Skocz do zawartości

DMC przyczepki lekkiej ..


Gość magrygullo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość magrygullo

Witam. Czy orientuje sie ktos jakie jest dmc przyczepy bez hamulca dla astry h 1.9 100km kombi? Ja w dowodzie mam 670kg i tu jest problem bo potrzbuje kupic przyczepe 750kg. Z tego co sie orientuje to dmc przyczepy rowna sie 1/2 masy własnej pojazdu czy to prawda? dzieki.

Edytowane przez magrygullo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Gość magrygullo

sorry za caps lock. dzieki za artykul ale ja w dalszym ciagu nie wiem czy wartosc dmc w dowodzie mam własciwa. moze ktos z forumowiczow posiada taka astre jak moja?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość magrygullo

dokladnie 1435kg wiec wg moiej wiedzy dmc przyczepy powinno wynosic 720kg. Chyba ze konstrukcja astry h kombi nie pozwala na taki przelicznik:) tego właśnie nie wiem:(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepiej zastosować się do tego co masz w dowodzie, trafi się jakiś dociekliwy pan z drogówki i będą problemy.

Lub poszukaj przyczepki z hamulcem najazdowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kategorii B można było ciągnąć przyczepę "lekką" czyli DMC 750kg ale nie więcej niż masa wlasna pojazdu ciągnącego (w Twoim przypadku 1435kg- jeslidobrze zrozumiałem). Dla przykładu "maluchem" (PFiat 126p) który waży 650kg można ciągnąć przyczepę do 650kg.

Do Astry mógłbyś zaczepić przyczepę do 1435kg pod warunkiem że kierujący będzie miał kategorię E.

Przyczepa lekka (do 750kg) nie musiała mieć hamulca najazdowego

 

Spojżałem sobie do Kodeksu Drogowego po zmianach 2013 (świeży, wydany przez Dziennik Gazeta Prawna) i przytoczę co znalazłem.

 

Art. 88. [Prawo jazdy]

W części dotyczącej kategori B mówi: "pojazdem, o krtórym mowa w lit. a(czyli pojazdem samochodowym o DMC nie przekraczającej 3,5t), z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita (czyli DMC) zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5t"

 

Jeśli dobrze rozumiem co napisano w Kodeksie możesz ciągać przyczepę o DMC 750kg, chyba że twoja Astra ma DMC ponad 2750kg (bo suma dałaby wartość ponad 3,5t). Wygląda na to, że możesz ciągnąć cięższą przyczepę bo chyba astra ma niższą DMC niż 2,75t.

Chyba że jest jakieś rozporządzenie które dokładniej reguluje ciągnięcie przyczep?

 

Lepiej skonsultuj się z jakimś badaczem "Prawa o Ruchu Drogowym".

Ja przestaję nadążać za tymi zmianami.

 

Poczytaj sobie pierwszy odnośnik oraz Drugi odnośnik.

Edytowane przez marianm68

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy orientuje sie ktos jakie jest dmc przyczepy bez hamulca dla astry h 1.9 100km kombi? Ja w dowodzie mam 670kg i tu jest problem bo potrzbuje kupic przyczepe 750kg. Z tego co sie orientuje to dmc przyczepy rowna sie 1/2 masy własnej pojazdu czy to prawda? dzieki.

jak świat światem nigdy nie było można ciągnąć przyczepy bez hamulca najazdowego większej jak 750kg

czyli nie możesz ciągnąć przyczepy większej (bez hamulca) jak masz w dowodzie 670 kg chyba że ci rzeczoznawca zmieni na więcej

Edytowane przez koles43

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli zmieniły się przepisy - to możliwe że istnieje podstawa do zmiany wpisu w dowodze (dotyczącego masy przyczepy). Sprawdź w wydziale komunikacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość magrygullo

tak wiec po sprawdzeniu przepisów odnosnie przyczep pogodzilem sie ze dmc dla mojej astry to 670kg i tego w zaden sposób zmienic sie nie da. Taka wartosc została ustalona przez producenta samochodu i tyle. Jedyna ewentualnosc jaka biore pod uwage to zmniejszenie dmc przyczepy z 750 na 670kg, moze ktos sie orientuje czy to mozliwe i jak sie odbywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności