Skocz do zawartości

Spalanie a pojemność baku i wskazania komputera


Gość debiec73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od niedawna (2 miesiące) jestem posiadaczem Signuma 1,9 CDI 150 KM z 2005 roku. Przez ten okres zaobserwoałem dość dziwną sprawę związaną ze spalaniem otóż:

 

1. Z tego co wyczytałem na forum oraz książkach dołączanych do tych samochodów zbiornik na ON powinien mieć pojemność 60 litrów

2. Po zatankowaniu samochodu do pełna jeździłem aż zapaliła się rezewrwa więc niezwłocznie zatankowałem samochód tym bardziej ze komouter pokazywał ze moge przejechać jeszcze 70 KM. Strasznie się zdziwiłem ponieważ tankując znowu do pełna wychodziło że w baku było jeszcze 12 litrów !!! paliwa przy założeniu że jest to bak 60 litrów. Średnie spalanie jakie pokazywał komputer to 6,3 litra.

3. Podjąłem jeszcz jedną próbe wykonując to co powyżej z tym że tym razem poczekałem az wskazówka rezery zejdzie na połowę czerwonego pola i kompytr zaczął krzyczeć że mam jeszcze tylko 30 km do przejechania. Po zatankowaniu okazało się że mam jeszcze 9 litrów w baku. Średnie spalania 6,5 litra.

 

Pytania.

 

Co może być tego przyczyną ? Czy montowano mniejsze baki ? Czy to błędy w komputerze.

 

Czy coś się stanie s sensie technicznym samochodowi jak postanowie zbadać czy samochód rzeczywiście ma zbiornik 60 litrów i mimo ostrzeżeń komputera pojadę dalej (teoretycznie mając jeszcze paliwo w baku).

 

Czy jeżeli wyjadę paliwo do zera mogę zapowietrzyć układ paliwowy ? i czy to jest bardzo niebezpieczne ?

 

Bardzo proszę o pomoc kogokolwiek kto ma wiedze w tym temacie.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Czy jeżeli wyjadę paliwo do zera mogę zapowietrzyć układ paliwowy ?

... oczywiście ...

czy to jest bardzo niebezpieczne ?

... bezpośredniego zagrożenia terroryzmem nie ma ... ale odpowietrzanie sprawia problemy ...

zbiornik na ON powinien mieć pojemność 60 litrów

... a nawet 61 litrów - http://www.autocentrum.pl/dane-techniczne/opel/signum/signum-1.9-cdti-120km.html

 

... zobaczymy co odpowiedzą spece od diesli - ja bym zaryzykował i wyjeździł paliwko do zera ... ale to może być potem też filtr paliwa do wymiany ... a może jakaś pierdoła mąci w kompie - np. czujnik jest źle skalibrowany ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co innego srednie spalanie realne, co innego srednie spalanie wyliczone przez komputer a co innego srednie-chwilowe spalanie ktore to w pamieci ma auto i wykorzystuje do obliczania zasiegu (a sa 2- srednie chwilowe na dystansie i srednie-chwilowe w czasie, IMO komputer bierze wieksza wartosc z tych dwoch)

dodatkowo kontrolka rezerwy dziala niezaleznie od wskazan komputera pokladowego

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co innego srednie spalanie realne, co innego srednie spalanie wyliczone przez komputer a co innego srednie-chwilowe spalanie ktore to w pamieci ma auto i wykorzystuje do obliczania zasiegu (a sa 2- srednie chwilowe na dystansie i srednie-chwilowe w czasie, IMO komputer bierze wieksza wartosc z tych dwoch)

dodatkowo kontrolka rezerwy dziala niezaleznie od wskazan komputera pokladowego

 

tylko jak to odnieść do tego co faktycznie pozostaje w baku. Dzisiaj sprawdziłem przed wyjazdem do pracy jaki dystans do przejechania podaje mi komputer. Jest to wartość 120 km, przy czym komputer w tej chwili pokazuje ze spaliłem jak do tej pory niecałe 40 litrów więc w baku powinno być jeszcze około 20 litrów. Nijak sie to ma do podawanego dystansu przezkomputer. Śrdeni spalanie pokazuje mi w tym momęcie 6,1, faktyczne spalanie czyli tankując zawsze pod korek wykazuje spalanie 6,5 litra. Zatem na tych 20 litrach powiniienem przejechać teoretycznie 300 km a nie 120 (dodam że raczej nie mam cięzkiej nogi).

 

Pytanie czy tak jest. Oczywiście nie mam zamiaru przekraczać dystansu do przejechania który pokazuje mi komputer nawet o 200 km a jedynie maxymalnie o 60 km.

 

Tylko czy będzie to bezpieczne dla samochodu i dla mnie (zeby nie stać po środku pola z pustym bakiem)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz zamontowane koła? Pamiętaj, że zmiana na mniejsze lub większe będzie powodowała błędne wartości w przebiegu jak i spalaniu.

Kolejna sprawa - uczciwość stacji benzynowych - kiedyś chrzcili paliwo, teraz w związku z większą ilością kontroli paliwo jest czyściejsze, ale ilość przepływająca przez pompy może być zawyżona...

i kolejna sprawa komputer to zawsze komputer...

Ja też mam 1,9 CDTI i jakiś czas temu pokazał, że spaliłem 46 literków, a wlałem 50... (zmienione koła na zimowe 15")

Pozdrawiam - Pałasz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam założone felgi letnoe 17" na których to samochód kupiłem. So oryginalne oplowskie. Samochód kupiłęm na początku marca więc przez około 2 tygodnie jeździłęm podobnie jak Ty na zimie z 15".

 

Gdzie można sprawdzić jaki rozmiar felg jest zaprogramowany w komputerze, oraz gdzie to można ewentualnie zmienić (czy tylko serwis?) i za ile.

 

Dzwoniłem także do swerwisu Opel Szpot Swarzędz - otrzymałem informację że jest to normalne i zrobione tak po to żeby zawsze było paliwo w baku. Hmmm ciekawe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie można sprawdzić jaki rozmiar felg jest zaprogramowany w komputerze, oraz gdzie to można ewentualnie zmienić (czy tylko serwis?) i za ile.

jesli rozmiar jest zgodny z rozmiarem nominalnym dla auta, to czy to R17 czy R16 czy cos innego to nie ma znaczenia.

Programowanie rozmiaru kola (fejsem - np tech2 badz opcom) jest potrzebne jedynie przy zmianie rozmiaru kola! (a nie felgi!)

 

co do rezerwy, z zasady w dieslu nie powinno sie wyjezdzac paliwa do konca bo: mozna zatrzec pompe (jest smarowana ON) oraz moze pociagnac syf z dna baku co w niesprzyjajacych okolicznosciach moze sie skonczyc wymiana wtryskiwaczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności