Skocz do zawartości

System sterowania roletami zewnętrznymi - Jaki ? Prośba o porady


holcu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

 

Drodzy Użytkownicy, zwracam się do Was z prośbą o pomoc w doborze systemu sterowania roletami. Od kilku dni intensywnie wertuje internet w celu znalezienia optymalnego rozwiązania polegającego na czasowym opuszczaniu i podnoszeniu rolet okiennych. W oknach posiadam zabudowane rolety elektryczne firmy Portos.

 

Zasilanie rolet jest pociągnięte z tablicy elektrycznej do puszki podtynkowej w której docelowo ma się znaleźć sterownik czasowy a stamtąd zasilone są rolety. Mój problem polega na tym, że przy każdej rolecie w puszce znajduje się: trzy żyłowy przewód z poprzedniej rolety, trzy żyłowy odpływ do kolejnej rolety oraz cztero żyłowy odpływ do silnika rolety (L góra, L dół, N, PE). Z tych schematów, które przejrzałem jedynym słusznym rozwiązaniem do sterowania indywidualnego oraz grupowego jest system radiowy. Skazany na system radiowy jestem przez to, że przewody łączące kolejne rolety są 3 a nie 5 żyłowe (nie wiem, może kwestia oszczędności)

 

Przy wykorzystaniu tego co mam bez inwazyjnie mogę zamontować system:

 

a) włączników czasowych poszczególnych rolet (do każdej rolety osobny) i skupienie się na sterowaniu automatycznym lecz indywidualnym.

 

B) włącznika czasowego głównego tzw. sterownika oraz przekaźników radiowych dla każdej z rolet.

 

Wariant B) jest o tyle ciekawy, że umożliwia sterowanie indywidualne oraz grupowe jedyny mankament to te radio:

- bo jeśli radio to jakiej firmy poradzicie mi wybrać przekaźniki radiowe oraz sterownik,

- bo jeśli radio to najlepiej na jakiej częstotliwości

- bo jeśli radio to z tego co wyczytałem na przykładzie przekaźnika XT-R pobór mocy to 8W w chwili spoczynku - kurde, cholernie dużo.

Link do specyfikacji: http://silnikdorolet.pl/index.php?controller=attachment?id_attachment=141

 

Może więc radio, ale innej firmy ? I tu właśnie moja ogromna prośba do Was, czy mieliście z takimi systemami kontakt, co możecie poradzić, a może macie jakieś inne ciekawe rozwiązanie. Z góry dziękuje za pomoc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie o możliwościach jakie daje system Integra z Satel. To nie tylko system alarmowy ale również możliwość sterowania automatyką domową, w tym roletami antywłamaniowymi. Można to tak ustawić, ze będzie sterował czasowo lub zdalnie. Np przez komputer lub smartfona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio najczęściej działa na 433 MHz tylko tu działa większość pilotów stąd częstsze zakłócenia mogą być,dlatego można też poszukać na pasmo 869 MHz, natomiast zabronione są nadajniki wykorzystujące pasmo 315 MHz. Najlepiej kupować zestawy, prym wiedzie pewnie Satel i Somfy. Najlepiej zadzwonic lub napisać do ich ekspertów i dobrać system na miarę swoich mozliwości finansowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Integra + Satel chyba odpada ze względu na obecne rozmieszczenie przewodów. Co prawda nie zdemontowałem jeszcze poszczególnych włączników by dokładnie poznać rozłożenie przewodów do poszczególnych rolet, lecz po tym co udało mi się do tej pory zobaczyć i ustalić to wydaje mi się, że elektryk zrobił grupy rolet bodajże 3 a skoro rolety w poszczególnej grupie są połączone przewodem 3 żyłowym więc raczej do sterowania grupowym rolet przewidział system radiowy.

 

Jakaś głębsza automatyka też mnie nie interesuje ze względów finansowych. Dziś kontaktowałem się z Portos-em oni stwierdzili, że musi być błąd w specyfikacji w/w w poprzednim poście XT-R gdyż powinno pobór prądu winien być 0.3 - 0.8 W a nie 8.2 W.

 

Przejrzałem póki co somfy, lecz cenowo troszkę mnie zniechęcił (odbiornik radiowy to koszt pod 300 zł) przy cenie Portosa ok. 139 zł. Zaraz zabieram się za ponowne przeanalizowanie satela. Zależy mi też by odbiorniki radiowe mieściły się w puszce fi60.


Dodano: 20-10-2015 godz: 18:53

 

Rozebrałem wszystkie puszki z włącznikami do rolet i udało mi się znaleźć dodatkowe przewody 3 żyłowe puszczone między roletami. Wygląda więc na to, że system sterowania radiowego nie będzie potrzebny a skorzystam z systemu przewodowego.

 

Dokładnie już sobie rozrysowałem schemat ułożenia kabli między roletami. Wygląda mi to na 3 grupy rolet i chyba znacznie uprości sprawę w wyborze odpowiedniego systemu, bardziej może skomplikowane będzie umieszczenie tego wszystkiego w puszce (dużo kabli a mało miejsca), ale jest to do ogarnięcia - ładne wystruganie poszczególnych żył i powinno pomóc.

 

Doczytałem jednak, że taki system ma swoje wady ! Ponieważ silnik rolet nie ma on wyłącznika przeciążeniowego. Wystarczy, że ktoś na parapecie zostawi jakiś przedmiot i urywają się blokady wieszaków. Myślę czy by przypadkiem nie znaleźć przekaźników z jakimś zabezpieczeniem nadprądowym

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
Gość mieteknierusz

Kurde! 8W to dużo jak na czuwanie tylko, fakt. Ja mam sterowanie roletami od xxxxxxx i całe szczęście tyle nie pobiera prądu [emoji3]

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zamknięty,  wątek z 2015 roku, mija się z sensem jego kontynuacja w połowie 2019r. Link z ostatniego postu usunięty, jak ktoś będzie chciał to sobie znajdzie w wyszukiwarce

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności