Jakie są realne szanse na naprawę/wyczyszczenie?

 

Pacjent to Agila 1.2 Z12XE zatruta sekwencyjnym gazem BRC.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P0170 to nie żaden potencjometr tylko niemożliwość uzyskania odpowiedniej mieszanki paliwowo-powietrznej. Jeśli stało się to na gazie to instalacja będzie wymagać regulacji. Prawdopodobnie silnik dostał za mało gazu, pomimo że komputer benzynowy zrobił wszystko żeby zwiększyć dawkę paliwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Excalibur

Jeśli stało się to na gazie to instalacja będzie wymagać regulacji. Prawdopodobnie silnik dostał za mało gazu, pomimo że komputer benzynowy zrobił wszystko żeby zwiększyć dawkę paliwa.

Trafiłeś. Stało się to na gazie a dokładniej sytuacja wyglądała tak, że po wyjechaniu z ronda na długiej prostej na III biegu wyprzedzałem jakiegoś emeryta i podciągnąłem obroty trochę wyżej niż zwykle po czym wrzuciłem czwórkę. Jakieś 5-10 sekund później zaświeciła się kontrolka.

 

Czasem zdarzało się, że na zimnym silniku, dojeżdżając do skrzyżowania i wrzucając w ostatniej fazie hamowania luz również zgasł. Było to jednak dość rzadkie.

 

W chwili obecnej TO COŚ jest odłączone (!) Przynajmniej tak matuli w serwisie powiedzieli. Gdzie szukać tego cholerstwa? Przepływomierz znalazłem bo i ciężko nie znaleźć http://localhost/opel/ipb/public/style_emoticons/default/wink.gif Zastanawiam się jednak czy jest sens go wyjmować i czyścić - doradźcie. Może dodatkowo reset komputera i faktycznie regulacja gazu wystarczy? Na gazie był odczuwalnie słabszy niż na benzynie, może więc gaz jest ustawiony "na ubogo" ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P0170 "Czujnik O2 (Bank 1) - usterka dostrajania paliwa".

 

Instalacja LPG ma być skompletowana jak należy i wyregulowana. Komputer benzynowy nie potrafi dostroić mieszanki paliwowo-powietrznej przy pewnych obrotach silnika i pewnym obciążeniu oraz nie potrafi stwierdzić usterki w czujnikach - w efekcie wywala błąd P0170. Ot cała filozofia. Błąd P0170 to zmora mechaników i kierowców bo nie wskazuje konkretnej usterki. Zrób ten sam manewr na benzynie. Jeśli błąd się pojawi to kop w układzie wtryskowym (przepływka, sonda lambda, zanieczyszczone wtryskiwacze, niewłaściwe ciśnienie paliwa itp), jeśli nie to winna jest instalacja gazowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrób ten sam manewr na benzynie. Jeśli błąd się pojawi to kop w układzie wtryskowym (przepływka, sonda lambda, zanieczyszczone wtryskiwacze, niewłaściwe ciśnienie paliwa itp), jeśli nie to winna jest instalacja gazowa.

I wszystko jasne. Usterka jest tylko na gazie. Jutro mam umówioną wizytę na regulację gazu a dziś wymieniłem olej, wkład filtra i filtr powietrza (nadszedł już czas). Zobaczymy jak się będzie zachowywał po regulacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności