Skocz do zawartości

Strojenie czy nowa antena?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się , to podstawa. To tak jak z żoną ....... trudno znaleźć taka żeby była ładna, mądra dobrze słuchała, wiedziała co ma robić i bez zakłóceń (teściowa) :lol:http://localhost/opel/ipb/public/style_emoticons/default/mg.gif http://localhost/opel/ipb/public/style_emoticons/default/mg.gif

 

 

Poprawiłam ort/Tajga75

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tylko to było 12 lat wstecz, teraz jest tyle sprzętu CB, BTSów, i innych urządzeń generujących szumy

zgodze sie z kolega jestem tego przykladem. Posiadam unidena 520 XL + hustlerka nic nadzywczajnego i wiele sie po tym nie spodziewam ale... jak wyjezdzam do pracy okolo 6 rano i na trasie jest wiekszosc tirowców z niezlym sprzetem to sysze wszystko glosno i wyraznie to samo jak nadaje lecz gdy wracam i jest masa ludzi z szumofonami to squelch musze dosc pokaznie podkrecic. Slabe radia pogarszaja jakosc w eterze i jest to nie do ukrycia , bez filtrow mamy problem wyzszych harmonicznych co jest zguba dla jakosci...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzęt działa ale zasięg jest słaby i moc odbioru sygnału i nadawania?

Na podstawie czego to stwierdziłeś ?? Jeżeli radia używasz jak antyradaru to zasięg 3 - 5 km jest wystarczający. Najlepszym wzmacniaczem takiego systemu radiowego jest sama antena. Ludzie bardzo często popełniają sporo błędów przy instalowaniu anteny. Najczęściej to brak lub słaba masa, nieprawidłowe zestrojenie anteny, antena zainstalowana w złym miejscu, źle zarobiona wtyczka kabla. Generalna opinia ludzi zajmujących się łącznością CB jest taka, że antena do auta powinna być jak najdłuższa i zainstalowana na stałe ( nie na magnesie). Więcej informacji na temat łączności CB można czerpać stąd: www.cb-radio.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Anonymous

Witam... moim skromnym zdaniem podstawą jest zestrojenie radyjka z anteną( SWR na 20 kanale ok. 1.3) radyjko niezestrojone ( SWR powyżej 2) traci na mocy...a ma tylko 4W!!! POZDRO....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesięcy temu...
Gość andrzej_m55

witam mam pytanie do znawców ....

mam antenę Hustler JC-100 SWR wskazywał 2,2 więc zacząłem kombinować by poprawić jakość odbioru

przy wsunięciu promiennika o 1 mm. bo więcej się nie dało SWR się poprawił i zszedł na 1,9

obciąłem promiennik jakie 2 mm. SWR poprawiłem na 1,2 ale odbiór jest tragiczny nawet z małej odległości nie da się ustawić tak jak było

co jest tego przyczyną:mrgreen:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej_m55 napisał:

Intek M-790 PLUS

ten zestaw polecili mi specjaliści w sklepie specjalistycznym

Trzeba sobie powiedzieć,że nie jest to najlepszy zestaw. O intekuM-790+ można dużo pisać, niestety radiostację tą trzeba zaliczyć do niskiej półki.

O strojeniu anteny też krążą w niecie mity a sam doświadczyłeś, że czasem jest odwrotny skutek. Na ogół anteny "na magnes" nie stroi się i nie ma to najmniejszego wpływu na odbiór i nadawanie. Anteny te wstępnie są już strojone u producenta i poprawić można niewiele ale czasem więcej popsuć. Kiedy strojenie jest wymagane: gdy dokupujeny promiennik bo fabryczny ukradziono lub z innych przyczym uległ zniszczeniu. Napisze ktoś, że antenę stroi się do samochodu, bo gdzieć przeczytał. Więc radzę kupić dobry miernik SWR i sprawdzić jakie są wyniki pomiarów w różnych częściach karoserii samochodowej. Zapewniam, że rozbieżności pomiarów nie będą zbyt duże i na pewno nie będą miały wpływu na pracę radiostacji. Zresztą przyjmuje się, że SWR do 2,5 nie ma wpływu na pracę radia. Jeżeli ktoś będzie chciał się bawić z miernikiem SWR to stwierdzi też, że wartość ta zmienia się w czasie jazdy samochodem. Pomiar SWR na parkingu w mieście będzie wykazywał większą wartość aniżeli za miastem np. na odsłoniętej łące.

Na pewno na jakość nadawania i odbioru będzie miało wpływ miejsce umieszczenia anteny im bliżej środka dachu tym lepiej. Należy też starać się aby promiennik był umieszczony prostopadle do dachu. Widuję promienniki na samochodach zamontowane pod kątem nawet 45 st i więcej do powierzechni dachu a to już w znacznym stopniu ogranicza możliwości anteny i wpływa na jakość odbioru i nadawania.

 

Pozdrawiam

 

Gary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności