Skocz do zawartości

DMC przyczepki lekkiej ..


Gość magrygullo

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba że jest jakieś rozporządzenie które dokładniej reguluje ciągnięcie przyczep?

 

Lepiej skonsultuj się z jakimś badaczem "Prawa o Ruchu Drogowym".

 

Panowie, za wypisywanie bzdur pójdziecie do kozy !!! Zwłaszcza Maniek ..

 

Kategoria B zezwala na:

- kierowanie pojazdem do 3,5 tony

- doczepienie do tego pojazdu przyczepy lekkiej czyli o DMc do 750 kg,

.. czyli można w sumie jechać "zestawem" 4,25 tony..

 

Co do problemu kolegi magrygullo - w DR masz wpisaną max. masę rzeczywistą przyczepki - w pozycji O2 - bez hamulca czyli lekkiej. Możesz kupić przyczepkę o DMC 750 kg ale załadować na nią możesz tyle, aby w sumie nie ważyła więcej niż 670kg i w drogę.. Spoko..

 

O przyczepkach innych niż lekkie nie będę pisał, bo temat jest nie o tym ..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

kat B uprawnia kierowanie pojazdem do 3,5t to jak jak można kierować zestawem 4,25t ?

Pojazdem do 3,5 tony i zestawem auto + przyczepka z hamulcem - 3,5 tony .. Zestawem auto + przyczepka lekka - 4,25 tony..

Zawsze do auta o DMC 3,5 tony możesz zapiąć przyczepkę.. lekką..

 

Skoro drążysz temat - ile można mieć "za plecami" przy kategorii B+E ?? :rotfl: :rotfl:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ma się tylko B to przyczepka 750kg i masa zestawu pojazdów nie może przekraczać 3.5T a nie banialuki 4.25T

B+E masa całkowita zestawu pojazdów 6.99T

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość magrygullo

obawiam sie silvo44 ze jestes w błedzie poniewaz nikt na drodze nie będzie stał z wagą i sprawdzał, czy przekroczyłeś masę dopuszczalną czy nie - DMC przyczepy większe od masy dopuszczalnej ciągniętej przyczepy i już jest podstawa do niedopuszczenia do dalszej jazdy.pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, za wypisywanie bzdur pójdziecie do kozy !!! Zwłaszcza Maniek ..

 

silvo44 ja tylko przytoczyłem to co znalazłem w Kodeksie Drogowym a dla zainterowanych zgłębieniem tematu podałem link do interpretacji nowych przepisów. Przyznaję źródło było nie najlepsze ale już siępoprawiam.

 

Pojazdem do 3,5 tony i zestawem auto + przyczepka z hamulcem - 3,5 tony

 

USTAWA o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r.

Opublikowana w Dzienniku Ustaw Nr 30 poz. 150, z dnia 10.02.2011

....

 

Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

....

 

6. kategorii B:

a. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

b. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c. zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

...

 

12. kategorii B+E, C+E lub D+E - pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;

-Ustawa weszła w życie 19.01.2013r.

oczywiście w cytacie pominąłem część treści.

Czyli przy kategorii B zespół pojazdów może mieć do 4,25t (przyczepa lekka albo cięzka) kwestia "dopasowania" mas a przy B+E max 7t (3,5t+3,5t).

Edytowane przez marianm68

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koles43 - prosze poczytać PoRD i interpretacje przepisów - mądrą.. Jesli chcesz tkwić w błędzie - Twoja sprawa.. Wiedziałem, że znajdzie się jakiś cwaniaczek, co nie doczyta, ale jestem na to przygotowany i nie sprowokujesz mnie - zresztą..spróbuj tylko... :boks: :boks: :wink:

Jak widać - niektórzy zrozumieli.. Tak, Marian ?? :papa: :papa:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w dowodzie mam 670kg i tu jest problem

Rozumiem że te 670 kg to dla przyczepy bez hamulca. A jaką masz wartość dla przyczepy z hamulcem?

Może warto poszukać przyczepy z hamulcem - więcej załadujesz bez stresu i lepiej (bezpieczniej) ciągnie się przyczepę z hamulcem.

 

Dla Corsy(przy masie własnej = 1005kg) mam 750 i 450 a dla drugiego smochodu przy masie własnej 1395kg mam 1500kg (dla przyczepy).

 

Jak widać - niektórzy zrozumieli.. Tak, Marian ??

Nie dam się sprowokować! Kurczę nie dam! Wytrzymam!!! ;) Edytowane przez marianm68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności