Skocz do zawartości

Demontaż kierownicy Opel


ArKos

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz konieczność wymiany poduszki kierowcy, lub taśmy pod kierownicą, bo nie kontaktuje, lub też chcesz zdjąć kierownicę z jakiegoś innego powoidu, to poniższy manual odnosi się do każdego Opla. W Oplu stosowano 3 rodzaje poduszek kierowcy (jeśli chodzi o wygląd, kształt itp) ale wszystkie tak samo są zbudowane i mocowane.

 

W moim przypadku kupiłem samochód po wymianie końcówek drążków kierowniczych, i kierownica była skręcona w lewo o 2 ząbki na wieloklinie, bo ustawiali zbieżność nie patrząc na położenie kierownicy - dla mnie to strasznie irytujące więc trzeba było wyrównać kierownicę.

 

Dołączona grafika

 

Zaczynamy od odkręcenia airbagu z kierownicy. Potrzebny będzie klucz trzpieniowy torx 25, którym odkręcamy pod kierownica 2 śrubki. Bez obawy, że wypadną z kierownicy - mają zabezpieczenia i nie da się ich wyjąć.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Po odkręceniu ich łapiąc za górę odciągamy airbag od kierownicy i widzimy pod poduszką żółtą wtyczkę wchodzącą w środek - należy ją wypiąć z poduszki i odłożyć poduszkę na bok.

 

WAŻNE

Nie włączaj zapłonu w chwili, kiedy poduszka jest odłączona. Komputer wyłapie błąd airbaga i będziesz musiał jechaać do ASO skasować błąd, a to kosztuje.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Nazym oczom ukaże się duża śruba na klucz 22, a pod nią podkłądka z zawiniętym zabezpieczeniem - należy je odgiąć mocnym śrubokrętem.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Następnie po odkręceniu śruby kolumny kierownicy musimy zdjąć kierownice. Sposoby są różne - począwszy od szarpania kierownicy do siebie jakby w ataku szału (uprzedzam: jak zeskoczy to można nieźle w maskę dostać a to boli) a skończywszy na sprycie. Spryt polega na wzięciu młotka 250-500g i delikatnym popukiwaniu w samą ośkę kolumny kierownicy, stopniowo coraz mocniej. W pewnym momencie będzie wyraźnie widać, jak wieloklin się przemieszcza i wtedy kierownicę da się zdjąć palcami.

 

Kierownica zdjęta. Ja obróciłem w prawo o dwa ząbki i poskładałem w odwrotnej kolejności. Już jestem szczęśliwy i nie denerwuje mnie kierownica :mg:

 

Autor: ArKos

Źródło: http://forum.samnaprawiam.com

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności