Skocz do zawartości

Strojenie czy nowa antena?


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość andrzej_m55

dużo czytałem na ten temat i wszędzie piszą że antenę się stroi do radia

z tego względu kupiłem miernik i jest różnica tak jak napisałem chciałem zmniejszyć SWR i zmniejszyłem ale odbiór się pogorszył i tu moje pytanie dla czego jest na odwrót

jak zrobię SWR niskie odbiór jest gorszy jak SRW zrobię wyższe odbiór jest lepszy tyle że braknie mi tego kawałka co uciąłem i nie da się tak dostroić jak było

wiem że najlepiej kupić nową antenę ale czemu jest właśnie na odwrót

a radio jest po prostu nie popularne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że antenę się stroi do radia

nie do radia ale do samochodu (i konkretnego położenia anteny, jeżeli antena jest na dachu to po zmianie jej położenia np. na klapę bagażnika też trzeba będzie ją ponownie stroić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andrzej_m55, nie musisz kupować nowej anteny, możesz kupić sam bat ,ja miałem podobny problem jak stroiłem antene do vectry to gość musiał ją przyciąć a do astry bat był już za krótki żeby ją zestroić to kupiłem sam bat za 35 zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrzej_m55

a może ktoś mi wytłumaczy po chłopsku jak się oblicza falę radia bo zmieniałem kabel przy antenie i może tu też namieszałem

a znalazłem coś takiego

 

Prawidłowy sposób podłączenia reflektometru do sytemu antenowego polega na umiejscowieniu go pomiędzy anteną a kablem ją zasilającym, ewentualnie pomiędzy nadajnikiem a kablem doprowadzającym sygnał do anteny, pod warunkiem, że kabel antenowy ma określoną długość – wielokrotność 3,64 m (połowa długości fali z uwzględnieniem współczynnika skrócenia). Każde inne podłączenie reflektometru jest nieprawidłowe. Niestety, anteny samochodowe mają fabrycznie zamontowany na stałe kabel i w tym przypadku reflektometr siłą rzeczy musi być włączony pomiędzy radio a kabel antenowy. Warto w tym przypadku sprawdzić, czy długość kabla antenowego oscyluje w pobliżu wymiaru 3,64 m (często tak bywa – długość ta jest wystarczająca do zainstalowania w samochodzie) :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego długość kabla nie ma wpływu na pracę anteny. Z reguły stosuje sie kabel długości ok 2.70 m i tą długość można dowolnie skracać lub wydłużać. To zależy od potrzeb.

To tyle "po chłopsku" bo wejdziemy w sferę teorii zresztą mało tu przydatną.

Jeżeli masz kabel + - 2.70m to śpij spokojnie. I jeszcze raz powtarzam. Nowej anteny tzw magnesówki nie stroi się. Niektóre anteny przystosowane są do pracy z wysokim SWR.

 

Pozdrawiam

 

Gary

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrzej_m55

ja mam kabel 4 m. i w środku jest linka

zmieniłem bo oryginał przyciąłem siedzeniem oryginalny miał w środku drut i był o wiele krótrzy :/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odległość to trudno coś sugerować. Generalnie masz problemy z tą anteną widzę tak duże, że należałoby pomyśleć o nowej np. sirio ML145 cena ok 120-130,- zł zamiast "w ciemno" robić doświadczenia.

Gdy kupisz nową antenę nic już nie ulepszaj, fabryczna na 100% jest dobra i ma właściwy SWR.

Dobrego odbioru i dużego zasięgu :/

 

Gary

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość andrzej_m55

no wiem że sirio wszyscy chwalą lecz na tej jeszcze kombinuję jak pisałem zmieniłem kabel i miałem 4m. obciąłem 60 cm. i SWR się pozmieniało dla dokładności spisywałem co 5 kanałów SWR przed obcięciem jak i po

zrobiłem to dla tego by sprawdzić teorię że kabel nie ma wpływu na SWR teraz wiem że ma

i tak jak mówisz kupię nową antenę ale jeszcze na tej po eksperymentuje ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam radyjko INTEK M110+ (czy jakoś tak) - czyli nic specjalnego (president to nie jest :mrgreen:) i Sirio ML 145 - wspaniale zestawienie dla mojej astry f w combiku.. w/g mojego osobistego zdania dobra antena to dużo więcej niż połowa sukcesu ( nawet dla radia cobry)... czy magnesówek się nie stroi?? tu twierdzę że jednak wypadałoby zestroić.. niedawno kupiłem sirio - bat wbiłem do końca, podłączyłem i moje uszy wpadły w zachwyt (bez strojenia) - później dla zasady sprawdziłem SWR okazało sie ze idealne 1.0 i 4W przy wciśniętej gruszce.. tak więc Sirio stroić nie musiałem (wcześniej przekonał mnie do tego sprzedawca - dobry znajomy)Wcześniej jeździłem z podróbą midlanda za 49 zl na dachu (krotka z charakterystycznym czarnym plastikiem pośrodku anteny) i gdybym nie pojechał z tą padaką do strojenia to miałbym po końcówce mocy... Także im antena jest tansza tym lepiej przed zalaczeniem radia ja zestroic.. Dodam że antenkę mam na tylnej czesci dachu i na srodku wzgledem dluzszych krawedzi dachu.. niektorzy twierdzą ze magnesowka powinna miec 0.5m blachy w promieniu... i chyba cos w tym jest.. pozdrawiam MOBILE ;)

 

[ Dodano: Wto Sie 19, 2008 20:42 ]

do do ML 145... na pewno taki model robi tez president.. slyszalem też o midlandzie.. no i pewnie jeszcze kilku producentów się znajdzie... pod sirio podpisuje się obiema rękami... podobno między tymi trzema firmami nie ma zauważalnej różnicy podczas pracy... widać już natomiast w portfelu.. nie wiem jak midland ale president ma ten model ok 100 zl drozszy od sirio ( wg cen sklepowych) a za sam napis to trochę drogo;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności