Skocz do zawartości

Awaryjność zafir


Gość jacek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Poluję od dłuższego czasu na zafirę A no i w końcu znalazłem. Auto już oglądałem i na oko jest ok. Powiedzcie mi jednak jak jest ogólnie z awaryjnością zafir , na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu , czy jest coś co psuje się nagminnie ? Po czym poznać że przebieg jest oryginalny i co ile powinno się wymieniać rozrząd w silniku 1,8 16V 115KM , wg. instrukcji obsługi.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Ja mam 2.0DTI nie ma paska tylko łancuch, jezeli masz pasek w "Swoim" modelu to standardowo wymienia sie go co około 70tkm.

Co do awaryjnosci z mojego krótkiego doświadczenia wynika ze mogą polecieć oringi w nagrzewnicy kabiny (parieją, pekają i cieknie do środka). Kolumna kierownicza to tez nie jest chyba mocna strona opli.

Nie wiem czy wiesz ale zawieszenie w Zafira A zbudowana jest na zawieszeniu Astra II. Różnica ponad 300kg robi swoje i zużywalność podzespołów jest szybasza.

Tyle z mojego krótkiego powożenia i naprawiania Zafirki

Pzdr Jacek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ile powinno się wymieniać rozrząd w silniku 1,8 16V 115KM , wg. instrukcji obsługi.

Typ silnika X18XE1

Moc maksymalna 85 kW (115 KM)

Prędkość obrotowa mocy maksymalnej 5400 obr/min

Moment maksymalny 170 N×m

Prędkość obrotowa momentu maksymalnego 3400 obr/min

Układ rozrządu: dwa wałki rozrządu w głowicy, podparte na pięciu łożyskach każdy, napędzane paskiem zębatym, napinacz paska mechaniczny, szesnaście zaworów w głowicy (8 ssących i 8 wydechowych)

Luz roboczy zaworów: zerowy, zastosowano popychacze hydrauliczne

Pasek zębaty napędu wałków rozrządu i pompy cieczy chłodzącej

- typ / Gates Powergrip

- liczba zębów 162

- szerokość 20 mm

- naciąg / regulowany półautomatycznie ustawieniem wstępnym napinacza

- częstość wymiany / co 120 000 km lub co 8 lat

Ale tak długo nie czekaj maksymalnie po 90tys wymiana

Po czym poznać że przebieg jest oryginalny

Nie ma takiej możliwości, stan licznika można zmienić laptopem z odpowiednim programem :D Pozostaje wizualna ocena czy auto ma taki przebieg na jaki wygląda np. zbadanie ciśnienia na cylindrach, wytarta kierownica,wytarte klamki, zniszczona tapicerka itp.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- częstość wymiany / co 120 000 km lub co 8 lat

Ale tak długo nie czekaj maksymalnie po 90tys wymiana

Wyczerpująca odpowiedź , nie ma co.

Z tą zafirą jest wszystko tak w porządku , że aż za bardzo.

Pierwszy właściciel , auto z polskiego salonu ,full wersja ,właścicielem jest lekarz , przebieg 157tyś , czyli ok 20 tyś rocznie( :D ) bo z 2000 roku , wnętrze nie zużyte , kierownica nie powycierana , itp. Jednak sprzedający twierdzi że już należy wymienić rozrząd i to właśnie nie daje mi spokoju , chyba że facet dmucha na zimnie i wymienia rozrząd wcześniej niż trzeba...

Sam nie wiem , okazja czy przekręt?

Oceńcie sami po wnętrzuDołączona grafikaDołączona grafika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek76, kurczę źle spojrzałem w silniku X18XE1 częstość wymiany jest co 90 000 km lub co 6 lat, więc możesz spokojnie przyspieszyć wymianę i robić ją co 60-70 tys. Nigdy nie czekaj z wymianą rozrządu do granicznego przebiegu, bo jak pęknie pasek to do kogo bedziesz miał pretensje :D Lepiej robić to wcześniej i tutaj ten gość od którego kupujesz auto ma rację. Rozumiem że auto jest serwisowane, więc masz wszystkie wpisy w książce serwisowej, wystarczy spojrzeć kiedy był ostatnio wymieniany rozrząd.

Z tą zafirą jest wszystko tak w porządku , że aż za bardzo.

Pierwszy właściciel , auto z polskiego salonu ,full wersja ,właścicielem jest lekarz , przebieg 157tyś

Myślę, że lepiej kupić auto z pewnego źródła z pewnym przebiegiem kilometrów niż w "dobrym" stanie od handlarza z przebiegiem skręconym na 100 tys. i mówieniem że auto jeździło u dziadka w Niemczech. Ale o samochodzie zarówno ty, handlarz jak i Turek (od którego handlarz go kupił), nie będziecie wiedzieć nic :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisowany był , co prawda ostatnio już nie w ASO ale sprzedający twierdzi że ma wszystkie kwity na naprawy , poza tym robione były amory i piasta z tyłu i końcówki drążków kierowniczych , samych papierów na naprawy jednak nie widziałem bo na oglądanie wybrałem się z żoną i dwu miesięczną córką , dziecko zaczęło marudzić i dałem sobie spokój ale jak pojadę z kasą to wszystko dokładnie przejrzę.

Co do .handlarzy to prawda , auto rzęch w niemczech , przejeżdża polską granicę i cudownie młodnieje ,robi się z niego nówka wręcz w idealnym stanie , normalnie igła z przebiegiem zazwyczaj 150 tyś a właścicielem była tam starsza osoba z '28 roku. Żenada.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć silnika nie ma ale nie był myty i szykowany do sprzedaży , jest taki jak powinien być , ma delikatne wycieki ale to chyba nic strasznego z resztą wszystko się okaże na przeglądzie bo umawiałem się ze sprzedającym że pojedziemy na warsztat na co bezproblemowo się zgodził.

Na karoserii widać delikatne uszkodzenia i zarysowania , czyli tak jak powinno być po kilku latach normalnej eksploatacji...

Na zdjęciach prezentuje się całkiem nieźle.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

I spód tak na koniec

Dołączona grafika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację auto prezentuje sie fajnie i nie wygląda by było bite. Ale mam wątpliwość czy na przedniej szybie powinien być pas przeciw słoneczny :D Czyżby fabrycznie były montowane szyby z pasem przeciw słonecznym :D Być może się mylę, ale sprawdź czy numery na przedniej szybie są zgodne z numerami na pozostałych szybach :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mam wątpliwość czy na przedniej szybie powinien być pas przeciw słoneczny :D Czyżby fabrycznie były montowane szyby z pasem przeciw słonecznym

Oczywiście że tak, zresztą patrząc na zdjęcia jest to chyba wersja "Elegance" także w standardzie była montowana szyba przednia z pasem przeciwsłonecznym (zielonym) i jest ona w innym odcieniu niż pozostałe jak patrzy się na nią z przodu pojazdu pod pewnym kątem. Stan na zdjątkach wygląda OK tylko mam wątpliwości co do menu na kompie czemu nie po polsku skoro była kupiona w salonie krajowym :D jeżeli autko ma książkę serwisową to warto podjechać do serwisu i sprawdzić ich zapisy bo takie rzeczy istnieją na pewno :)

Pozdrawiam! :wesoly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności