Skocz do zawartości

Alufelgi rozstaw 5x114.3


Gość Piotrek_sieradz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Lusia po wymianie na letnie sandałki.

 

Założone 225/55/17 H97

Nawet nie wystają za bardzo... Przynajmniej mniej niż poprzednie laczki. :)

 

uvyduveg.jpg

 

ymy5a3yt.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Dopiszę się do wątku, ponieważ kiedyś szukając informacji na temat rozmiaru felg i opon do mojego auta skorzystałem z zawartych tu informacji, to wypada podzielić się swoimi doświadczeniami.

Podsumowując raz jeszcze - fabryczny rozmiar kół w Sintrze (moje auto to kuzyn Sintry - Chevrolet Trans Sport):
średnica 15"
rozstaw śrub 5x115
szerokość 6"
ET 52
otwór centrujący 70,3

Jak już to było wyżej wspomniane, koła w tym rozmiarze wyglądają w dużych nadkolach Sintry nieco mizernie. Dlaczego? W USA bliźniaki Sintry - Chevrolet Venture / Pontiac Montana wychodziły fabrycznie na kołach 215/70/15 (czyli typowo po amerykańsku - mała felga duży balon), co daje średnicę koła większą o prawie 5cm i ładne wypełnienie nadkola.

 

Ponieważ obecnie produkowane auta mają coraz większe koła to chcąc nieco odświeżyć wygląd swojego już prawie 20-letniego samochodu postanowiłem dać nieco większą felgę - 16" i oponę która da średnicę koła porównywalną z amerykańskim oryginałem. Ostatecznie na koła trafiły Micheliny Latitude Tour HP 215/70/16. Średnica koła z tą oponą - 707mm (europejski oryginał 648mm). To nawet ciut więcej niż dawali w USA, ale koło wciąż ładnie się mieści, nic nie wystaje, nic nie obciera, wygląda zacnie a auto zachowało klasyczny - nieco już retro - wygląd:

opony2.jpg

 

Dokładne wymiary użytych felg i opon:

Średnica 16"

Szerokość 6.5"

Rozstaw 5x115

ET 46

Otwór 70,3

Opona 215/70/16

(rozstaw śrub 5x115 i otwór centrujący 70,3 są standardowe dla większości aut produkcji GM)

Edytowane przez Teemto

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooo.

Poszedles jeszcze wyżej niż ja.

 

Również zwiekszylem średnice.

 

215/60/17"

Oczywiście nic nie ociera.

 

Felgi 17" et38 szerokość 8"

 

 

 

bf7934d5c482f762cd9ff6d143db20f7.jpg

189721a523184f9e8acb281d5ddb7baa.jpg

b226b5a6b6019f897ea6c229f6891fbc.jpg

 

 

 

A tu jeszcze felgi z wcześniejszą niższą oponą.

215/55/17"

4adebaab83981d68d5f4cfcdcdf1249b.jpg

Edytowane przez harnas1515

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rzeczywiście Twój rozmiar koła 215/60/17 jest o jakieś 1.8 cm mniejszy od mojego obecnego 215/70/16. Dodatkowo masz o 1.5 cala szerszą felgę co powoduje, że opona rozkłada się jeszcze nieco niżej. Czy mi się wydaje, że rant felgi nieco wystaje poza oponę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się tobie.

Rant nie wystaje.

 

Nie wystaje też poza obrys.

OK - zwracam honor.

 

Swoją drogą, zupełnie nie wiem co kierowało ludźmi z GM przy ustalaniu tego małego rozmiaru opon dla europejskich wersji Sintra / Trans Sport. Przecież różnica w wielkości koła i nadkola aż kłuje w oczy - zwłaszcza w przedłużanej wersji jak w moim aucie...

 

Rozumiem inne zwyczaje - w Stanach drogi są dziurawe, jeździ się wolniej i stąd opony o wyższym profilu, bardziej miękkie, balon wystający decydowanie na zewnątrz małej felgi. W Europie jeździ się szybciej po gładkich niemieckich autobahnach - stąd niższe profile opon a za to większa średnica felgi dająca lepsze trzymanie przy manewrach z większymi prędkościami.

 

Ale co stanęło na przeszkodzie, żeby montować fabrycznie do Sintry felgi 17" z oponą plus minus taką jak Twoja, zachowując pierwotną średnicę koła taką jak w USA (no może felgi trochę węższe niż 8"...)?

Edytowane przez Teemto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności